Garausainais sikspārnis.
Garausainais sikspārnis.
Foto – Gucia55/Shutterstock

Igauņi izraugās gada dzīvnieku un paskaidro, kāpēc 0

Par Igaunijas šā gada dzīvnieku izraudzīts sikspārnis, kas šo titulu pārņem no bebra.

Reklāma
Reklāma
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Lasīt citas ziņas

Igaunijā kopumā mīt 14 sikspārņu sugas, turklāt astoņas no tām tur arī ziemo, bet pārējās aukstajā gadalaikā migrē uz dienvidiem.

Sikspārņu ziemas dzīve Igaunijā tiek pētīta jau septiņdesmit gadus, bet par viņu vasaras kolonijām joprojām zināms nepietiekami, tādēļ šogad sikspārņu pētnieki šai jautājumā gaidīs palīdzību no visas sabiedrības un vienlaikus turpinās strādāt pie sikspārņu aizsardzības pasākumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau februārī Igaunijas Dabas muzejā tiks atklāta izstāde “Baismīgi mīlīgais sikspārnis”, bet šīs ziemas laikā kādā no sikspārņu ziemošanas vietām paredzēts ierīkot novērošanas kameru.

Visa gada garumā zoologi atgādinās cilvēkiem, kā uzvesties, lai pēc iespējas mazāk kaitētu sikspārņiem, uzsverot, ka bieža šo dzīvnieku ziemas miera traucēšana alās vai pazemes tuneļos viņiem var izrādīties liktenīga.

“Ja tiek traucēts lielas sikspārņu kolonijas miers un pamostas kaut viens sikspārnis, sākas ķēdes reakcija – tas pamodina arī pārējos alas iemītniekus, bet sikspārņu uzkrātās tauku rezerves ziemai ir ierobežotas, tādēļ enerģijas krājumu līdz pavasarim var nepietikt un dzīvnieks iet bojā,” stāstījis sikspārņu speciālists Rauno Kalda.

“Ar pagrabiem ir citādi. Noejot pagrabā pēc ievārījuma burkas vai kartupeļiem, sikspārņu miers netiek iztraucēts. Daudz sliktāk, ka pagrabi vairs netiek izmantoti un sabrūk,” viņš piebildis.

“Gan sikspārņu vasaras apmetņu, gan ziemošanas vietu esamība Igaunijā ir tieši atkarīga no cilvēka, tādēļ šiem dzīvniekiem, kuru dzīvesveids ir tik īpatnējs, ir vajadzīga uzmanība un palīdzība,” norādījis sikspārņu projekta vadītājs Lauri Kleins. “Lai to nodrošinātu, sikspārņi tiek aizsargāti visā Eiropā. Mēs visi varam kaut ko darīt, lai pasargātu šos dzīvnieciņus, kuri ir tik ļoti jutīgi pret pārmaiņām.”

Par gada putnu Igaunijā izraudzīts cekuldūkuris

Igaunijā par 2020.gada putnu izraudzīts cekuldūkuris – putns, kas piesaista uzmanību gan ar savu izteiksmīgo ārieni, gan izturēšanos, bet joprojām nav pietiekami iepazīts.

Reklāma
Reklāma

Pasaulē cekuldūkura izplatības areāls ir ļoti plašs, bet Igaunijā tas atlido aprīlī, tūlīt pēc sniega kušanas, un ligzdo ezeros, upēs un dīķos, savukārt uz ziemošanas vietām Eiropas rietumos un dienvidos dodas oktobrī.

Lai gan cekuldūkuris ir samērā ātrs lidotājs un spēj veikt garas migrācijas distances, vasarā tas nelido bieži un briesmu gadījumā drīzāk ienirst, nevis ceļas spārnos. Tā kā dūkura mazuļi mēdz vizināties uz vecāku mugurām, briesmu brīdī putns ienirst ar visiem mazuļiem uz muguras. Pa sauszemi cekuldūkurim pārvietoties ir grūti, jo putna ķermeņa uzbūve nav tam īpaši piemērota.

Igaunijas Ornitoloģijas biedrība visa gada garumā rīkos cekuldūkuriem veltītus pasākumus un pārgājienus uz vietām, kur šos putnus var novērot.

Gada putna akciju Igaunijas Ornitoloģijas biedrība rīko jau divdesmit sesto reizi, cenšoties iepazīstināt sabiedrību ar putnu sugu daudzveidību un iesaistīt dabas draugus putnu aizsardzībā.

Par 2019.gada putnu Igaunijā bija izraudzīts vakarlēpis.

Kā ziņots, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) par 2020.gada putnu izvēlējusies zivju dzenīti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.