Foto: Fotolia

Gumus vajag ietīt avīzē. Dāliju audzētāja padomi augu saglabāšanā 0

Dālijas vēl zaļas un zied, mums salnu nav bijis. Vai tādas var rakt ārā? Kā labāk uzglabāt? VALIJA IMANTĀ

Reklāma
Reklāma

Gumus var rakt

VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

“Laiks ir pietiekami vēls, un dālijas droši var rakt ārā,” mudina dāliju audzētājs Alvis Vītols. Tas nekas, ja tās vēl zied. Lai arī uzskata, ka dālijas izrok pēc salnām, kad laksti nosaluši, tā nav obligāti jādara. Ilgā gaidīšana der, ja jānorok daži ceri. Ja dāliju daudz, vilcināties nedrīkst. Arī vasarnīcu vai mazdārziņu saimnieki, kam sezona beigusies, gumus droši var izrakt.

Ja dālijas rok, kamēr zaļā masa vēl liela, tās ar dārza šķērēm vispirms nogriež 40 cm augstu, tad ar lāpstu izrok. Ar āmuru vai lāpstas kātu pasit pa dāliju kātiem (tos augšpusē tur rokā) un nobirdina lieko zemi. Šoruden tā nobirst labi, jo sausa. Tad nogriež kātus līdz pumpuru joslai. Ja stumbrs resns, nozāģē ar zāģīti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gumus ar griezuma vietu uz leju saliek kastītēs un novieto nojumē apžūt. Vēlams kādu laiku paturēt saulē.

Dālijas vēlas apsalt

Protams, jo ilgāk dālijas augs dārzā, jo īsāks būs laiks, kas gumiem jāpavada glabātavā. Līdz ar to ir lielāka garantija, ka gumi labi sagaidīs pavasari. Tas īpaši svarīgi, ja dālijas ziemina dzīvoklī vai citā nepiemērotā telpā.

Rakšanai lieliski piemērots ir laiks, kad naktī bijusi ap –4 oC salna, bet augsnes virskārta vēl nav apsalusi. Ja ir salnas, dienā parasti uzspīd saule un pa dienas vidu gaiss iesilst. Tad gumus izrok un apžāvē saulē un vējā.

Labāk uzglabāt pagrabā

Vēlāk gumus pārvieto uz pagrabu. Piemērotākais būtu sauss pagrabs, kurā ir apmēram 5 grādi.

Gumi labāk saglabāsies, ja tos ieguldīs skujkoku zāģskaidās. Tos labi pasargā arī avīzes – tās saburza un tajās ievīsta gumus. Šāds aizsargslānis neļaus gumiem siltā vietā izkalst un mitrā pagrabā pasargās no pūšanas. Turklāt, ja glabā pamitrā pagrabā, avīzes ik pa laikam var nomainīt. Avīzes paglābs arī tad, ja temperatūra kādu brīdi būs zemāka par vēlamajiem pieciem grādiem.

Taču ērtāk, ja gumi ir pliki, jo ziemā tie ik pa laikam jāpārbauda, vai kāds nav sācis bojāties. Iepuvušās daļas izgriež.

Ja gumus uzglabā mājā, tad atrod pašu vēsāko vietu (garāžā, priekšnamā uz grīdas, bēniņos). Protams, glabātavā temperatūra nedrīkst noslīdēt zem nulles.

Glabātavā nav jābīstas par grauzēju postījumiem, jo tie dāliju gumus neēd.

Reklāma
Reklāma

Svarīgāki ir jaunie gumi

Lai gumi aizņemtu mazāk vietas, dāliju audzētājs uz glabātavu ved tikai jaunos – šāgada gumus. Vecos atdala un atstāj uz lauka kopā ar lakstiem, kompostēšanai (jaunie no vecajiem viegli atšķirami).

Ja kāds lielais saknenis ielūzis, to sadala pa gumiem jau rudenī, tā iegūstot jaunu stādu pavasarim.

Ja vietas pietiek un dāliju gumus nav plānots pavairot, var pat rīkoties, kā agrāk saimnieces darīja, – izrok visu lielo sakneņu kamolu, ieveļ ķerrā un aizstumj uz pagrabu. Pavasarī stiepj ārā un stāda zemē. Jaunie gumi paši tiks galā ar veco gumu konkurenci.

Dālijas vairs nav ko žēlot. Ziedu un pazarīšu ziedu kvalitāte tik un tā vairs nav izcila. Tās var noplūkt un salikt vāzē. Pirms tam ieteicams puķu kātus uz brīdi iegremdēt karstā ūdenī.

Foto: Ivonne Wierink/Shutterstock