Foto: Shutterstock

Lai svaiga elpa un patīkamas bučas. Efektīvi mutes higiēnas noslēpumi 0

Ieva Apiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 72
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Gan vienkārši elpas atsvaidzināšanai, gan profilaksei un pat zobu un smaganu slimību ārstēšanai noder mutes skalojamie līdzekļi. Taču to ir tik daudz… Kā lai zina, kādu un kad izvēlēties? Iesaka Stomatoloģijas institūta Orālās patoloģijas klīnikas mutes, sejas un žokļa ķirurgs, RSU asociētais profesors Guntars Selga.

Dabiskais līdzeklis – siekalas

Ja esam veseli un mums mutē normāli izdalās siekalas, pavisam labi varam iztikt bez mutes skalojamā līdzekļa, jo visu vajadzīgo paveic siekalas: tās skalo mutes, rīkles, barības vada gļotādu, palīdz sakošļāt ēdienu, uztur normālu pH līmeni un veicina zobu remineralizāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA
Siekalās ir arī pretmikrobu vielas: lizocīns, laktoferīns, laktoperoksidāze un citas, kas mutes dobumā nogalē patogēnos mikrobus.

Cita situācija veidojas, ja mutes dobumā kādu iemeslu dēļ ir par maz siekalu – mute ir sausa. Piemēram, tā bieži vien ir smēķētājiem, jo mutes dobuma audus negatīvi ietekmē gan cigaretēs esošās kaitīgās vielas, gan tas, ka smēķēšanas laikā tie tiek sakarsēti un izžūst.

Ja mute ir sausa, uz zobiem vairāk uzkrājas aplikums, līdz ar to arī ātrāk attīstās kariess.

Palielinās arī baktēriju daudzums, jo aplikums ir ideāla vieta, kur tām vairoties. Ātrāk veidojas zobakmens, pie kura raupjās virsmas daudz vieglāk pieķeras mīkstais aplikums.

Ārstnieciskos – ar ārsta ziņu

Ir higiēniskie un ārstnieciskie mutes skalojamie līdzekļi. Higiēnisko sastāvā ir dažādi savienojumi, kas atsvaidzina elpu un uzlabo pašsajūtu.

Ārstniecisko sastāvu veido ķīmiski savienojumi, šie līdzekļi domāti dažādu mutes dobuma slimību ārstēšanai, piemēram, ja ir gingivīts, periodontīts, stomatīts, sēnīšu infekcija, halitoze jeb slikta elpa. Vienmēr gan jāpatur prātā, ka sliktas elpas cēlonis var būt augšējo elpceļu infekcija, faringīts, sinusīts, cukura diabēts, leikēmija, aknu vai nieru slimības, herpesvīrusa infekcija un reflukss jeb atviļņa slimība.

Ja ilgstoši novērojama slikta elpa vai arī pasliktinās pašsajūta, ieteicams konsultēties ar ārstu, lai veiktu nepieciešamos izmeklējumus un izstrādātu ārstniecības plānu.

Ārstnieciskajos līdzekļos ir dažādas aktīvās ķīmiskās vielas: oktenidīns, benzidamīna hidrohlorīds, poliheksanīds, heksitidīns, hlorheksidīna glikonāts, ēteriskās eļļas, metilsalicilāts un ūdeņraža pārskābe. Pētījumos par minēto ķīmisko vielu ietekmi uz mutes dobuma veselību secināts, ka ārstnieciskie līdzekļi samazina zobu aplikumu un smaganu iekaisumu, neizraisot mikrobu rezistenci.

Tomēr nebūtu pareizi tos lietot bez ārsta ieteikuma, jo tie visi mutē izraisa dedzinošu sajūtu, radot lieku kairinājumu, papildu sāpes un pasliktinot pašsajūtu. To sastāvā esošie ķīmiskie savienojumi ir agresīvāki par dabas līdzekļiem un, visticamāk, nogalēs visus mutes dobuma mikrobus – gan sliktos, gan labos.

Profesors Selga uzsver, ka šie mutes dobuma skalojamie līdzekļi pielīdzināmi antibiotikām, tāpēc tie jālieto stingrā ārsta uzraudzībā, strikti ievērojot noteiktos lietošanas nosacījumus: ilgumu, biežumu un skalošanas ilgumu sekundēs, jo tikai šādi iespējams sasniegt vēlamo ārstniecības efektu.

Reklāma
Reklāma

Higiēniskie – svaigai elpai un profilaksei

Lai profilaktiskos nolūkos atsvaidzinātu sajūtas mutes dobumā, mazinātu sausumu vai uzlabotu mutes mikrofloru, piemēram, pēc antibiotiku lietošanas, ieteicams kāds no higiēniskajiem mutes dobuma skalojamiem līdzekļiem. Tie var būt ar šādām sastāvdaļām:

• ar ksilitolu

Palīdz regulēt zobu aplikuma veidošanos. Ksilitolu iegūst no bērza mizas, un tas ir dabisks saldinātājs, ko pievieno arī košļājamajām gumijām. Pētījumos ir apstiprināta ksilitola kā dabiskas izcelsmes līdzekļa pozitīvā iedarbība uz zobu kariesa profilaksi;

• ar augu ekstraktiem

Piemēram, ar alvejas, tējaskoka, greipfrūta vai lakricas ekstraktu. Tie satur antioksidantus un vērtīgus bioloģiskos savienojumus, kas pozitīvi iedarbojas uz mutes dobuma veselību, piemēram, tējaskoka ēteriskajai eļļai piemīt arī neliela pretmikrobu iedarbība;

• ar cinku

Raksturīga antibakteriāla un audus atjaunojoša iedarbība, turklāt cinks uzlabo mutes gļotādas imunitāti, tā ietekmē labāk sadzīst dažādi gļotādas bojājumi;

• ar hialuronskābi

Pieejama gan mutes dobuma skalojamajos līdzekļos, gan sprejos, gan ziedēs. Hialuronskābe ir savienojums, kas atrodas mutes dobuma gļotādā, tomēr cilvēkiem, kuriem mutē veidojas čūlas, tā mēdz būt samazinātā līmenī. Hialuronskābes līdzekļi uzlabo gļotādas bojājumu ārstēšanu;

• ar skābekli

Šiem līdzekļiem piemīt antibakteriāla un reģenerējoša iedarbība. Skābeklis iedarbojas uz anaerobajiem mikroorganismiem, kas dzīvo bezskābekļa vidē. Tiklīdz šādi organismi sastopas ar skābekli saturošām vielām, tie aiziet bojā. Piemēram, periodonta slimību izraisītāji pamatā ir tieši anaerobie mikrobi. Skalojamie līdzekļi ar skābekli ļauj sevi pasargāt no šīs slimības.

BENU aptiekas farmaceite Ilze Priedniece: “Aptiekās vislielāko interesi par mutes skalojamiem līdzekļiem izrāda sievietes, konsultējoties par to lietošanu visai ģimenei, lai novērstu kariesu vai smaganu iekaisumu. Visbiežākās mutes dobuma problēmas, ar kādām cilvēki vēršas aptiekā, ir mutes gļotādas un smaganu iekaisums, zobu jutīgums, slikta elpa.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.