Foto: Shutterstock

Matiņus – izraut vai likvidēt ar lāzeru? Salīdzinām dažādas metodes 0

Tuvojas laiks, kad sākam ģērbties plānāk un savu ķermeni atklājam saulei, vējam un citu skatieniem. Bikini vai vienkārši peldkostīms, kleita ar lencītēm, krekliņš bez piedurknēm, īsāki vai garāki svārki… Aktuālāks kļūst matiņu likvidēšanas jautājums. Ko izvēlēties – depilāciju vai epilāciju? Salīdzinām dažādas metodes.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

Ir senāki un modernāki nevēlamo matiņu likvidēšanas paņēmieni. Varētu pat teikt, ka tiem ir dažādas paaudzes. Kaut gan daudzējādā ziņā jaunākās paaudzes metodes ir efektīvākas, tās nav universālas – ne der, ne vajadzīgas visiem.

Depilācijas plusi un mīnusi

Vai runa būtu par padusēm, intīmo apmatojumu, kājām vai virslūpu, depilācija ir matiņu likvidēšana ādas virspusē. Tā ir dažādu veidu vaksācija – silta vai auksta, sāls, cukura, medus vai sintētiskā vaska, izraušana ar elektrisko epilatoru vai pinceti, skūšana, apgriešana, depilācijas krēmu lietošana.

CITI ŠOBRĪD LASA
Depilācijas metožu plusi ir salīdzinoši zemās izmaksas, īpaši, ja depilāciju veic pašrocīgi.

Tās ir arī viegli un ātri izmantojamas, faktiski vienmēr pieejamas.

Skujot matiņš tiek nogriezts līdz ādai un drīz vien ataug, jo mata sakne nav skarta.

Ja lieto depilāciju ar matiņu izraušanu, piemēram, veic vaksāciju, matiņš tiek izrauts līdz pat saknei. Tā tiek nedaudz traumēta un pamazām atrofējas. Konkrētajā vietā matiņš vairs neataug. “Tiem, kuri gadiem ilgi veic depilāciju un nav nekādu sarežģījumu, apmatojums pamazām kļūst arvien retāks. Matiņu ir mazāk, tie ir smalkāki un gaišāki,” apraksta dermatoveneroloģe Kristīna Grigorjeva.

“Tomēr bieži vien matiņu izraušanai ir komplikācijas.

Ne vienmēr matiņš tiek pilnībā izrauts – tas nolūst. Ja nolūst, tas var ieaugt.

Citreiz rodas iekaisums, pievienojas bakteriāla infekcija, veidojas izčūlojumi, vēlāk – rētaudi.” Vēl viens depilācijas mīnuss – matiņu izraušanas metodes ir sāpīgas.

Skūšanas un depilācijas krēmu ēnas puses savukārt ir ādas virskārtas kairināšana un ieaugušu matiņu veidošanās. “Depilācijas krēmus nedrīkst lietot uz sejas, jo tajos ir ķīmiskas vielas, kas kairina ādu. Var būt alerģiska reakcija,” brīdina ārste.

Ja depilācijas metožu sniegtais rezultāts apmierina un nav sarežģījumu, nav īpašas vajadzības meklēt ko citu. Ir arī gadījumi, kad citi paņēmieni nemaz neder, piemēram, ja matiņi ir sirmi, lāzerepilācija nedarbosies. Arī noteiktu diagnožu gadījumā piemērotāka ir depilācija.

Reklāma
Reklāma

Piededzina ar elektroimpulsu

Elektroepilācija jeb termolīze ir nevēlamā apmatojuma neatgriezeniska likvidēšana. Procedūras laikā tuvu mata saknītei ievada sīku adatiņu, kas ar elektroimpulsa radītu karstumu piededzina jeb koagulē to. Te nepieciešama liela rūpība, jo katru matiņu piededzina atsevišķi, līdz ar to šāda veida epilācija aizņem salīdzinoši ilgu laiku.

Procedūra ir efektīva, jo matiņi neataug (reizēm gan nepieciešama atkārtota piededzināšana, jo matu augšana ir cikliska un visiem matiņiem cikls nenorit vienlaikus), taču tā ir sāpīga, tāpēc jālieto lokālie anestēzijas līdzekļi vai injekcijas, taču to iedarbības dēļ var veidoties tūska, kas apgrūtina matiņu iznīcināšanu. Vēl viens mīnuss – piededzinot veidojas sīks iekaisums, bet, kad bojātā vieta sadzīst, rodas krevelītes un vēlāk – sīki rētaudi.

Tomēr šai metodei piemīt arī pozitīvas īpašības: ar to var veiksmīgāk iznīcināt arī matiņus bez pigmenta – sirmos vai ļoti gaišos.

Fotoepilācija un lāzerepilācija

Foto: Shutterstock

Līdzīgi kā elektroepilācija, arī šīs metodes matiņus iznīcina uz visiem laikiem, taču arī šajā gadījumā – ar dažiem nosacījumiem, teic Kristīna Grigorjeva. Fotoepilāciju veic ar mērķtiecīgi virzītu lāzera (intensīvi pulsējošas gaismas) staru kūlīti, kas pazīst matus, kuros ir melanīns – dabisks pigments, kas piešķir toni. Tā ir sevišķi efektīva cilvēkiem ar gaišu ādu un tumšiem matiem.

