Krišjānis Kariņš
Krišjānis Kariņš
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Grozījumi Satversmē satricina koalīciju. Laikā, kad “valstī ir daudz degošāki jautājumi”, valdība strīdas par ģimenes jēdzienu 23

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Reaģējot uz Saeimas vairākuma atbalstu Nacionālās apvienības iesniegto Satversmes grozījumu nodošanai komisijām, “Attīstībai/Par” ir izsaukusi uz frakcijas sēdi premjeru Krišjāni Kariņu (“JV”).

Koalīcijas sadarbības līgums paredz, ka izmaiņas Satversmē Saeimā var virzīt tikai pēc vienprātības principa, ja tam piekrīt visas koalīcijas partijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nacionālā apvienība ierosina grozījumus Satversmes 110. pantā, lai konkretizētu ģimenes jēdzienu, nosakot, ka ģimene ir savienība starp vīrieti un sievieti.

Par šā projekta nodošanu komisijām nobalsoja 47 deputāti no NA, Jaunās konservatīvās partijas, “KPV LV” un Zaļo un zemnieku savienības.

Lai izmaiņas pamatlikumā pieņemtu Saeimā, tām būs nepieciešams divu trešdaļu deputātu vairākuma atbalsts, kāds pašlaik gan ir mazticams.

Taču, neraugoties uz to, NA iniciatīva ir izsaukusi asu diskusiju sociālajos medijos un satricinājusi arī koalīciju. “AP” aicina premjeru uz tikšanos, kas paredzēta nākamajā trešdienā, lai “apspriestos, kā aizsargāt Satversmi no Latvijas cilvēkus diskriminējošiem grozījumiem tajā”.

“AP” uzskata, ka komisijām nodotie grozījumi sašaurina un apdraud Latvijas ģimeņu tiesības un Satver­smes demokrātisko pamatu.

Liberālo un konservatīvo uzskatu sadursme Krišjāņa Kariņa (“JV”) vadītajā koalīcijā ir radījusi spriedzi tai visnepiemērotākajā laikā, kad valdībai ir jārisina daudz aktuālāki jautājumi, kas saistīti ar Covid-19 krīzes pārvarēšanu.

Uz to nedēļas sākumā norādīja arī premjers, sakot, ka rosinātie grozījumi Satver­smē ir “nelaikā un nevietā, jo valstī ir daudz degošāki jautājumi”.

Jānis Iesalnieks, Saeimas sēdē aizstāvot NA iniciatīvu, sacīja, ka NA ir tikai reaģējusi uz Satver­smes tiesas spriedumu, kurā ietvertajā ģimenes jēdzienā ir lasāmas arī viendzimuma partneru ģimenes.

Reklāma
Reklāma

Viņaprāt, šāds paplašināts ģimenes jēdziena skaidrojums neatbilst ne likumdevēja gribai, ne sabiedrības izpratnei par ģimeni. Varot uzskatīt, ka Satversmes tiesa ir pārkāpusi savas pilnvaras. Likumdošanas tiesības piederot Saeimai, kurai ir pienākums reaģēt, ja likumos ietvertie jēdzieni nav skaidri un rada sabiedrībā pretrunīgas interpretācijas.

J. Iesalnieks varot piekrist, ka šobrīd netrūkst svarīgāku jautājumu, taču Satver­smes tiesas spriedumu nevarot atstāt bez ievērības.

“Tajā ģimenes jēdziens iztulkots vairumam Latvijas sabiedrības nepieņemamā izpratnē, kā ģimeni pasludinot arī viendzimuma partnerus. (..) Mūsu kā likumdevēju pienākums ir aizsargāt Satversmē ietvertās vērtības un nepieļaut, ka ar Satversmes tiesas palīdzību tiek nedemokrātiski pārrullēts pāri Latvijas sabiedrības viedoklim, ieviešot mums svešas paražas un tiesības,” sēdē sacīja J. Iesalnieks.

“Nacionālās apvienības piedāvātie grozījumi Sa­tversmē ir mēģinājums šķirot Latvijas ģimenes pareizajās un nepareizajās, tas ir aicinājums uz diskrimināciju. Tām ģimenēm, kas neatbilst atsevišķas cilvēku grupas iedomātajam ideālam, ciniski tiek norādīta viņu zemākā vieta ģimeņu hierarhijā,” tā savukārt sēdē sacīja “AP” frakcijas priekšsēdētāja Marija Golubeva.

Viņa arī norādīja, ka NA projekts ir vērsts uz to, lai netiktu pildīts Sa­tversmes tiesas spriedums par ģimenēm, kuras veido viendzimuma pāri – arī tajās vienam no vecākiem ir tiesības uz paternitātes pabalstu jeb 10 dienu atvaļinājumu, kas paredzēts tēviem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.