Foto: Inita Šteinberga un publicitātes foto

FOTO. Ja apnikusi mizu mulča, izmēģini akmens segumu dobēs! 0

Ja apnikusi tradicionālā mizu mulča, var izmēģināt kaut ko jaunu, piemēram, akmens segumu. Tas sevišķi ieteicams problemātiskām dārza vietām.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Pirms uzber mulču, dobi noklāj ar ģeotekstilu. To vieglāk izdarīt, ja dobe vēl tukša. Ja tajā augi, segumu piekārto tiem. Ja būs jāiestāda jauns augs, akmeņus viegli atrauš un segumā iegriež caurumu. Katru uzklāto gabalu piestiprina ar akmeni, lai vējš neaizpūš. Dārzu ierīkotāji klājumam izmanto speciālu tekstilu, taču labi derēs arī sintētiskais audums, uz kura mēdz audzēt zemenes vai stādaudzētavās klāt zem podiņiem.

Foto: Inita Šteinberga un publicitātes foto
CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākā kļūda – olīšus uzbērt tieši uz augsnes!

Foto: Inita Šteinberga un publicitātes foto

Izcili skaisti olīši nopērkami veikalos. Tie ir dārgi, un parasti biezu kārtu neliek, taču arī taupīt nevar. Nebūs nekāda labā skata, ja sniegbaltajiem akmentiņiem cauri spīdēs melnais paklājs. Dobes klājumam var veidot arī ornamentus, kombinējot dažādus akmentiņus. Piemēram, daļu var aizvietot ar pašu salasītiem.

Oļu segums ap augiem iederas arī kapvietu apstādījumos.

Baltā akmentiņu krāsa padarīs dobi košu visu gadu. Turklāt šādi var atrisināt problemātiskas vietas ēku ziemeļu pusē, ap lielu skujkoku stumbriem un citur. Šādas akmeņdobītes ērti veidot ap karoga kārti, jo uz oļu seguma var droši kāpt.

Jārēķinās, ka oļu segums būs jākopj. Dažādas augu atliekas var nolasīt vai noslaucīt ar slotu vai lapu grābekli. Ideāli, ja šādu segumu kopj ar lapu pūtēju. Aptuveni pēc pieciem gadiem segumam vajadzēs ģenerāltīrīšanu – tad olīšus nogrābj, izlasa gružus, nomazgā un saber atpakaļ.

Olīšu dobes labāk veidot klajās vietās, kur nav lielu lapukoku. Diemžēl olīšus pamatīgi piesārņos arī krūmi ar sīkām lapiņām (klinšrozītes, bārbeles). Komplektā ar olīšiem labi iederas dažādas graudzāles, skujeņi.

Reklāma
Reklāma

Koši baltie akmentiņi neiederēsies tradicionālā lauku sētā.

Arī oļu segums aizturēs nezāļu augšanu un palīdzēs saglabāt mitrumu augsnē.

Segumu veido tā, lai olīši neiekļūtu mauriņā un neapgrūtinātu pļaušanu. Tāpēc dobei apliek zemu, bet stingra materiāla apmalīti. Var arī apjozt ar plakaniski zemē guldītiem ķieģelīšiem, pa kuriem var braukt ar vienu zālespļāvēja riteni.

Dobes apmale nedrīkst būt augsta un traucēt pļaušanu.

6 idejas dārzam:

Foto: Inita Šteinberga un publicitātes foto

Laukumu pie mājas, kur atrodas komunikācijas, aku vāki vai augsne ir būvgružu pilna, izdevīgi noklāt ar oļu segumu. Atsevišķiem augiem vietu ielabo vai stāda lielos podos.

Oļu segumu var apbērt ap māju cementētās joslas vietā. Arī oļi pasargās ēku no atlecošajām ūdens lāsēm, kas noķēpā sienas ar zemi.

Foto: Inita Šteinberga un publicitātes foto

Vienmuļo olīšu vai šķembu klājumu var papildināt ar akmentiņiem, kurus kā suvenīrus atved no ceļojumiem.

Foto: Inita Šteinberga un publicitātes foto

Oļu segums labi izceļ augu skaistumu. Turklāt šāds segums labi aiztur nezāles. Atliek vien saulainā dienā akmentiņus pagrābstīt un parušināt, lai dīgt sākušie asni ietu bojā.

Foto: Inita Šteinberga un publicitātes foto

Akmeņu segums labi der dažādiem sukulentiem (rāzītēm), īpaši moderno saulrieteņu kolekcijas eksponēšanai.

Foto: Inita Šteinberga un publicitātes foto

Ļoti saulainās vietās, kur stādījumi mēdz izdegt, dobes efektu radīs arī akmens mulčas laukumiņš, kas augu vietā papildināts ar lieliem akmeņiem.

Foto: Inita Šteinberga un publicitātes foto

Akmens segumam labi izskatās arī parastie, dārzā savāktie olīši. Šādi akmentiņi regulāri izaug dārzeņu dobēs vai mauriņā. Ir ērti, ja ir viena vieta, kur tos sabērt. Turklāt tos vēlāk var izmantot būvniecības darbiem un sākt krāt no jauna.