Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: shutterstock.com

Igauņu viesstrādnieki no Somijas sāk atgriezties mājās 0

Pieaugot algu līmenim Igaunijā, aizvien vairāk igauņu, kas pēdējo 15 gadu laikā devušies darbā uz Somiju, sāk atgriezties mājās, vēsta Somijas sabiedriskā raidorganizācija “Yle”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Šāda tendence sāka iezīmēties aptuveni pirms diviem gadiem. Kā norādījis Igaunijas vēstnieks Somijā Harri Tīdo, Igaunijas ekonomika šobrīd attīstās straujāk nekā vidēji Eiropas Savienībā un straujāk nekā Somijā. Algas pieaug, jo konkurence darba tirgū ir sīva.

Pēc viņa teiktā, ir nozares, kurās algu starpība sarukusi līdz dažiem simtiem eiro, un cilvēki sāk aizdomāties, vai ir vērts doties darbā uz kaimiņvalsti, ņemot vērā dzīves dārdzību Somijā, turklāt prombūtne no mājām rada problēmas ģimenē un sekmē alkohola lietošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagājušajā gadā vidējā alga Igaunijā bija 1310 eiro mēnesī, kamēr 2008.gadā tā sasniedza tikko 825 eiro mēnesī.

Igauņu darba migrācija uz Somiju sākās pēc gadu tūkstošu mijas un pirmo maksimumu sasniedza 2006.gadā, kad uz ziemeļu kaimiņvalsti devās gandrīz 4500 igauņu.

Migrācijas līkne ar dažiem izņēmumiem konsekventi kāpa līdz pat 2014.gadam, bet kopš tā laika Somu līci darba meklējumos šķērso aizvien mazāk igauņu, toties aizvien vairāk aizbraucēju atgriežas mājās.

Kā skaidrojis vēstnieks, galvenais apstāklis, kas samazinājis igauņu izceļošanu darbā uz Somiju, ir darbaspēka pieprasījuma samazināšanās būvniecības nozarē. Somijā strādājošo igauņu celtnieku skaits patlaban sarucis par trešo daļu salīdzinājumā ar migrācijas maksimuma gadiem.

Helsinku Demogrāfijas un statistikas departmenta pārstāvis Peka Vuori atzinis, ka Somijas galvaspilsētas apkaimē dažās nozarēs joprojām vērojams darbinieku trūkums, kura aizpildīšanai nepieciešama ārvalstu viesstrādnieku palīdzība, un igauņu palīdzība somiem bijusi pa prātam, ņemot vērā, ka viņi ātri adaptējušies Somijas darba tirgū gan valodas radniecības dēļ, gan citādā ziņā.