Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

IT uzņēmumi grib palīdzēt valsts e-veselībai 0

Ar diezgan negaidītu paziņojumu nākuši klajā veselības IT uzņēmumi “Meditec” un “Blue Brid­ge Technologies”, kuri vienojušies par stratēģisku sadarbību vienota portāla “Tava e-Veselība” izveidošanai, tādējādi piedāvājot pārņemt un pilnveidot daļu valsts finansētās e-veselības sistēmas funkciju, kuras realitātē vēl nemaz neeksistē.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Lasīt citas ziņas

Pirmās funkcijas abi uzņēmumi jaunajā portālā plāno piedāvāt Latvijas iedzīvotājiem jau nākamgad, bet kopumā trīs gadu laikā tie projektā investēs gandrīz miljonu eiro pašu kapitāla.

“E-pieraksti, e-maksājumi, piekļuve noteiktiem ar veselību saistītiem dokumentiem, nākotnē gribam meklēt veidus, kā datus nodot VID rīcībā, kas atvieglotu e-deklarāciju iesniegšanu, gribam sistēmā iebūvēt arī veselības apdrošināšanas funkciju, saziņu ar slimnīcu ārstniecības procesa laikā. Ideja ir dot cilvēkam iespēju pēc iespējas ātrāk, negaidot rindā, pierakstīties uz pakalpojumu jebkur Latvijā, iespējams, braucot uz Valmieru, Jelgavu u. c. vietām. Gribam efektivizēt visu sistēmu – būs daudzas lietas, kurām sistēmā jau būtu jābūt. Vajag vien nedaudz lielāku valsts pretimnākšanu, un atrisināsim daļu e-veselības problēmu,” “LA” sacīja “Tava e-Veselība” pārstāvis Kārlis Sils.

CITI ŠOBRĪD LASA
Viņš norādīja, ka jaunais projekts nekādi nevēlas konkurēt ar valsts finansēto e-veselības sistēmu.

Tā vietā ir vēlme palīdzēt valstij attīstīt funkcijas, kuru realizācijā valstij trūkst kompetences. Abi uzņēmumi nozarē strādā jau daudzus gadus, un K. Sils sola, ka pieredze portālu “eveselibaspunkts.lv” un “piearsta.lv” izstrādē palīdzēs izstrādāt arī kvalitatīvu jauno portālu. “Esam izveidojuši sistēmas ārstiem, medmāsām un pēdējos gados esam strādājuši arī pie tā, lai izveidotu īpašu vietu pacientiem, kur var piekļūt veselības datiem, veikt e-pierakstu un maksājumus. Mums bail, ka šobrīd cilvēkiem, ārstiem, farmaceitiem ir izveidota uzspiesta un nelietojama sistēma.”

“Savstarpēji kopējot funkcionalitātes, diez vai iedzīvotāji vai privātais sektors kaut ko iegūs,” atbildē “LA” sacīja Veselības ministrijas ministres padomniece e-veselības projekta jautājumos Ilze Āboliņa. Tomēr iespējamu sadarbību ar abiem uzņēmumiem viņa neizslēdza. Viņa norādīja, ka vismaz viens no uzņēmumiem ir bijis iesaistīts arī valsts e-veselības portāla izveidē ar visām no tā izrietošajām sekām.

“Nebūtu korekti uzskatīt šo sistēmu par konkurentu valsts nodrošinātajai sistēmai. Valsts e-veselības sistēmas mērķis ir nodrošināt caurspīdīgu un iedzīvotājiem saprotamu veselības aprūpi, informācijas pieejamību bez papildu maksas, kā arī spēju nodrošināt informācijas apmaiņu starp dažādām medicīnas iestādēm un medicīnas profesionāļiem, kuriem, iespējams, nav pieeja pie vienotas sistēmas.

Jau šobrīd daļa e-veselības datu nāk no dažādiem avotiem, tostarp privātajiem, piemēram, “Datamed” datu noliktava. “E-veselība vienmēr ir bijusi veidota ar mērķi nodrošināt maksimālu ieguvumu pacientiem, un tās mērķis nav bijis “pārdalīt tirgu” vai ierobežot privātos pakalpojumus. Tieši otrādi – informācijas izmantošana un pieejamība normatīvo aktu ietvaros vienmēr ir tikusi veicināta un atbalstīta.

Reklāma
Reklāma

Galvenais mērķis ir nesamazināt informācijas pieejamību pacientiem (neliekot tiem maksāt par piekļuvi savai medicīniskajai informācijai) un radīt iespēju veidot valstī jaunus pakalpojumus. Pašu uzņēmumu ziņā ir meklēt risinājumus, kas spēj tiem radīt pievienoto vērtību. Savukārt valsts vienmēr fokusēsies uz to, lai iedzīvotāju tai uzticētie dati būtu pieejami pašiem iedzīvotājiem,” uzsvēra Ilze Āboliņa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.