Latvijas publiskās bibliotēkas arī ārkārtas situācijā dažādos veidos turpina apkalpot lasītājus, lai arī neviens nezina, kad varētu notikt atgriešanās pie sastapšanās klātienē. Foto no “LA” viesošanās Valmieras Integrētajā bibliotēkā 2017. gadā.
Latvijas publiskās bibliotēkas arī ārkārtas situācijā dažādos veidos turpina apkalpot lasītājus, lai arī neviens nezina, kad varētu notikt atgriešanās pie sastapšanās klātienē. Foto no “LA” viesošanās Valmieras Integrētajā bibliotēkā 2017. gadā.
Foto: Valdis Semjonovs

Gaismas pilis pandēmijas laikā turpina darboties 1

Koronavīrusa krīze skārusi pilnīgi visas dzīves jomas – arī Latvijas publiskās bibliotēkas –, un ikviena no tām šo situāciju risina atšķirīgi, daudzviet noris aktīvs, kaut arī no malas neredzams darbs.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Katra bibliotēka izvēlējusies atšķirīgu pieeju un risinājumu: dažas savas durvis apmeklētājiem slēgušas pilnībā, citās, ievērojot visus nepieciešamos piesardzības pasākumus, grāmatas tiek gan iepirktas un kataloģizētas, gan izsniegtas lasītājiem un pat saņemtas atpakaļ. Pašā koronavīrusa krīzes sākumā sociālajos tīklos pavīdēja ziņa, ka ir mazās bibliotēkas, kurām pašvaldības krīzes laikā apturējušas finansējumu grāmatu iepirkumam, bet paši bibliotekāri aizsūtīti atvaļinājumā. Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) rīcībā pašlaik tādas informācijas nav, tomēr, ja šāda situācija un neskaidrība par nākotni tiešām kādā bibliotēkā būtu, LBB aicina par to informēt.

“Latvijas Avīze” noskaidroja, kā šobrīd darbojas Latvijas lielākās publiskās bibliotēkas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rīgas Centrālā bibliotēka: inventarizācija

Rīgas Centrālās bibliotēkas (RCB) mājas lapu rotā sarkans uzraksts par to, ka Covid-19 periodā bibliotēka apmeklētājiem slēgta, kā arī atgādinājums, ka ir ieviesta attālināta reģistrācija un lasītāji tiešsaistē bez maksas var izmantot datubāzes un citus “Ē-kultūras” pakalpojumus.

RCB direktore Dzidra Šmite stāsta, ka bibliotēka šo laiku izmanto, lai veiktu plānotās inventarizācijas: “Dažādām filiālēm inventarizācija bija paredzēta atšķirīgos laikos, daļai, piemēram, jūnijā, un būtu ārkārtīgi muļķīgi, ja, atceļot ierobežojumus, cilvēki vēl ilgāk nevarētu apmeklēt bibliotēku tādēļ, ka tā slēgta inventarizācijas dēļ.”

Tāpat bibliotēkā šobrīd notiek aktīvs darbs pie sakrāto novadpētniecības datu apstrādes un sistematizēšanas.

Bibliotēkas krājumi ar jaunizdevumiem – grāmatām un preses izdevumiem – tiek papildināti arī krīzes apstākļos, uzsver direktore. Kā ierasts, reizi mēnesī notiek komplektēšanas padomes sēde – tiesa, pašreizējos apstākļos attālināti –, un jaun­ieguvumi tiek izvadāti pa filiālēm. Galvaspilsētas bibliotēkā gan krīzes laikā grāmatas lasītājiem neizsniedz un arī atpakaļ nepieņem.

Ārkārtas situācijas dēļ lasītāji, protams, nevar izmantot bibliotēkas datorus un darboties internetā. Dzidra Šmite gan norāda – šis pakalpojums pēdējos gados ticis izmantots salīdzinoši mazāk nekā iepriekš, kad lasītāji bijuši gatavi pierakstīties stundām garās rindās.

Reklāma
Reklāma

Bauskas Centrālā bibliotēka: cilvēki izsisti no ritma

Bauskas Centrālās bibliotēkas (BCB) direktore Māra Kuļikauska stāsta, ka bibliotēkas darbs kopumā turpinās, neraugoties uz ārkārtējo situāciju: “Attālinātos pakalpojumus sniedzām arī līdz šim – jau pirms stopkrāna noraušanas bija iespējams gan rezervēt grāmatas, gan lietot datubāzes un lasīt grāmatas “3td e-grāmatu bibliotēkā”. Tiesa, tagad pieprasījumu izsniegt autorizāciju, lai varētu lasīt elektroniskās grāmatas Kultūras informācijas sistēmu centra pērn izveidotajā “3td e-grāmatu bibliotēkā”, esot daudz vairāk, un visai bieži esot lūgumi pēc izņemto grāmatu termiņa pagarinājuma, jo “parādniekus” “3td e-grāmatu bibliotēkā” neielaiž.

