Lai gan ar gliemežiem aplipis cilvēks no malas izskatās dīvaini, sajūta pēc procedūras esot patīkama, atsvaidzinoša.
Lai gan ar gliemežiem aplipis cilvēks no malas izskatās dīvaini, sajūta pēc procedūras esot patīkama, atsvaidzinoša.
Foto no Ingara Gudermaņa un Noviku ģimenes albuma

Gliemezis ar pievienoto vērtību. Kā tos izmanto skaistumkopšanā? 0

Uz krēma bundulīša uzzīmēts omulīgs gliemezītis. Līdzās – tūbiņa ar sejas masku, ko rotā tāds pats simbols… Gliemezis uzzīmēts tāpēc, ka šajā kosmētikā izmantots mucīns jeb gliemja izdalītā gļotviela, sekrēts. Tas nav brīnumlīdzeklis, tomēr pietiekami labvēlīgi ietekmē cilvēka ādu, palīdz tai kļūt veselākai un skaistākai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas
Izrādās, gliemežu vērtīgo ekstraktu izmanto arī ražotāji Latvijā, piemēram, fabrikā Dzintars jau pirms pāris gadiem tapusi kosmētikas līnija ar šo dabas produktu.

Prece, ko rotā gliemezis, pie mums atceļojusi no Korejas. Gan šajā, gan citās Āzijas valstīs ir cieņā tā dēvētā gliemežu kosmētika. Vairākumam šo zemju iedzīvotāju ir visai problemātiska un sausa āda, tāpēc viņi to īpaši pūlas atveseļot. Piemēram, Korejā valda īsts sevis kopšanas kults, sieviete dienā izmanto 27 kosmētiskos līdzekļus un noteikti tādus, kuros ir mucīns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl ir ļaudis, kuri paši audzē gliemežus un mājas apstākļos pārliecinās par to vērtīgumu.

Brūces sadzīst

Ikviens ir redzējis rāpojam gliemezi – tas pamazām velkas uz priekšu ar savu muskuļoto kāju, atstājot aiz sevis mitru un spīdīgu sliedi. Gliemeža dziedzeri izdala gļotvielas, kas ļauj labāk tikt uz priekšu, turklāt dabas dotais sekrēts palīdz tam sadziedēt sīkus miesas ievainojumus vai bojāto čaulu, tātad sevi pasargāt.

Jau 16. gadsimtā dakteri ieteica rētai uzlikt gliemezi, lai bojājums ātrāk sadzītu.

20. gadsimtā gliemežus audzēja fermās, jo tos sāka izmantot pārtikā. Kāds fermeris ievēroja, ka viņa roku āda kļūst īpaši maiga, ja gadījās ilgāk padarboties ar gliemežiem. Ja radās kāda brūcīte, tā ātri sadzija. Zinātnieki sāka analizēt, kāpēc tā, pētīja gliemeža sekrēta sastāvu. Izrādījās, ka gļotvielas jeb mucīns, ko rāpojot izdala gliemezis, ir ļoti vērtīgs, tas spēj dot daudz labuma cilvēka ādai.

Ēģiptē un Babilonijā gliemi uzskatīja par auglības simbolu. Budismā gliemezis simbolizē pacietību, arī laika mūžību. Gliemeža senči dzīvojuši jau pirms 550 miljoniem gadu!
Foto no Ingara Gudermaņa un Noviku ģimenes albuma

Tika pētītas daudzas gliemežu sugas. Pētnieki atzina, ka Helix aspersa jeb Dienvidamerikas lielais dārza gliemezis izdala mucīnu, kurā ir visvairāk bioloģiski aktīvo sastāvdaļu, tās veicina ādas reģenerāciju un efektīvi to mitrina. Pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados tika saražoti pirmie krēmi ar mucīna piedevu.

Satur vērtīgas vielas

“Gliemežu sekrēcijas filtrāts ir oficiāli reģistrēta izejviela starptautiskajā kosmētikas līdzekļu sastāvdaļu sarakstā ar nosaukumu Snail Secretion Filtrate. Kosmētika, kas satur šo filtrātu, lielākoties der jebkura vecuma cilvēkiem,” skaidro dermatoloģe Evita Jakušonoka.

Gliemežu gļotas sastāv no ūdens un mucīna, kas ir sarežģītas uzbūves olbaltumvielas glikoproteīns. Tās satur A, C, E, B₆ un B₁₂ vitamīnu, glikolskābi, kolagēnu, elastīnu un citas vērtīgas vielas. Šajā dabas vielā ir arī glikoproteīnu un glikozamīnoglikānu fermenti, tāpēc kosmētika pasargā no ultravioletajiem stariem un veicina šūnu atjaunošanos.

Glikoproteīni ir molekulārā līmeņa aizsargbarjera, bet glikozamīnoglikāni piedalās starpšūnu ūdens un sāļu apmaiņā, normalizē kolagēna un elastīna sintēzi, tiem piemīt nomierinoša un pretiekaisuma iedarbība.

Gliemežu sekrēts labi mitrina ādu, pārklājot to ar plānu, neredzamu plēvīti.

Ādas kopšanas līdzekļos izmanto tikai tā sauktos ēdamos gliemežus, piemēram, Helix pomatia un Helix aspersa. Kosmētikas līdzekļi ar mucīnu ieteicami cilvēkiem ar dažādām ādas problēmām: vecuma radītām pārmaiņām, tūsku, pigmentācijas plankumiem. Lielākā daļa zinātnisko pētījumu, kas novērtē gliemežu gļotu efektivitāti, uzsver, ka šī dabas dotā viela palīdz sadziedēt brūces.

