Gadu simtiem Solsberijas ievērojamākais tūrisma objekts bija senā katedrāle. Tagad briti, kas slaveni ar savu melno humoru, joko, ka pilsētā nekad agrāk nav bijis tik droši, bez tam klāt nākuši vēl vairāki apskates objekti.
Gadu simtiem Solsberijas ievērojamākais tūrisma objekts bija senā katedrāle. Tagad briti, kas slaveni ar savu melno humoru, joko, ka pilsētā nekad agrāk nav bijis tik droši, bez tam klāt nākuši vēl vairāki apskates objekti.
Foto: Facundo Arrizabalaga/EPA/SCANPIX/LETA

Gads pēc Skripaļu saindēšanas: Solsberija ir oficiāli atzīta par brīvu no “Novičok” 0

Tikai tagad, gadu pēc bijušā Krievijas spiega Sergeja Skripaļa un viņa meitas Jūlijas saindēšanas, Britānijas pilsēta Solsberija ir oficiāli atzīta par brīvu no nervu paralizējošās vielas “Novičok”. Uzbrukumā tiek vainota Krievija. Tas ir pirmais ķīmiskais uzbrukums Eiropā pēc Otrā pasaules kara, kas nopietni sabojājis rietumvalstu un Krievijas attiecības, britiem izraidot 23 krievu diplomātus, ASV – veselus 150.

Reklāma
Reklāma

Inde smaržu vietā

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Bijušajam krievu–britu dubultaģentam Sergejam Skripaļam un viņa meitai Jūlijai tika uzbrukts pagājušā gada 4. martā, ar nāvējošu indi apsmidzinot mājas durvju rokturi. Tikai vairāku laimīgu sagadīšanos dēļ tika izglābta Skripaļu dzīvība. Jūlija no slimnīcas iznāca pagājušā gada 9. aprīlī, viņas tēvs – mēnesi vēlāk. Skripaļu atrašanās vieta joprojām tiek slēpta.

Diemžēl pagājušā gada 30. jūnijā slepkavu pamestā smaržu pudelīte ar indi tika nejauši atrasta.
CITI ŠOBRĪD LASA

To savai mīļotajai Donai Stērdžesai uzdāvināja Čārlijs Roulijs, kurš pats izdzīvoja, taču sieviete mira, jo, vēloties pamēģināt smaržas, uzpūta tās uz plaukstas locītavas, saņemot desmitreiz lielāku devu nekā Skripaļi.

Cieš arī pilsētas iedzīvotāji

Solsberijā galvenais ienākumu avots vienmēr ir bijis tūrisms gan slavenās katedrāles dēļ ar tās 123 metrus garo smaili, ko var ieraudzīt gandrīz no jebkuras vietas pilsētā, gan tādēļ, ka pilsēta atrodas pusstundas brauciena attālumā no Stounhendžas. Pēc uzbrukuma vairākas vietas pilsētas centrā tika norobežotas, vēlāk aizstājot ar dekoratīvām sētām, uz kurām uzkrāsota pilsētas reklāma, taču ne krāsainie reklāmu saukļi, ne autostāvvietas par brīvu nespēj atjaunot kādreizējo rosību.

“Pirms uzbrukuma Solsberijā pats trakākais, par ko rakstīt vietējai avīzei, bija puiši T kreklos ziemas laikā, un tagad pēkšņi – TAS!” pukojas kāds netālu sastapts kungs, kura bizness vasarās bijis valodas apmācība ārzemju studentiem, taču nu gribētāju palicis maz. Daudzi veikali un restorāni slēgti, pat iecienītie sestdienas tirdziņi centrālajā laukumā izskatās patukši.

Paši vietējie iedzīvotāji jo­projām pārmet policijai par savlaicīgas informācijas nesniegšanu, kā arī par to, ka par nepieciešamību tūlīt izmazgāt vai pat izmest apģērbu, kas liktenīgajā dienā bijis mugurā, tika ziņots tikai pēc nedēļas. Taču policija tiek arī slavēta, smejoties, ka tik droši pilsētā nekad nav bijis, jo policisti sabraukuši no tuvām un tālām vietām, tiek nepārtraukti apsargātas iespējamās nozieguma vietas.

Šo rindu autorei, ierodoties filmēt Skripaļa mājas apkārtni, tika pieprasīts uzrādīt gan preses karti, gan adresi, telefona numuru, pierakstīts automašīnas numurs un nofotografēta pati.

Klāt nākuši vairāki apskates objekti

Netālu no Solsberijas atrodas armijas poligoni, tādēļ pilsētā dzīvo daudz britu armijnieku. Kāds atvaļināts leitnants, kurš pastaigājas kopā ar sievu, satraucies, ka ķīmiskais uzbrukums ar šādu spēcīgu indi var nogalināt simtiem cilvēku un tam nepieciešams pavisam niecīgs daudzums.

Reklāma
Reklāma

Kāds pensionārs šausminās, cik milzīgus resursus nācies tērēt valstij, jo desmitiem cilvēku dienu un nakti pārcilājuši teju katru akmeni pilsētā un pat upē. Ir gan arī tādi, kuri joprojām netic, ka Krievija būtu vainojama uzbrukumā, taču vismaz netiek apšaubīts fakts, ka Skripaļs tika saindēts, jo pilsētā ar Jelgavai līdzīgu iedzīvotāju skaitu aculiecinieku ir daudz, un kāds paziņa noteikti dzīvo netālu, strādā slimnīcā vai policijā.

