Publicitātes foto

Gandrīz tautas deja 21. gadsimta noskaņās: tapusi kamerizrāde “No miglas” 0

Šī gada 27. oktobrī pirmo reizi skatītājiem tiks izrādīta kamerizrāde “No miglas”, kuras veidotāji ir Latvijas Universitātes Tautas deju ansambļa “Dancis” dejotāji Krišjānis Šimis, Lauma Šime, Līga Indriksone un Aigars Ondzulis, informē rīkotāji.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

“No miglas” sastāv no desmit dejām, kurās risinās galveno varoņu – četru puišu – iekšējais pārdzīvojums. Tā pamatā ir pretstats starp cilvēku miglā un brīdi, kad cilvēks no miglas izlaužas un nonāk skaidrībā.

Migla visu aizklāj. Indivīdus un dažādības tā padara par siluetiem. Kad migla krīt, atsedzas dažādība – atveras acis. Āra spozme žilbina un reibina. Gaismā var redzēt, ka vienai meitai ir sudraba pērlītes vainagā, otrai – zelta. Vienam puisim ir zilas acis, otram – zaļas. Vieni sader kopā kā cimds ar roku, starp citiem plaiksnī dzirksteles, bet vēl trešie tikai ar laiku nonāk pie saprašanās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Migla neļauj saredzēt lietu patieso dabu. Tikai gaisma liek cilvēkam ieskatīties acīs nezināmajam. Tomēr izlaušanās ceļš var izrādīties garš un vientuļš. Miglas sega ir arī viegla, silta un droša, tajā uz citiem var paļauties. Vajadzīgs gara spēks, lai no tās izlauztos un skaidrībā arī paliktu.


Horeogrāfs Krišjānis Šimis eksperimentā ar ierasto tautas dejas pasniegšanas formātu, un šoreiz latviešu tautas deju soļi satiek 21. gs. ASV, Brazīlijas un Islandes komponistu elektronisko mūziku – klasisko, trap, future bass un beat.

Tādējādi “No miglas” piedāvā vēl vienu jaunu skatījumu uz latviešu tautas deju – tās bagātīgo mantojumu mijiedarbē ar 21. gadsimta kultūras strāvām.

Krišjānis Šimis uzsver, ka viņam ir svarīgi saglabāt latviešu dejas lielmeistaru – horeogrāfu un “Danča” agrāko vadītāju – veidoto tautas dejas estētiku, tautu dēla un tautu meitas tēlus. Vīri – stalti kā ozoli, un meitas – kā liepas. Tomēr intensīvā elektroniskā mūzika ar ierastajiem tautas dejas pamatsoļiem liek meklēt jaunas variācijas, bet sižetiskā līnija – eksperimentēt ar dejas kompozīciju.

Horeogrāfs atzīst, ka, kamerizrādes horeogrāfiju veidojot, ietekmējies no daudziem dejas žanriem – klasiskā un modernā baleta, laikmetīgās dejas un hip-hop.

“No miglas” ir kamerizrāde, kurā dejotājs ar skatītāju satiksies intīmākā gaisotnē jaunatvērtā radošā Tallinas ielas kvartāla “Tu jau zini Kur”. “Mēs negribam rādīt, bet sākt sarunu par latviešu tautas dejas iespējām, robežām un paša jēdziena būtību,” atklāj horeogrāfs.

Kamerizrādes “gandrīz tautas tērpu” ierosmes gūtas no tradicionālā vēsturiskā tautas tērpa, bet tie īpaši veidoti konkrētajai iecerei, dejai un skatuvei.