Savukārt studenti ļoti aktīvi izmanto bibliotēkā pieejamās datubāzes. Bibliotēka arī pastiprināti informējot par šīm šobrīd paplašinātajām iespējām gan mājas lapā, gan arī izsūtot mērķauditorijai e-pastus. Tāpat reizēm tiekot studentiem izdrukāti un bezkontakta ceļā nodoti atsevišķi raksti un arī studijām nepieciešamās grāmatas – atpakaļ gan bibliotēka lūdz tās pagaidām nenest.

“Protams, daudzi šobrīd jūtas izsisti no ritma, jo ir nozīmīga mūsu lasītāju daļa, kam bibliotēkas apmeklējums ir īpašs process un dzīvesveida sastāvdaļa. Tāpat zinām, ka bija daļa apmeklētāju, kas pamatā lietoja bibliotēkas internetu – ne jau tikai rēķinu apmaksai, bet, piemēram, pētot dzimtaskoku, sarakstoties ar tuviniekiem ārzemēs. Šī iespēja viņiem, protams, tagad liegta. Arī tie, kas pie mums nāca lasīt periodiskos izdevumus, tagad to nevar darīt,” stāsta Māra Kuļikauska. Tomēr preses izdevumi bibliotēkā turpina pienākt, un arī jaunās grāmatas tiek iepirktas – tagad gan bezkontakta ceļā – un reģistrētas.

Turklāt BCB darbiniekiem Covid-19 dēļ noteiktie ierobežojumi ļāvuši pievērsties darbiem, kuriem aizņemtajā ikdienā laika neatliek. Bibliotēkas strādā pie novadpētniecības materiālu kārtošanas, papildināšanas un jaunu materiālu veidošanas – tiek apkopoti materiāli par kultūras dzīvi laika posmā no 1940.līdz 1990. gadam Bauskas rajonā.

Latgales Centrālā bibliotēka: darbs pie dokumentiem

Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) Daugavpilī risinās darbs pie divu būtisku plānošanas dokumentu izstrādes – top krājuma komplektēšanas koncepcija un bibliotēkas rīcības plāns no 2020. līdz 2025. gadam. Strādā arī pie bibliotekāro stundu piedāvājuma, lai rudenī, kad dzīve, cerams, būs atgriezusies normālās sliedēs, varētu pilsētas skolu audzēkņus iepriecināt ar pilnīgi jaunu koncepciju, stāsta LCB direktore Jeļena Šapkova.

Šajā laikā iesniegts arī projekts Latgales kultūras programmas projektu konkursā un tiekot gatavoti divi Valsts kultūrkapitāla fondam iesniedzami projekti.

“Ir arī diezgan liels jauno grāmatu skaits, jo mēs tālredzīgi domājam par brīdi, kad bibliotēka atkal būs vaļā, cilvēki gribēs aktīvi lasīt,” stāsta Jeļena Šapkova, norādot, ka LCB lietotāji aktīvi izmanto arī elektroniskos resursus, tāpat, līdzīgi kā daudzviet citur, pieaudzis “3td e-grāmatu bibliotēkas” lasītāju skaits.

“Nav gan reģistrējušies īpaši daudz jaunu lasītāju, bet esošie, kuriem vēl nebija autorizācijas datu, tos tagad pieprasījuši,” precizē direktore. Bibliotēkas darbinieki šobrīd aktīvi strādā arī pie tā, lai datubāzes būtu pieejamas lietotājiem, kuriem dzimtā ir krievu valoda.

Kuldīgas Galvenā bibliotēka: grāmatas karantīnā

Atšķirībā no daudzām citām publiskajām bibliotēkām Kuldīgas Galvenajā bibliotēkā (KGB) lasītājiem grāmatas tiek gan izsniegtas, gan arī saņemtas atpakaļ, atklāj bibliotēkas direktore Daina Girvaite. Protams, tas notiek simtprocentīgā bezkontakta ceļā, lasītājiem grāmatas izvēloties elektroniskajā katalogā, pasūtot e-pas­tā vai pa telefonu, pēc tam bibliotēkas darbinieces cimdiņos lasāmvielu iesaiņo plastikāta maisiņā un, lasītājam tuvojoties, sainītis tiek novietots norunātā vietā ārā. Bibliotēka rosinot lasītājus nodrošināties ar vairākām grāmatām, lai lasāmvielas pietiek ilgākam laikam.

“Vienīgais, ko aicinām, – lai cilvēki šobrīd nenes grāmatas atpakaļ, jo tīri teorētiski, ja nu kāds lasītājs būtu slims, tad arī grāmata varētu tikt inficēta,” saka Daina Girvaite, piebilstot gan, ka tad, ja kāds tomēr izlasīto atnes atpakaļ uz bibliotēku, jo skaidri zina, ka brīdī, kad bibliotēka tiks atkal atvērta, to nevarēs izdarīt, grāmatas tiek uz divām nedēļām ievietotas karantīnā – telpā, kurai cauri bibliotēkas darbinieki ikdienā nestaigā.

