Foto – Linda Dombrovska

Iesācējiem un lietpratējiem – kura medību svilpe labāka? 0

Efektīvas būs visas svilpes, ja, protams, prot apieties. Tomēr ir dažādas sistēmas dažāda līmeņa medniekiem. Ir tādas, kur rezultāts nav atkarīgs no paša muzikālās dzirdes. Tāds ir Buttolo pīkstulis, kuru atzīst par vienu no efektīvākajiem izgudrojumiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Ir svilpes, kas ideāli piemērotas iesācējiem – jau iepriekš noskaņotas, un pūšot ir grūti kļūdīties. Tāda ir zviedru Nordik Roe. Un tad ir tādas, kas paredzētas speciālistam ar pieredzi, kurš jau ir iemācījies šo svilpi lietot. Tāda ir Clausen Roedeercall. Apskatīsim visas trīs svilpes. Atgādinu gan, ka stirnāžu svilpes visefektīvākās būs tieši riesta laikā jūlija beigās un augusta sākumā, bet pieredzējušais mednieks Kristofers Klausens gan apgalvo, ka svilpes var izmantot visa gada garumā, lai piesauktu stirnāžus, tāpat arī kazas, atdarinot kazlēna saucienu. Tāpat nav jābrīnās, ja uz šo svilpi arī atnāks kāds plēsējs.

Buttolo pīkstulis
Šim rīkam ir viens liels pluss, proti, ja nav muzikālās dzirdes un spējas muzicēt ir bezcerīgas, šis būs labākais risinājums. Ar šo pīkstuli var atdarināt kazas saucienu, kad tā aicina āzi, tāpat var atdarināt kazlēnu, kā arī, pareizi piespiežot, tas izdvesīs kazas šausmu saucienu, kad tai uzmācas kāds svešs āzis. Lietot ir ērti un viegli – turot mantiņu rokā, to saspiež un rodas skaņa. Tikai jāuztrenējas katru reizi saspiest pareizi, citādi, kaut kam noejot greizi, no pīkstuļa atskanēs kaut kas dīvains un nesaprotams un izšķirošā brīdī šāda kļūda var kļūt liktenīga. Atgādinu, ka ar pīkstināšanu pārcensties nevajag. Nav taču tā, ka kaza bez pārtraukuma nesakarīgi pīkst. Vislabāk ir reizes trīs ar pauzītēm papīkstināt, tad gaidīt. Ja stirnāzis nāk, tas nāk strauji, it īpaši riesta laikā, tādēļ medniekam jātur acis vaļā un jābūt gatavam jebkurā brīdī izšaut. Cena ap 35 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nordik Roe – svilpe iesācējiem
Šo svilpi ir ārkārtīgi viegli lietot, jo tā ir jau iepriekš noskaņota. Toni maina ar gumiju. Oriģinālā stāvoklī ar to var atdarināt kazas pīkstienu, vienkārši svilpē iepūšot. Šajā stāvoklī svilpē īsi iepūšot, tiek atdarināta stirnas kontakta balss. Ja iepūš garāk, tas jau būs uztraukuma sauciens. Kad gumiju pastumj uz priekšu uz nākamo gropīti, ar svilpi var atdarināt kazas šausmu saucienu – tonis ir manāmi atšķirīgs. Svilpes apakšā ir caurumiņš – ar pirkstu to aizspiežot, var mainīt skaņas skaļumu. Šīs svilpes pluss – ar to viegli operēt, skaņas jau ir iestatītas, kļūdīties ir grūti. Cena 30 eiro.

Clausen Roedeercall pieredzējušam medniekam
Šīs svilpes lielākais pluss ir tās krāsa – spilgti dzeltena. Tā ir visu Clausen Roedeercall svilpju priekšrocība. Pat zemē nokritušu mazo svilpīti var viegli ieraudzīt. Pazaudēt to būs ļoti grūti. Ar šo svilpi var atdarināt kā kazu, tā arī kazlēnu kontakta skaņu un stresa saucienu. Šo svilpi var dzirdēt tālu. Bet ar to jāuztrenējas darboties, pareizi turot starp zobiem. Pirms ar to doties medībās, mašīnā vajadzētu svilpšanu apgūt, saprast skaņu variācijas, lai nesanāk kļūme izšķirošā brīdī. Tiem, kas šo svilpi apguvuši, tā kalpos ļoti uzticami un efektīvi. Svarīgi stirnāžu medībās atcerēties par pacietību, jo, visu sasteidzot, medības var sabojāt.Cena 30 eiro.Līdzās šīm tirgū ir pieejams vēl daudz un dažādu svilpju, kas visas būs efektīvas, ja vien medniekam pietiks prasmes. Atšķiras materiāli, cena, arī dizains. Ir arī tādas, kas gatavotas no koka vai raga. Panākumi atkarīgi no mednieka mākas, pieredzes un arī, protams, veiksmes.

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” jūnija numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.