Publicitātes foto

Īpašie garīgie dziedājumi ar “Pareizticīgajiem dziedoņiem” 0

Rīgas Domā 9. janvārī uzstāsies slavenais Krievijas koris “Pravoslavnije pevčije” jeb “Pareizticīgie dziedoņi”. Koris ir ļoti mīlēts Latvijā un tā viesošanās pie mums tūlīt pēc Jaunā gada ir jau tradīcija vairāku gadu desmitu garumā.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

“Cilvēki arī mūzikā alkst pēc tīriem avotiem, un tādus piedāvā Maskavas koris “Pravoslavnije pevčije”. Arī šajā reizē koris pārsteigs gan ar profesionālo meistarību, gan īpašo, viņu koncertiem raksturīgo atmosfēru,” tā šī kora popularitātes noslēpumu skaidro Hermaņa Brauna fonda vadītāja Inna Davidova.

Kora repertuārā ir krievu garīgā kormūzika kopš tās pirmsākumiem līdz pat XX gadsimtam ar īpašu uzsvaru uz pirmsrevolūcijas Maskavas skolas komponistu mūziku, tostarp – Aleksandra Kastaļska, Pāvela Česnokova un Aleksandra Grečaņinova skaņdarbiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau kopš pirmajiem koncertiem koris ir pārsteidzis klausītājus ar savu profesionālo meistarību, cēlo skanējumu un īpašo garīguma gaisotni.

“Viņi man ir kā tradicionāla, bet vienmēr pārsteidzoša dāvana starp pareizticīgo Ziemassvētkiem un veco Jauno gadu. No 6. uz 7. janvāri viņi parasti kalpo, dzied vienā no lielākajām Maskavas baznīcām un pēc tam viņi dodas pie mums,” stāsta I. Davidova.

Koris “Pravoslavnije pev­čije” izveidots 1992. gadā, apvienojoties labākajiem profesionālajiem dziedātājiem no Maskavas baznīcu koriem. Krievijā, kur izcilu vīru koru nav mazums, tas pelnīti tiek uzskatīts par labāko kori, kas turpina jau kopš XVI gadsimta Krievzemē pastāvošo dziedošo diakonu koru tradīcijas.

“Viņi tur savu latiņu – ja tu dziedi baznīcā, jābūt vai nu garīgiem dziedājumiem, vai skaņdarbiem, kas saistīti ar gara un dvēseles darbību, piemēram, viņi dzied arī tautasdziesmas – to vidū “Vakara zvans” un “Divpadsmit laupītāji”, kas pēc satura ir garīgās, tādēļ tās var atļauties dziedāt baznīcā,” saka I. Davidova.

Kora dibinātājs, diriģents un mākslinieciskais vadītājs Georgijs Smirnovs – kormeistars un muzikologs – ir Maskavas Valsts konservatorijas kordiriģēšanas fakultātes absolvents.

Pirms kora “Pravoslavnije pevčije” izveidošanas G. Smirnovs bijis vairāku Maskavas profesionālo vīru koru un baznīcas koru diriģents un kormeistars, kā arī studējis krievu baznīcas dziedāšanas vēsturi. Būdams izdevniecības “Mūzika” redaktors, viņš sagatavojis izdošanai vairākus krievu garīgās mūzikas krājumus.

Reklāma
Reklāma

Īpaši atzīmējamas ir 1989. gadā izdotās Sergeja Rahmaņinova Vesperes (“Всенощное бдение”) – pēc 70 gadu ilgas aizmirstības tas bija viens no pirmajiem krievu garīgās mūzikas izdevumiem. 2012. gadā G. Smirnovs kļuva par arhiereju kora vadītāju Ostankinas baznīcā.

“Mēs daudz koncertējam ārzemēs, kad klausītāji nesaprot neviena paša vārda no tā, ko dziedam, bet mūsu vēstījums, mūsu radītā garīgā atmosfēra tomēr spēj sasniegt viņus. Viņu dvēseles gribot negribot sāk atsaukties, rezonēt kopā ar mūsu sirdīm un dvēselēm. Atsaukšanās dvēselē rodas tādēļ, ka viņi ne tik daudz klausās, kā jūt,” tā kora vadītājs G. Smirnovs.

9. I 20.00 Rīgas Domā

Biļetes: “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: no EUR 7 līdz 30

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.