Gaismas staru kūlīša ietekmē matiņš iet bojā un pēc kāda laika izkrīt.

Jaunākās paaudzes lāzeri darbojas līdzīgi, taču ir daudz precīzāki. “Impulss nonāk tieši matā, ne pa kreisi, ne pa labi, un nodedzina to kā sērkociņu līdz pat saknei,” salīdzina speciāliste. Matiņu ataugšana iespējama arī pēc šīm procedūrām.

“Jebkurā gadījumā ar pirmo reizi konkrētajā vietā neatgriezeniski tiek likvidēts vien līdz 30% apmatojuma, jo lāzers pamana un sadedzina arī tos matiņus, kuru augšanas cikls jau beidzies un tas ir atdalījies no saknītes. Līdz ar to stars gan sadedzina pašu matiņu, bet līdz saknei netiek. Tajā turpina augt jauns matiņš, kas pēc kāda laika parādās virs ādas. Tad procedūra jāveic vēlreiz, kopumā 3–4 reizes, lai patiešām varētu runāt par neatgriezenisku matiņu likvidāciju.”

Izvēloties fotoepilāciju, procedūra jāatkārto ik pēc 3–4 nedēļām. Ja veic lāzerepilāciju ar iedarbīgākajām jaunākās paaudzes iekārtām, procedūras biežums atkarīgs no vietas, kur to izdara: sejai pēc 4–6 nedēļām, ķermenim (krūtīm, vēderam, mugurai) pēc 6–8 nedēļām, rokām un kājām pēc 12 nedēļām.

Salīdzinot fotoepilāciju un lāzerepilāciju, Kristīna Grigorjeva paskaidro, ka pirmā ir sāpīgāka – jālieto vai nu atsāpināšana, vai arī jāizmanto ledusmaisiņi.

Modernākajās lāzeriekārtās jau ir iebūvētas krioiekārtas, kas pirms gaismas stara impulsa izsmidzina freonu. Freona padevi iespējams regulēt, pavājinot vai pastiprinot atkarībā no konkrētā pacienta jutības. Tiesa, iespējama individuāla jutība arī pret freonu, taču tā radītais kairinājums pēc dažām dienām pāriet.

Veicot lāzerepilāciju, iekārtu noregulē arī atbilstīgi pacienta ādas fototipam, matiņu krāsai un biezumam. Atšķirībā no fotoepilācijas ar šo metodi labāk iespējams pamanīt un iznīcināt arī gaišus matus un plānos pūku matiņus.

Konsultācija – obligāta!

Pirms jebkura veida epilācijas vispirms nepieciešama ārsta konsultācija, jo cilvēku vēlmes ir dažādas, bet tās ne vienmēr saskan ar iespējamo. Jāzina arī, kā procedūrai sagatavoties.

Mēnesi pirms tam nedrīkst izraut matiņus, taču tos drīkst un pat vēlams noskūt (vai nogriezt), taču ne procedūras dienā: skūšana kairina ādas virsējo slāni, tā var iekaist, bet iekaisušai ādai procedūru nedrīkst veikt. To nedara arī tad, ja ir ieauguši matiņi, strutu pūslīši vai akne: vispirms ādu sadziedē un tad apstrādā ar lāzeru.

Pirms lāzerprocedūras noteikti jānovērš herpesvīrusa paasinājumums, piemēram, uz lūpas. Jāizārstē arī citas infekcijas slimības.

Ir arī citas diagnozes, kuru gadījumā šīs procedūras neveic, piemēram, ja ir ļaundabīgs audzējs (turpretī, ja jāizoperē, piemēram, lipoma, ar lāzerepilāciju iespējams labi sagatavot operējamo vietu ķirurģiskajai manipulācijai). Epilāciju neizdara grūtniecēm un ar krūti barojošām māmiņām. Turpretī mēnešreizes nav kontrindikācija: procedūra ir pietiekami īsa un ātra (piemēram, padusēm pa divām minūtēm katrai), lai sieviete nepagūtu sajust diskomfortu tāpēc, ka konkrētajā dienā lieto paketes vai tamponus.

Konsultācijā ar dermatologu jāpārrunā arī medikamentu lietošana: ir zāles, kas pastiprina ādas fotosensibilitāti (jutību pret gaismu). Tādā gadījumā lāzerprocedūra var ne vien iznīcināt nevēlamo apmatojumu, bet arī izraisīt apdegumus. “Tie ir viegli, virspusēji un drīz sadzīst, tomēr mūsu mērķis ir nekaitēt. Cik vien iespējams, no apdegumiem jāizvairās,” teic daktere Kristīna Grigorjeva.

Svarīgi

Kontrindicēta ir arī pretsāpju un pretiekaisuma krēmu vai gelu lietošana mēnesi pirms procedūras: pat ja ar to ieziež sāpošu potīti, bet epilē paduses, 70% gadījumu padusē veidosies apdegums. Proti, ziedes aktīvās vielas nonāk asinsritē un sensibilizē visu organismu, arī ādu.

Mūsu eksperte

Kristīna Grigorjeva, Veselības centra 4 Dermatoloģijas klīnikas dermatoveneroloģe

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.