Iespējams, ka tagad pēc oficiālā paziņojuma par pilsētas drošību beidzot atjaunosies tūristu plūsma, jo nu pilsētai nākuši klāt vēl vairāki apskates objekti…

Notikumu hronoloģija

* Piektdiena, 2. marts, 2018. gads

15.00 No Maskavas ar “Aeroflot” reisu Londonas Getvikas lidostā ierodas divi vīrieši Aleksandrs Petrovs un Ruslans Baširovs, taču 39 gadus veco vīriešu īstās identitātes ir militārais ārsts Aleksandrs Miškins un pulkvedis Anatolijs Čepiga, abi pieredzējuši Krievijas izlūkdienesta GRU aģenti. Vienā viņu somā atrodas ar nāvējošo “Novičok” pildīta neīsta Ninas Riči “Premier Jour” smaržu pudelīte, īpaši pārveidota, lai to neredzētu lidostas drošības sistēmas.

18.45 Abi krievu aģenti Londonā apmetas lētā viesnīcā, kur nakts maksā 48 mārciņas (56 eiro).

* Sestdiena, 3. marts

10.30 Abi Krievijas pilsoņi pamet viesnīcu un ar metro dodas uz Vaterlo staciju, pēc tam ar vilcienu uz Solsberiju, lai apskatītu nākamā nozieguma vietu – Skripaļa māju, kas atrodas netālu no pilsētas centra klusā privātmāju rajonā. Sergejs Skripaļs gatavojas sagaidīt meitu Jūliju, kura pēcpusdienā atlidos no Maskavas.

14.25 Sergejs Skripaļs sarunājis draugus, kas viņu aizvestu uz Hītrovas lidostu, jo pats nejūtas gana drošs pie stūres. Solsberijā pirms dažām dienām ir uzsnidzis sniegs, kas kūstot ceļus padara īpaši slidenus. Tobrīd Solsberijā ar vilcienu ierodas abi slepkavas.

14.49 Atlido Jūlija. Divu nedēļu ciemošanās laikā ieplānots ar tēvu nosvinēt viņas 2014. gadā mirušā brāļa Aleksandra dzimšanas dienu, kura pelni apglabāti Solsberijas kapsētā blakus viņa mātes kapam. Par šo plānu GRU zināms jau labu laiku iepriekš, jo 2013. gadā ir ticis uzlauzts Jūlijas e-pasts. Britu slepenajam dienestam MI6 par GRU aktivitātēm nav ne jausmas, tādēļ Skripaļs netiek apsargāts.

16.05 Abu krievu “tūristu” dienas plāns ir izpildīts, vajadzīgā māja atrasta, var doties atpakaļ uz Londonu, savukārt Skripaļi no lidostas tiek mājās tikai ap 18.00.

* Svētdiena, 4. marts

8.00 Krievijas pilsoņi atstāj viesnīcu Londonā un dodas uz Solsberiju.

9.15 Skripaļi dodas uz Solsberijas kapsētu apciemot tuvinieku kapus.

11.48 Miškins un Čepiga ierodas Solsberijā, dodoties taisnā ceļā uz Skripaļu māju, kur 11.58 viņus fiksē novērošanas kameras. Tikmēr Skripaļi jau ir atgriezušies mājās.

12.10 Tuvojoties Skripaļu mājai, slepkavas uzvelk aizsargcimdus un no somas izņem 5.5 ml smaržu pudelīti. Tai tiek noskrūvēta augšdaļa, ievietots smidzinātāja mehānisms, lai lielāko daļu pudelītes satura uzsmidzinātu uz Skripaļa mājas ārdurvju metāla roktura.

13.05 Miškins un Čepiga nedodas uzreiz uz dzelzceļa staciju, bet izmet līkumu pa pilsētu, ar telefonu uzņemot vairākus foto. Smaržu pudelīte ar nāvējošās indes paliekām tiek izmesta.

13.25 Pirmais, kurš atver mājas ārdurvis, ir Sergejs, viņam arī tiek lielākā “Novičok” deva. Rokturim pieskaras arī viņa meita. Abi iekāpj Skripaļa auto un dodas pasēdēt populārajā “Mill Pub” pilsētas centrā. Miškins un Čepiga tikmēr kāpj pirmajā vilcienā, lai dotos uz Londonu.

15.30 Pēc maltītes Skripaļi dodas uz autostāvvietu, taču Sergejam pēkšņi paliek slikti, viņš sāk pastiprināti svīst un nespēj redzēt. Abi apsēžas uz tuvākā soliņa, arī Jūlija nejūtas labi.

16.03 Kāda ģimene, ejot garām, pamana Skripaļus, kuri abi ir pavisam bāli un saļimuši. Tiek izsaukta policija, ierodas mediķi. Tiek minēts, ka pāris pārdozējis opiātus, uz ko norāda zemais asinsspiediens, neelpošana un sašaurinātās acu zīlītes.

18.30 Abi slepkavas ierodas lidostā, lai pēc divām stundām netraucēti atstātu valsti. Tikmēr jau ir identificēts Sergejs Skripaļs un īpašā atzīme policijas datorā “neaizturēt”, kas nozīmē, ka nav runa par parastu kungu gados.

21.00 Vietējā policija sazinās ar 30 km attālumā esošo militāro laboratoriju, kuras zinātnieki ir nervu paralītisko vielu eksperti. Nākamajā dienā tiek veikti drošības pasākumi pie Skripaļu mājas, drīz arī medijos parādās ziņas par uzbrukumu bijušajam krievu spiegam.