Nav jāuztraucas, ja aptiekā un mājās veikts mērījums nedaudz atšķiras.
Nav jāuztraucas, ja aptiekā un mājās veikts mērījums nedaudz atšķiras.
Foto: Goffkein.Pro/SHUTTERSTOCK

Glikozes līmenis: kā pareizi mērīt? 0

Ja diagnosticēts 2. tipa cukura diabēts, jārēķinās ar to, ka turpmāk būs nepieciešamas ne zāles vai uztura korekcijas, bet arī rūpīga glikozes līmeņa paškontrole.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Lasīt citas ziņas

Visērtāk to darīt ar nelielas ierīces – glikometra – palīdzību, jo modernie glikometri saglabā atmiņā simtiem mērījumu rezultātu, tādēļ tos var salīdzināt, lai pārliecinātos, vai glikozes līmenis pārāk krasi nesvārstās, nav pārāk augsts vai zems, vai un kā iedarbojas ārsta izrakstītie medikamenti. Veselam cilvēkam pēc glikometra nav īpašas vajadzības.

Arī tad, ja glikozes līmenis tukšā dūšā pārsniedz noteikto 6 mmol/l robežu, ar glikometra rādījumiem vien nepietiek, jāveic cukura slodzes tests laboratorijā, lai noskaidrotu, vai tiešām tā iemesls ir cukura diabēts. 2. tipa diabēta pacientiem, kas lieto tabletes, glikozes līmenis jāmēra divas dienas nedēļā pa trim mērījumu reizēm – tukšā dūšā stundu pirms ēšanas, divas stundas pēc maltītes un pirms gulētiešanas. Piemēram, divas stundas pēc ēšanas tam nebūtu jāpārsniedz 7,8 mmol/l, pretējā gadījumā var sākt attīstīties cukura diabēta komplikācijas.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: pexels.com

Kā to pareizi izdarīt? “Rokas jānomazgā un rūpīgi jānosusina. Ja dūriena vietu pirms tam tīra ar spirtu, jāļauj tam nožūt. Jānoregulē lancetes dūriena dziļums, lai asins­piliens analīzei būtu pietiekami liels. Pirmais piliens būtu jānoslauka, jo tajā ir sašķaidītas, sabojātas asins šūnas. Mērījumam izmanto otro pilienu, kuru iegūst, sadurto pirkstu mazliet saspiežot. Ja to darīs pārāk stipri, izplūdīs audu šķidrums un ietekmēs mērījumu,” skaidro P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas centra ambulatorās daļas vadītāja Una Gailiša, piebilstot, ka glikometrs paredzēts glikozes līmeņa paškontrolei, tādēļ ļoti lielai precizitātei nav būtiskas nozīmes.

Nelielas mērījumu rezultātu atšķirības par vienu divām iedaļām jeb mmol/l, var ietekmēt gan fiziskās aktivitātes un stress, gan tas, cik dziļi iedurta lancetes adata un cik stipri saspiests pirksts, lai iegūtu asinspilienu analīzei.

Ļoti svarīgi ir izlasīt gan glikometra, gan teststrēmeļu lietošanas instrukciju, jo dažas no tām jutīgi reaģē uz dažu uztura bagātinātāju vai zāļu, piemēram, C vitamīna, lietošanu, tādēļ mērījumi var būt neprecīzi. Savukārt dažām teststrēmelēm var būt samērā īss derīguma termiņš, piemēram, tās jāizlieto trīs mēnešu laikā pēc atvēršanas, jo tās ietekmē gaisā esošais mitrums.

Kopš 2018. gada cukura diabēta pacientiem no valsts budžeta līdzekļiem tiek nodrošināta apmācība diabēta apmācības kabinetā, kur viņi apgūst arī iemaņas, lai veiktu slimības paškontroli un izvērtētu terapijas efektivitāti. Latvijā darbojas 17 diabēta apmācību kabineti 15 ārstniecības iestādēs.

Diabēta pacientiem valsts kompensē ne tikai medikamentus, tajā skaitā insulīnu, bet arī glikēmija stripus glikozes līmeņa noteikšanai, savukārt insulīna adatas un glikometri jāiegādājas par saviem līdzekļiem. Piemēram, pērn valsts diabēta pacientiem apmaksājusi glikēmijas teststrēmeles 1,4, medikamentus – 21,9 milj. eiro apjomā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.