Foto: TopDom

Industriālais stils mājokļa interjerā. Oriģināli un mūsdienīgi 0

Pēdējā laikā daudz tiek runāts par industriālā stila iezīmēm mājokļa interjerā. Ko tas nozīmē, kas tam raksturīgs un kā to ieviest savā mājoklī?

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Tiek uzskatīts, ka industriālais stils radies ASV Lielās depresijas laikā, pagājušā gadsimta 30-tajos gados, kad daudzas fabrikas un manufaktūras bankrotēja, bet uzņēmumu telpas sāka izīrēt un pārvērst par dzīvojamām.

Un, ja sākumā šī estētika tika uzskatīta par piespiedu neērtībām, tad jau 70 – tajos gados kļuva par novērtētu oriģinalitāti – industriālajā stilā tika veidoti biroji, bāri, galerijas, viesnīcas,veikali un arī moderni dzīvokļi. Tagad šis stils nokļuvis arī līdz mums.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: TopDom

Industriāla stila mājokli raksturo:

augsti griesti,

apvienotas, plašas telpas,

lieli logi,

betons un metāls apdarē,

nenomaskētas komunikācijas,

maz dekoru.

Līdzinieks – lofts

Foto: TopDom

Par līdzinieku vai radinieku industriālajam stilam var uzskatīt loftu. Tikai tam vienmēr raksturīga ne tikai industriāla atribūtika, bet arī milzīga platība ar ļoti augstiem griestiem, un atšķirībā no industriālā stila tas ir ekskluzīvāks un dārgāks savos risinājumos.

Lofts kā stils vienmēr izvirzīsies priekšplānā un dominēs, bet industriālais stils var kalpot arī kā fons citiem, dekoratīvākiem stila risinājumiem.

Materiāli

Foto: TopDom

Izmanto materiālus ar izteiksmīgu faktūru – betonu, raupju apmetumu, neapstrādātu vai vecinātu koksni, neapstrādātu akmeni, ķieģeļus (vēlams vecus), metālu. Starp citu, metāla virsmām jābūt matētām, ar rūsas, nodiluma vai skābes atstātām pēdām.

Labi der dzelzs, tērauds, alumīnijs, bet spīdošs misiņš vai zelts te nederēs, jo ar savu spožumu stilistiku izjauks. Telpas reljefākas padarīs īstas vai stilizētas caurules, sijas, dūmvadi. Industriālajam stilam raksturīga vienkārša un praktiska plakņu apdare.

Sienas var apmest vai atstāt vecās ķieģeļu sienas. Efektīgi izskatās betona sienas, uz kurām redzamas plaisas un nelīdzenumi. Griestus vienkārši balsina vai pārklāj ar ģipškartona konstrukciju. Var kombinēt arī koka sijas un metāla plātnes.

Reklāma
Reklāma

Grīdām derēs ielejamais betons, koka dēļi, matētas, liela izmēra pelēkas vai pelēkbrūnas flīzes, arī mūsdienu kvalitātes industriālais linoleja klājums pelēcīgos toņos.

Krāsu gamma

Foto: TopDom

Ideja par fabrikas telpām līdzīgu stilizāciju diktē arī attiecīgu krāsu paleti. Vadošais tonis – pelēkais un daudzveidīgas tā nokrāsas. To var papildināt ar balto, bēšo, melno, tumši zilo, tumši zaļo un brūno toni. Matētas, metāliskās virsmas ar rūsas efektu arī palīdz uzturēt urbāno atmosfēru.

Ja industriālais stils tiek lietots kopā ar minimālismu, par vadošu izvirzās baltā krāsa, ko papildina ar nedaudziem, košiem akcentiem aksesuāros, plakātos un sīkos dekoros. Bieži tiek izmantots monohroms (viena toņa) risinājums, kad sienas tonē gaišākas, bet grīdu atstāj tumšu.

Mēbeles

Foto: TopDom

Industriālajam stilam raksturīgas lakoniskas un vienkāršas mēbeles ar stingru formu, metāla karkasiem, koka detaļām un necilu apdari. Derēs dīvāni un krēsli ar vienkrāsaina auduma polsterējumu. Ja interjers tiek veidots eklektisks, šeit iederēsies arī mūsdienīga dizaina priekšmeti un klasiskas lietas, bet jebkādas izliektas formas, arī rišas un cakas jāaizmirst.

Bieži par mēbelējuma pamatu kļūst daļa no kāda rūpnieciskā aprīkojuma, kam tiek piešķirta jauna funkcionalitāte. Piemēram, veco metāla skapi var pārveidot par sekciju, kāpnes par plauktiem, savukārt, veco rūpnīcas darbagaldu var izmantot kā lielu ēdamgaldu, jo industriālā stila interjeram piederas liela izmēra, pat milzīgas mēbeles.

Tas tāpēc, ka lieli priekšmeti vizuāli palīdz līdzsvarot atvērto telpu. Valdošais mēbeļu izkārtošanas veids ir salu vai zonu princips, kas visai robustajās telpās palīdz radīt omulību.

Apgaismojums

Foto: TopDom


Ļoti tipiski ir rūpnieciska stila griestu ķermeņi no metāla, kas var būt kombinēts ar presētu stiklu. Kupoli var būt minimālistiski – lodes vai konusa veidā, kā arī līdzīgi režģim. Stiprinājumiem izmanto dažādas detaļas no rūpniecisko telpu aprīkojuma – ķēdes, troses, kronšteinus u.c.

Vadi un kabeļi var palikt neapslēpti. Stāvlampas un galda lampas arī ieturētas industriālā stilā un nedaudz atgādina pagājušā gadsimta šūšanas vai frēzēšanas cehu darba galdu apgaismojumu, ko iespējams regulēt un novirzīt vēlamajā virzienā.

Dekori

Foto: TopDom


Var izmantot milzīgus, abstraktas mākslas audeklus, vecas ceļazīmes, melnbaltas fotogrāfijas, ielu kultūras elementus – grafiti, izkārtnes, lukturus, plakātus, liela izmēra spoguļus. Lai tomēr mājokli padarītu nedaudz omulīgāku, tiek izmantots tekstils – paklāji ar lielu uzkārsumu, padiluši grīdas celiņi, dažāda izmēra dekoratīvie spilveni, arī telpaugi grīdas kašpo podos.

Šī stila plusi un mīnusi

Foto: TopDom


+ Interjera veidošanai nav vajadzīgi lieli ieguldījumi, var izmantot vienkāršus un pieejamus materiālus;

+ Iegūtās telpas ir plašas un ērtas, bez liekām mēbelēm un detaļām

+ Dizains ir oriģināls, nelīdzinās tipveida mājokļiem. To īpaši novērtē cilvēki, kas noguruši no standartiem;

+ Industriālo stilu iespējams nemitīgi atjaunot, papildinot ar jauniem aksesuāriem, vintāžas atribūtiku utt.

– Dizaina raupjums, tumšie toņi noformējumā, lielais metālisko detaļu daudzums nereti rada diskomfortu un neomulību plašajā, atvērtajā plānojumā;

– Lielais griestu augstums rada grūtības izveidot pietiekamu vispārējo apgaismojumu un apgrūtina arī logu noformējuma izveidošanu.