Ja trusīte izrāda pastiprinātu uzmanību saimniekam vai viņa sunim, tas visdrīzāk liecina, ka viņa meklējas.
Ja trusīte izrāda pastiprinātu uzmanību saimniekam vai viņa sunim, tas visdrīzāk liecina, ka viņa meklējas.
Foto: Inita Šteinberga

Kā saimniekot dārzā zaļi? Gādā trusi jau tagad 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Lai saimniekotu dārzā zaļi un mazinātu pārtikas atkritumu daudzumu, lieliska ideja ir iegādāties trusi.

Labums ražai

Trusis ir vismazprasīgākais mājdzīvnieks, pie kura var doties pavisam reti, taču to var arī samīļot un padarīt par bērnu draugu. Trusis ir izcili izdevīgs pirkums, pat ja tajā nesaredz cepeti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai jūtami vairotu dārza auglību, pietiek pat ar vienu trusi, apliecina Zigmunds Zaķis, trušu dārza “Zaķīši” saimnieks. Pat mājās turētais pundurtusis spēj dot jūtamu artavu auglīgo vielu apritē dabā.

Ja garaušus iegādājas tagad, tad līdz pavasarim jau būs iekrājies mazdārziņa startam vajadzīgais mēslojuma daudzums.

Katrā būra tīrīšanas reizē radušos saturu var plānveidā izvietot uz komposta kaudzes, krautajām dobēm u. c., iesaka Zigmunds Zaķis. Taču jārēķinās, ka zaķu mēsli ir vieni no spēcīgākajiem, tādēļ tīrā veidā augiem nav dodami.

Efektīgs augu barības līdzeklis ir raudzeklis, kas rodas, zaķa spiras sametot traukā un aplejot ar ūdeni un ļaujot kādu nedēļu nogatavoties. Šis līdzeklis ir sevišķi noderīgs pavasarī un vasaras pirmajā pusē, kad augiem vajadzīgs liels daudzums slāpekļa.

Rudens pusē šo vērtību var izliet uz tās pašas kompostkaudzes, kur brīnumaino transformāciju iziet lapas, zāle, kritušie āboli.

Vasarā trušu būrus tīra pēc iespējas biežāk, jo to saturā drīz saviešas tārpi, tas sāk smakot. Saturu tūliņ aizvāc tālāk no trušu būriem vai vismaz apber ar pamatīgu zāles kārtu. Trusis ir tīrīgs dzīvnieks un savas vajadzības parasti kārto vienā būra stūrītī. Regulāri tīrot, pat smakas nebūs.

Tiešām vienkārši

Kā mīļdzīvnieku vai mēslojuma ražotāju Zigurds iesaka izvēlēties tā sauktos krūmu trušus – jauktenīšus. Tie ir veselīgāki un labāk spēj pielāgoties dažādiem apstākļiem. Protams, arī lētāki. Turklāt šķirnes trušiem mēdz būt specifiskas prasības.

Reklāma
Reklāma

Trusis labos apstākļos var nodzīvot pat desmit gadus.

Mājokļa minimums – vismaz 80 cm garš, 60 cm plats būris. Griestu augstumam jābūt tādam, lai trusis varētu brīvi cilāt ausis. Taču, jo lielāku namu piedāvās, jo laimīgāks un veselīgāks būs tā iemītnieks.

Svarīgs noteikums: migas vietā nedrīkst būt caurvējš, tam jādod iespēja arī paslēpties kādā šaurākā, tumšākā vietiņā, ja māja ir uzbūvēta kā liela pils. Papildu apsildi tai ziemā nevajag.

Tornīši, lodziņi un citi nama dekori truša laimi nevairo. Saimnieku prieku gan! Sieta grīda trusim nav vēlama, kaut arī tādu dažkārt piedāvā trušu būru ražotāji.

Ēd pieticīgi

Garaušu ēdienkartē noteikti jābūt sienam, ūdenim un graudiem. Ja garausim var nodrošināt šo minimumu (speciālie trauki ar dozētu padevi ir nopērkami), trusi var turēt arī brīvdienu mājā.

Vismaz ar ūdeni un sienu apgādātu trusi bez bēdām vairākas dienas var atstāt vienu. Pārējā barība – zāle, burkāni, kartupeļi u. c. ir tikai kā papildbarība.

Garausim var izbarot pāri palikušo maizīti, taču tā iepriekš ir jāapkaltē. Garšos arī dažādas mizas. Taču nedrīkst dot sarkanās bietes un kartupeļu mizas ar asniem, čipsus, sadumus.

Obligāts noteikums ir truša vakcinācija pret miksomatozi, ko pārnēsā kukaiņi.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu