Publicitātes foto

FOTO: slaveni dizaineri no visas pasaules radījuši 8 unikālus paklājus 0

Šā gada 6. maijā IKEA veikalā Rīgā un citos IKEA veikalos visā pasaulē nonāks jauna, ierobežotā daudzumā pieejama kolekcija ar paklājiem, kuru dizains tapis IKEA 2019. gada mākslas projektā.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Kolekcijā ir paklāji, kuru dizainu radījuši astoņi pasaulslaveni dizaineri un mākslinieki, piemēram, Louis Vuitton modes nama radošais direktors un zīmola Off-White dibinātājs Vērdžils Eiblo (Virgil Abloh). Projektā piedalījušies arī amerikāņu mākslinieki Ādams Freca (Adam Frezza) un Terija Čiao (Terri Chiao), japāņu māksliniece Misaki Kavai (Misaki Kawai), korejiešu-franču māksliniece Seulgi Lī (Seulgi Lee) un citi.

Katrs paklājs ir pilnīgi atšķirīgs, un to dizainā ievijušies elementi no tekstilmākslas, klasiskiem aušanas paņēmieniem, avangarda modes, ielu kultūras un laikmetīgā dizaina. Visi paklāji ir izgatavoti no dabiskiem materiāliem, un visi, izņemot vienu, ir roku darbs.

CITI ŠOBRĪD LASA

IKEA Latvija interjera dizaina nodaļas vadītāja Baiba Freija stāsta, ka agrākos laikos paklāji uzskatīti par mākslas darbiem, un šī jaunā kolekcija ir veids, kā iedzīvināt šo uzskatu no jauna. “Šie paklāji līdzinās gobelēniem, un tie ir veidoti ar domu radīt labāku ikdienas dzīvi daudziem. Katra paklāja dizains ir unikāla interpretācija par tradicionālajiem paklājiem un atklāj katra mākslinieka neparasto rokrakstu,” uzskata interjera dizainere.

1. Paklājs “Keep off” no Vērdžila Eiblo

Publicitātes foto

Dizaina autors ir Louis Vuitton modes nama vīriešu apģērbu nodaļas radošais direktors un apģērbu zīmola Off-White dibinātājs Vērdžils Eiblo.
Uzraksts “Keep off” ar vienkāršiem burtiem uz grafiski melnbaltos toņos ieturēta austrumnieciska stila paklāja ir ironiska atsauce uz vecākiem, kas pārspīlēti saudzē mēbeles. “Tā ir mana atbilde tradicionālajiem mājokļa iekārtošanas principiem, kad dzīvojamo istabu taupa viesībām, nevis atļaujas tur dzīvot ikdienā. Manuprāt, vecāku pastāvīgie atgādinājumi nebojāt mēbeles ir dziļi iespaidojuši jaunāku cilvēku attieksmi pret interjeru,” dizainers skaidro savu koncepciju.

2. Chiaozza paklājs

Publicitātes foto

Dizains: amerikāņu mākslinieki Ādams Freca un Terija Čiao (kopā pazīstami kā Chiaozza), kuru instalācijas, fotogrāfijas un kolāžas bijušas apskatāmas izstādēs visā ASV.
Rotaļīgā, krāsainā paklāja dizaina iedvesmas avots ir ASV dienvidrietumu tuksnešu krāšņās pavasara ainavas. “Krāsu laukumi, abstraktie raksti, triepieni un punkti aicināt aicina atlaisties, pasapņot ar vaļējām acīm, aizmirsties un izbaudīt mirkli,” skaidro dizaina autori.

Reklāma
Reklāma

3. Modes dizainera Kreiga Grīna paklājs

Publicitātes foto


Dizains: Kreigs Grīns (Craig Green) – dzimis londonietis un viens no inovatīvākajiem britu vīriešu modes dizaineriem.
Modes dizainers, kas kļuvis pazīstams ar dažādu tekstūru izmantošanu apģērbā, rūpīgi pārdomājis arī šī paklāja dizainu. “Mani ieinteresēja ideja par paradīzi, par patveršanos no realitātes. Iedomājos, ka varētu radīt kaut ko līdzīgu portālam vai ejai, pa kuru nokļūt kādā labākā vietā,” viņš stāsta.

