Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Photowind/Shutterstock

Ir laiks! Augļudārzā veido vainagus un apdobes 0

Pavasaris vilina sākt rosību dārzā, taču kritiski jāizvērtē, ko tur vajag un drīkst darīt. Dažādās Latvijas vietās daba mostas atšķirīgi. Šoreiz par darbiņiem, kurus var jau pamazām darīt augļudārzā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Ko tagad darīt augļu un ogulāju dārzā, iesaka augļkopis Pēteris Heimanis no Pūres. Šajā Latvijas daļā viņš jau sācis stādu tirdzniecību un par sniegu aizmirsis.

Izzāģē lieko

Pirmais darbs – sakopt dārzu, izzāģējot visus aplauztos un nokaltušos zarus un dzinumus. Ir labs laiks augļukoku vainagu un ogulāju krūmu veidošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Prātīgi būtu to darīt katru gadu, izgriežot pa dažam zaram. Ja tomēr paredzēta pamatīgāka retināšana, jāatceras, ka vienā reizē (sezonā) kokam nedrīkst nozāģēt vairāk par trešdaļu no kopējā vainaga.

Krūmiem kā pirmos izgriež apkaltušos, ar ķērpjiem apaugušos zarus, kam miza lobās vai redzami citi bojājumi.

Vēl var pagūt apgriezt vīnogu, kamēr tā nesulo.

Ja pamana jāņogu dzinumu, kam nokaltusi galotne, tajā var būt iemitinājies kaitēklis – stiklspārnis. Zaru sāk pakāpeniski īsināt. Ja zem izkaltušās vietas ir netraumēta koksne, pārstāj griezt. Ja dzinuma vidū redzams melnums, tajā ir ieviesies kaitēklis, tad turpina nogriezt līdz veselajiem audiem vai izgriež visu dzinumu.

Upenēm steidz nolasīt pārāk piebriedušos pumpurus – tajos nav topošās ražas, bet gan pumpuru ērces. Ja to populācija pārāk liela (raksturīgs dažām šķirnēm ar īpaši garšīgām ogām), var izmēģināt drastisku metodi: sagatavo koncentrētu sālsūdeni (1 kg uz 10 l ūdens) un aplaista ar lejkannu pa zariem brīdī, kad pumpuri sāk piebriest un vērties vaļā. Jaunās lapas pēc tam gan izskatīsies cietušas, taču tas ievērojami samazina kaitēkļu populāciju. Pārāk ērču iemīļotus krūmus gan labāk likvidēt.

!!! Kaitēkļu un slimību bojātos zarus sadedzina.

Uzrok apdobes

Foto: Uldis Muzikants

Profesionālos augļudārzos rindstarpas vai apdobes vienmēr tur tīras no zāles. Piemēram, augsni frēzē vai zāli noindē ar herbicīdiem. Skaistu mazdārziņu cienītāji bieži vien pļauj zāli rūpīgi līdz koka stumbram. Taču zaļais zāles suseklītis ir ideāla vieta dažādu kaitēkļu patvērumam un attīstībai. Sevišķi slikts šajā ziņā ir pļāvējs, kas nesavāc zāli.

Reklāma
Reklāma

Koku apdobes tomēr vajadzētu uzrakt. Tās veido tik plašas, cik dārzniekam ir spēka. Labāk ar dakšu, lai pārāk netraumētu saknes. Vajadzētu sākt ar kauleņkokiem – tā varētu ierobežot, piemēram, kaitēkļus, kuru dēļ ķirši un plūmes ir tārpaini.

Sezonas laikā apdobes uzrušina atkārtoti, lai neieaug nezālēs.

Arī visu mauriņu augļudārzā vēlams iziet ar zāles aeratoru vai pārgrābt ar metāla grābekli, lai saknēm tiek vairāk gaisa.

Padoms – plašas apdobes arī pasargās kokus no iespējamiem bojājumiem ar trimmeri vai pļaujmašīnu.

!!! Kļūda – glītumam apdobes nomulčē ar mizu mulču. Tad visa jēga zūd.

Mēslo ar apdomu

Mēslošanai īstais laiks būtu, kad pumpuri sāk mainīt krāsu un piebriest. Šis brīdis katram augam ir atšķirīgs.

Sevišķi jāielāgo, ka ir skābāku augsni mīloši augi, kuriem vajadzīgs specifisks mēslojums. Visiem augļukokiem un krūmiem der amonija sulfāta nitrāts (sauc arī par amonija nitrātu). Skābummīļiem (krūmmellenes, rododendri, skujeņi) vajadzīgs amonija sulfāts.

Lai augu mošanās periodā nekļūdītos ar koncentrētu mēslošanas līdzekļu (amonija sulfāts un nitrāts) izvēli un lietošanu, mazdārziņa saimniekiem veikalos drošāk izvēlēties mēslojumu, uz kura norādīts, ka tas ir pavasara mēslojums. Tajā lielākā koncentrācijā ir slāpeklis un citas augiem vajadzīgas barības vielas.

Universālie pavasara mēslojumi startam der visiem dārza augiem (dekoratīvajiem augiem, mauriņam, augļukokiem un ogulājiem). Neder tikai tiem, kam vajag skābu augsni.

Mēslošanai piemērots ir laiks, kad augsne mitra un gaidāms lietus. Vislabāk, ja to var ierušināt augsnē. Novēlojot mēslošanas brīdi, var gadīties kā dažiem mazdārziņu saimniekiem pērnajā sausumā – granuliņas zem lapotnēm neizšķīda līdz rudenim. Mēslojumu vienmērīgi izkaisa visā sakņu zonā (aptuveni tik liela, cik plašs ir zaru vainags).

!!! Arī pelni der mēslojumam un slimību profilaksei  – tos izkaisa plānā kārtiņā.

Barības vielu devas

Vidēji lielam kokam pietiktu ar sauju mēslojuma. Lielam kokam vajadzēs vairāk. Pieredzējušam dārzniekam jau ir šī mēra izjūta, taču iesācējs var kļūdīties. Mēslojot nedarbojas princips – jo vairāk, jo labāk.

• Pirms mēslošanas cītīgi izlasa lietošanas instrukciju uz līdzekļu iepakojuma. Veikalos ir tik plašs un atšķirīgs mēslojumu klāsts, ka vienots ieteikums lietošanai neder. Palasīt uz iepakojuma par devām der jau veikalā, jo tā var iegādāties izdevīgāko variantu, piemēram, salīdzinot, cik lielam laukumam tas paredzēts.

Padoms – mēslojumu vislabāk izkaisīt ar rokām, uzvelkot izturīgus gumijas cimdus. Ar lāpstiņu kaisot, mēslojums kritīs nevienmērīgi.

!!! Kļūda – mēslojumu apkaisa tikai ap stumbru vai nelielas apdobes laukumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.