Reklāma
Reklāma

Neviens netiek mocīts

“Gliemežu mucīna koncentrātu, kas ir vijīgs bezkrāsains šķidrums, iepērkam no Spānijas, tur ir speciālas Helix aspersa audzētavas, kurās viss notiek ekoloģiski un tīri,” stāsta kosmētisko līdzekļu izstrādātāja Izabella Bogačkina no akciju sabiedrības Dzintars.

Speciāliste uzsver, ka uzņēmums izmanto tikai izejvielas, kuru iegūšanā neviens dzīvnieks nav cietis. Piemēram, melnie ikri, ko arī pievieno uzņēmumā ražotajiem kosmētiskajiem līdzekļiem, iegūti tikai zivju dabiskā nārsta laikā, nevis kādā vardarbīgā veidā.

Tāpat ar gliemežiem – tie atrodas labvēlīgos, sterilos apstākļos, rāpo pa speciāli veidotām virsmām un atstāj gļotas, kas tiek savāktas.

Tās attīra, īpaši apstrādā, lai iegūtu ekstraktu, izvilkumu, koncentrātu.

Tomēr ne visur tā notiek, ne vienmēr gliemežu gļotvielas iegūst tik humāni, rāpotājus speciāli ietekmē – izmanto kratīšanas vai rotēšanas metodi, lai tie izdalītu pēc iespējas vairāk gļotu.

Lieliskās gļotas

“Kad sākam veidot jaunu kosmētisko līdzekli, kurā vēlamies ielikt jaunu izejvielu, savācam par to pilnīgu informāciju, cenšamies uzzināt visu. Par gliemežu mucīnu ir veikti pamatīgi pētījumi, pozitīvie izmantošanas rezultāti pierādīti ilgstošā laikā. Arī mēs paši ar dažādām metodēm un iekārtām testējam topošo produktu.

Foto no Ingara Gudermaņa un Noviku ģimenes albuma

Pārbaudām klīniski – saucam talkā ārstus dermatologus. Kosmētika ar gliemežu mucīnu ir sevi pierādījusi vislabākajā veidā,” uzsver Izabella Bogačkina.

Speciāliste uzskaita visus iespējamos labumus cilvēka ādai. Mucīns spēj atjaunot ādas struktūru, palīdz veidot jaunas šūnas. Šajā sekrētā ietilpst dabiskais kolagēns un elastīns, cilvēka āda tiek pabarota, dziļi un intensīvi mitrināta, uzlabojas tās elastīgums. Āda kļūst gludāka, vairs nav pelēcīga. Palēninās ādas novecošana, izlīdzinās grumbas, mazāk veidojas mīmikas radītās krunciņas.

Vērtīgās gliemeža vielas samazina brīvo radikāļu kaitīgo ietekmi, spēj cīnīties ar mikroorganismiem, līdz ar to ir mazāka iespēja rasties kādai ādas kaitei vai alerģiskai reakcijai. Krēms ar mucīnu labi noder sausai ādai, kas mēdz lobīties. Tas arī padara ādu gaišāku, pabalina pigmentācijas plankumus. Vēl kāda vērtīga īpašība – tas ir dabisks UV filtrs, pasargā no pārliekas saules iedarbības.

Latgales rāpotāju SPA

Gliemežus audzē arī Latgalē. Preiļu novada saimniecība Ošu mājas nodarbojas ar parka vīngliemežiem. Saimniecībā ierodas viesi, tūristi, iepazīstas ar gliemežu audzēšanas un izmantošanas niansēm. Šeit rīko degustācijas, kurās var nogaršot gliemežu gaļu, un piedāvā SPA procedūras.

“Es jau sen dzirdēju par gliemežu sekrēta brīnumainajām īpašībām. Mani tas ieinteresēja, jo esmu mediķis, arī masieris. Nolēmām mūsu viesiem piedāvāt vīngliemežu masāžu sejai,” stāsta saimnieks Ainis Noviks.

Procedūra, kam Noviku ģimene pievienojusi SPA vārdu, notiek vienkārši: cilvēks notīra seju un apguļas uz masāžas kušetes. Sejai tiek uzlikti 6–7 gliemeži, kas iepriekš ir rūpīgi nomazgāti.

“Vispirms gliemji jāpietur, lai tie pielīp ādai, jo tikai pēc tam sāk aktīvi rāpot. Pārvietojoties pa seju, tie atstāj savas vērtīgās gļotas uz cilvēka ādas. Rāpošana turpinās apmēram 15 minūtes. Tad gliemežus noņemam un ļaujam tiem atpūsties. Mēs iesakām cilvēkam pēc procedūras nemazgāt seju vismaz pāris stundu. Par to gan pastāv dažādi uzskati, citi uzsver, ka pēc īsa brīža, kad gļotvielas uzsūkušās, seja jānomazgā ar siltu ūdeni,” stāsta Ainis.

Viņš uzsver, ka gliemeža gļotvielas ir veselīgas ādai. Papildu efektu dod arī masējošās kustības, gliemezim rāpojot un savelkot ķermeņa muskuļus. Šādi tiek veicināta sejas ādas mikrocirkulācija.

“Lai gan gliemežu SPA nereti izvēlas pirmskāzu vai citām ballītēm, tas nav tikai izklaides pasākums, jo āda patiesi kļūst gludāka, līdzenāka, veselīgāka,” paslavē Latgales uzņēmējs.

Mūsu ekspertes:

Izabella Bogačkina, ķīmiķe, kosmētisko līdzekļu izstrādātāja akciju sabiedrībā Dzintars

Evita Jakušonoka, ārste, dermatoloģe Derma Clinic Riga

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.