Lietuviešu grafiķa Roma Viesula darbs no Daugavpils Marka Rotko centrā apskatāmās izstādes.
Lietuviešu grafiķa Roma Viesula darbs no Daugavpils Marka Rotko centrā apskatāmās izstādes.
Publicitātes foto

Grafikas slavinājums Marka Rotko centrā 0

Septiņi starptautiski mākslas projekti, kuru vidū īpaša vieta grafikas žanram – tik daudzveidīgs radošuma spektrs vērojams Daugavpils Marka Rotko mākslas centra jaunajā izstāžu sezonā, kas turpināsies līdz 12. aprīlim.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Lietuviešu grafiķa, litogrāfijas meistara Roma Viesula (1918–1986) retrospekcija no Lietuvas mākslas muzeja paver iespēju ielūkoties starptautiski augstu vērtēta mākslinieka veikumā, kurā savijies izteiksmīgums, vitalitāte, tehniskā virtuozitāte, pārliecinošs krāsas lietojums.

Filigrāns un saturiski bagāts ir baltkrievu mākslinieces Marinas Kapilovas litogrāfiju kopums un vienotā stilistikā veidotās bronzas skulptūras, kas sabalsojas izstādē “Sazaroto taku dārzā”. Tai dots šāds nosaukums par godu autores iemīļotajam rakstniekam Horhem Luisam Borhesam un vienam no viņa visskaistākajiem stāstiem. Viņa sarīkojusi 18 personālizstādes Baltkrievijā, Itālijā un Vācijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atspoguļojot formu un tās dažādās faktūras, ne mazāk grafiska ir arī Latvijas rotu mākslinieku izstāde “Zīme”. Rotu mākslas biedrība nodibināta pirms diviem gadiem ar mērķi apvienot šajā jomā aktīvi strādājošus profesionālus māksliniekus, un izstāde ir viņu otrais kopīgais mākslas projekts.

Toties rumāņu keramiķes Delijas Maksimas izstāde “Redzamības virskārta” ir iecerēta kā rotaļīgs un pētniecisks vingrinājums par keramikas māla pārtapšanu no aseptiska, auksta materiāla par “cilvēcīgu” un siltu, gluži kā cilvēka āda. Viņa piedalījusies vairākos keramikas simpozijos un konkursos Ķīnā (2019), Taizemē (2018), Tunisijā (2017) un Latvijā (2015), kā arī mākslas rezidencēs Vācijā (2017) un Latvijā, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā (2019).

Spilgtumu un grafisku līniju gleznās ienesis arī beļģu mākslinieks, Evenepūla un Praisa balvas (1984) un SPES Fonda balvas (1995) laureāts Marks Renārs. Abpusēji apgleznojot puscaurspīdīgus sintētiska poliestera audeklus, viņš veido it kā laiktelpas logus, kas iegremdē mūs kontrastējošajās telpās, tādējādi radot aizraujošu “laikmetīgā vuārisma” sajūtu. Mākslinieks piedalījies daudzos starptautiskos mākslas gadatirgos un izstādēs.

Cilvēks un laiks ir komplicēts vienādojums, ko var aplūkot no visdažādākajiem aspektiem, – šāds ir moto starptautiskajai grafikas izstādei “Cilvēks un laiks”, kurā piedalās mākslinieki Evalds Mikalauskis, Ķēstutis Vasiļūns, Jūrate Rekevičūte, Rolands Rimkuns, Pēters Alliks, Egle Vertelkaite, katram paužot savas personīgās izjūtas.

Vācu māksliniece un režisore Karo Josta, kuras darbi Rotko centrā apskatāmi izstādē “Abstraktā ekspresionisma gaistošās pēdas”, teic, ka tie vēsta par laiku, kustību, lietu gaistošo dabu. To galvenā tēma ir laika dokumentēšana, vietas un notikumi, kas ir zīmīgi mākslas vēsturei vai arī viņai personīgi. 2000. gadā māksliniece sāka savu globālo projektu “Ielu nospiedumi” (“Streetprints”), kura pamatā ir reālu ielu un ietvju reljefu nospiedumi uz audekla. Šoreiz autores interešu objekts ir abstraktā ekspresionisma kustība, kas radās Ņujorkā 20. gs. otrajā pusē un kuras izcils pārstāvis bija arī Marks Rotko un citi.