Pirmajā ārkārtas situācijas nedēļā lasītāji bibliotēku vai gāzuši apkārt,

un lasītāji tiešām ņēmuši daudz, pat līdz 20 grāmatām. “Trešajā nedēļā bija līdz desmit zvaniem dienā, šķita, ka interese apsīks dabiski, tomēr arī tagad katru dienu piezvana 10 līdz 20 lasītāji. Protams, ja bibliotēka būtu vaļā, apmeklētāju skaits būtu pavisam citāds,” saka Daina Girvaite, piebilstot, ka normālos apstākļos bibliotēkā mēnesī tiek izsniegtas vairāk nekā 5000, bet ārkārtas stāvokļa laikā no 13. marta līdz 15. aprīlim – tikai 1335 grāmatas.

Arī interese par “3td e-grāmatu bibliotēku” esot liela, pirmajās dienās aptuveni 200 lasītājiem piešķirti autorizācijas dati, un darbinieki telefoniski soli pa solim izskaidro, kā visu izdarīt.

Būtiska bibliotēkas apmeklējuma daļa, īpaši vientuļajiem cilvēkiem, ir socializēšanās, iespēja aprunāties ar bibliotekāru. Daina Girvaite teic, ka pilsētas bibliotēkā šī vēlme vairāk bijusi jūtama, kad bibliotēka strādāja normālā režīmā, patlaban lielākā daļa telefonisko jautājumu ir par lasāmvielas izvēli, termiņa pagarināšanu, arī par to, kā daudzās grāmatas pēc ārkārtas situācijas varēs atdot.

“Mierinām, ka vajadzības gadījumā pēc tām aizbrauksim ar mašīnu,” sola Daina Girvaite, piebilstot, ka uz pagastu bibliotēkām gan lasītāji nereti zvanot, lai vienkārši parunātos. “Cilvēki ir ļoti nelaimīgi, ka nevar satikt bibliotekāru, kurš līdz tam tajā ciematā bija, iespējams, vienīgā uzticības persona.”

Bet bibliotēkas darbinieki gan turpina papildināt krājumu, gan strādā pie tehniskiem uzlabojumiem.

“Astoņi darbinieki strādā pie modernākām lasītāju kartēm ar svītrkodu, lai tad, kad vērsimies vaļā, varam iepriecināt ar ērtu karti, kuru noskenējot uzreiz atvērsies profils. Tāpat grāmatām krājumā pievienojam krāsainas etiķetes, kas apzīmē žanru, lai uzreiz var noteikt, kurš ir kriminālromāns, kurš – vēsturiskais vai piedzīvojumu romāns. Tas, protams, nav nozīmīgs uzlabojums, bet ceru, lasītājiem patiks,” domā Daina Girvaite.

Atvērta visiem

Pēc bibliotēku direktoru teiktā redzams, ka ārkārtas situācijas laikā īpašu nozīmi ieguvusi pērn tiešsaistē iedarbinātā “3td e-grāmatu bibliotēka”, kurā tagad jau līdzdarbojas četri izdevēji un izlasāmas 346 e-grāmatas, turklāt to skaits katru nedēļu tiek papildināts.

Projekta vadītājs Aldis Liepa, kurš izpētījis datus par vietnes pirmo darbības gadu un šī gada sākumu, norāda, ka tikai pēc pirmā “3td e-bibliotēkas” darbības mēneša izlīdzinājies reģistrēto lietotāju un e-grāmatu lasījumu skaits. Taču pēc tam lasījumu skaits stabili audzis: “2019. gadā vidēji dienā lasītas apmēram 50 e-grāmatas, bet 2020. gada janvārī šis skaits jau pieaudzis līdz 60 un februārī līdz 70 e-grāmatām dienā.

Ievērojamu rezultātu sākam sasniegt izsludinātās ārkārtas situācijas laikā –

strauji pieaug pieprasījums pēc e-resursu pieejamības un atbilstoši lasītāju skaits dienā palielinās vairāk nekā septiņas reizes, bet e-grāmatu lasījumu skaits dienā sasniedz vidēji 175, atsevišķās dienās pārsniedzot pat 300 e-grāmatu lasījumus.”

Kā darbojas “3td e-grāmatu bibliotēka”

* Šobrīd tajā ir reģistrēti vairāk nekā 9200 lasītāji Latvijā un ārpus tās; kopīgais e-grāmatu lasījumu skaits ir lielāks nekā 30 000.

* Visvairāk lasītāju ir Rīgā, Valmieras reģionā, Pierīgā un Jelgavas reģionā.

* Lai lasītu grāmatas 3td.lv, vispirms jāpieprasa publiskajai bibliotēkai, kurā lasītājs reģistrēts, autorizācijas dati; tad bibliotēkas piešķirtais lietotājvārds un parole jāievada vietnē 3td.lv un jāizvēlas grāmata.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.