4. Japāņu mākslinieces Misaki Kavai paklājs

Publicitātes foto


Dizains: japāņu māksliniece Misaki Kavai, kuras instalācijas no papjēmašē, koka, auduma un citiem materiāliem ir pazīstamas visā pasaulē.
Māksliniece uzskata, ka mākslā galvenais ir patiesa aizrautība. “Mani iedvesmo jocīgas, īpatnējas, pūkainas lietas. Tāpēc man ļoti patika radīt šo mīksto paklāju. Tas ir ērts un košs, un es domāju, ka tas patiks daudziem. Nāc un samīļo lielos kaķus!” aicina Misaki.

5. Korejiešu-franču mākslinieces Seulgi Lī paklājs

Publicitātes foto

Dizains: korejiešu-franču māksliniece Seulgi Lī.
Paklāja dizains ir atsauce uz sakāmvārdu “justies kā zivij ūdenī”. Māksliniece uzskata, ka paklājs var mainīt visu telpu. “Šis gludi austais paklājs ienes mājās ūdens atspulgu gaišumu. Es domāju par Ziemeļindijas amatniekiem, Aijodhjas pilsētu, seno korejiešu valdnieci Heo Hvangu-oku un visvairāk par krāsu spēku. Būsim brīvi! Jutīsimies kā zivis ūdenī,” mudina Seulgi Lī.

6. Mākslinieka Noa Laiona paklājs

Publicitātes foto


Dizains: multidisciplinārais mākslinieks Noa Laions (Noah Lyon), kas pārmaiņus mitinās Ņujorkā un Zviedrijā. Viņa mākslas darbi apskatāmi dažādās galerijās un muzejos, piemēram, Modernās mākslas muzejā (MoMA) Ņujorkā, Teita Britu mākslas muzejā (Tate Britain) Londonā, De Menilu muzejā (Menil Collection) Hjūstonā, Bruklinas muzejā (Brooklyn Museum) Ņujorkā un Vitnijas Amerikas mākslas muzejā (Whitney Museum of American Art) Ņujorkā.
“Paklāja dizainā attēlots, kā savijas dažādas dzīves, mūsu pasaulei virpuļojot visumā. Mani iedvesmoja navaho cilts indiāņu māksla, stāsts par cilvēku, kas sastopas ar viesuļiem un gariem, kuri viņam sniedz vērtīgas zināšanas, ko nodot tālāk ciltij,” mākslinieks atceras.

7. Poļu dizainera Filipa Pagovski paklājs

Publicitātes foto


Dizains: poļu dizaineru ģimenē dzimušais Filips Pagovskis (Filip Pagowski), kurš kļuvis pazīstams ar izteiksmīgiem, grafiskiem dizaina risinājumiem. Pagovskis strādājis ar Comme des Garçons, New Yorker, Saks Fifth Avenue, Le Monde un New York Times.
Filipa paklāja vizuālais tēls ir interpretācija par aušanu. “Nepabeigtā raksta abstraktajam, mazliet neregulārajam ritmam piemīt īpašs šarms – tas nav perfekts un šķiet kā rokām radīts,” mākslinieks stāsta.

8. Franču mākslinieka SupaKitch paklājs

Publicitātes foto


Dizains: franču mākslinieks SupaKitch, kas slavens ar eklektisku pieeju mākslai – viņš strādā dažādās tehnikās, piemēram, tetovē, izmanto akrilu, sveķus un citus materiālus.
“Vēlējos apspēlēt priekšstatu par klasisku paklāju ar dzīvnieku motīviem un izvēlējos čūsku – spirituālu dzīvnieku, kas dziedē un, metot ādu, simbolizē atdzimšanu,” mākslinieks skaidro.