Benjamins Netanjahu
Benjamins Netanjahu
Foto: Ronen Zvulun/AFP/SCANPIX/LETA

Izraēlā būs trešās vēlēšanas gada laikā 0

Izraēlas parlamentā pārstāvētās partijas nav spējušas noteiktajā laikā izveidot koalīcijas valdību, tāpēc valstī tiks rīkotas trešās vēlēšanas 12 mēnešu laikā.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 382
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 30
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Valstī jau gadu iestājies politiskais strupceļš, kas paralizējis valdības darbu un iedragājis sabiedrības uzticību politiskajām partijām.

Ievadīta jauna trīs mēnešu politiskā kampaņa, kas kārtējo reizi varētu novest pie vēlēšanām bez skaidra uzvarētāja.
CITI ŠOBRĪD LASA

Analītiķu ieskatā, retais politiķis, kam varētu būt pa prātam ieilgušais politiskās rīcībspējas trūkums, ir līdzšinējais premjerministrs Benjamins Netanjahu, kurš izmisīgi cenšas atvairīt apsūdzības korupcijā un glābt savu politisko karjeru.

“Turiet savus bērnus tālāk no televizora,” ieteicis opozīcijas partijas “Zilā un baltā” līderis Jairs Lapids, brīdinot, ka kampaņa būs “naida, vardarbības un riebuma izpausme”. “Kas reiz bija demokrātijas svētki, kļuvis par apkaunojumu,” viņš atzinis intervijā aģentūrai “Associated Press”. Viņaprāt, “šīm vēlēšanām ir tikai trīs iemesli – kukuļošana, krāpšana un uzticības zaudēšana”, uzskata Lapids, raksturojot kriminālapsūdzības, kas novembrī oficiāli izvirzītas Netanjahu.

Pēc balsojuma 17. septembrī ne Netanjahu vadītā partija “Likud”, ne tās sāncense “Zilā un baltā”, ko vada bijušais armijas komandieris Benijs Gancs, nespēja izveidot koalīcijas valdību. 11. decembrī beidzās trīs nedēļu laikposms, kas likumā paredzēts valdības veidošanas sarunu pagarināšanai vai alternatīva premjerministra kandidāta izraudzīšanai.

Netanjahu un Gancs apgalvoja, ka gribot izvairīties no jaunas un dārgas vēlēšanu kampaņas rīkošanas, taču neviens nebija gatavs kompromisam, lai izveidotu koalīcijas valdību, kam būtu vairākums 120 vietu parlamentā. Netanjahu uzstājis, ka valdību jāturpina vadīt viņam, jo tad viņam būtu lielākas iespējas atvairīt apsūdzības korupcijā.

Gancs atteicās strādāt valdībā, ko vada premjerministrs, kam ir nopietnas juridiskās problēmas, un aicināja “Likud” izraudzīt citu līderi.

Pēc ilgstošām diskusijām parlamentam nācās pieņemt lēmumu par ārkārtas vēlēšanu rīkošanu 2. martā. Netanjahu nepiedalījās debatēs parlamentā, taču sociālajos tīklos apsūdzējis Gancu par nostāšanos arābu “terora atbalstītāju” pusē un jaunu vēlēšanu uzspiešanu.

“Lai nepieļautu šādas situācijas atkārtošanos, mums ir tikai viena izeja: mums jāuzvar un jāuzvar pārliecinoši,” paziņojis Netanjahu. Ņemot vērā sašķeltību Izraēlas sabiedrībā un dziļo neuzticību starp politiskajām partijām, ir maz cerību, ka jauns balsojums varētu izvest valsti no strupceļa un nestabilitātes, atzīmē “AP”.

Izraēlas likums neprasa, lai premjerministra pienākumu izpildītājs atkāptos, ja viņš apsūdzēts likumpārkāpumā.

Netanjahu var turpināt izmantot premjera amatu, lai atvairītu prokuratūras un policijas apsūdzības, ko viņš nodēvējis par “apvērsuma mēģinājumu” pret viņu. Tā kā parlaments ir atlaists un sākusies kārtējā vēlēšanu kampaņa, balsojums par Netanjahu tiesisko neaizskaramību nevar notikt un tiesas prāva pret viņu ir atlikta.

Pēc vēlēšanām martā Netanjahu varētu izmantot sarunas par koalīcijas valdības veidošanu, lai pamudinātu potenciālos partnerus atbalstīt viņa lūgumu par tiesiskās imunitātes piešķiršanu. Taču vispirms Netanjahu jātiek galā ar dumpiniekiem paša partijā, jo 26. decembrī paredzēta “Likud” apspriede, kur tiks izvirzīti alternatīvi kandidāti partijas līdera amatam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.