Mētra Saberova, “Prep”. Kadrs no animācijas.
Mētra Saberova, “Prep”. Kadrs no animācijas.
Publicitātes foto

Izstāde par sievietes lomu “Silta, jauka istabiņa” 0

No 20. oktobra līdz 12. decembrim kultūras pilī “Ziemeļblāzma” būs skatāma sievietes lomai ģimenē veltīta laikmetīgās mākslas izstāde “Silta, jauka istabiņa”, informē kuratore Jana Kukaine.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Izstādes nosaukums aizgūts no labi zināmas tautasdziesmas, kas apdzied mātes siltumu un mīļumu. Lai arī Latvijā pēdējo simts gadu laikā priekšstati par sievietes lomu ir krasi mainījušies, tomēr uzskats, ka sieviete ir “pavarda sargātāja”, arvien ir izplatīts.

Dalot ģimenes pienākumus, primāri atbildība par bērnu pieskatīšanu, “māju sajūtas veidošanu” un nereti arī – ģimenes saglabāšanu – jāuzņemas sievietei.

CITI ŠOBRĪD LASA
Mājas solis un ikdienas rūpes, kam sieviete ziedo daudz vairāk laika kā vīrietis, ir ar zemu sociālo prestižu,

turklāt tieši mājsaimniecības un ģimenes uzturēšanai veltītais darbs, ko sievietes dara bez atlīdzības, ir viens no mehānismiem, kas veicina neoliberālās ekonomikas izaugsmi un vēl vairāk padziļina dzimumu nevienlīdzību.

Atgriežoties mājās no darba, sievieti tur negaida siltas vakariņas, bet gan nākamais darāmo darbu saraksts.

Tradicionāli būdamas atbildīgas par to, lai citiem dāvātu siltumu un mīļumu, pašas savās mājās sievietes nereti jūtas kā iekšējā trimdā.

Mājas sienas var veicināt sociālo izolāciju, kā arī kļūt par aizsegu vardarbībai un privātām krīzēm. Saskaņā ar 2018. gada ANO datiem – tieši mājās sievietei ir vislielākais risks tikt nogalinātai, parasti no sava partnera vai kāda ģimenes locekļa.

Vai ilgas pēc siltas, jaukas istabiņas ir utopiska vīzija?

Izstādē piedalās mākslinieces Anda Magone, Elīna Brasliņa, Eva Vēvere, Katrīna Gaile, Mētra Saberova un Rasa Jansone.

Izstādes ietvaros notiks divi pavadošie pasākumi: 3. novembrī plkst. 14 – paaudžu sadarbības pasākums “Vecmāmiņas receptes” un 1. decembrī plkst. 11 – radošā mākslas darbnīca bērniem. Izstādes darba laiks: katru dienu plkst. 10–19, ieeja izstādē un pasākumos bez maksas.

Izstāde ir Latvijas valsts simtgades programmas notikums un kultūras pils “Ziemeļblāzma” 2019. gada Laikmetīgās mākslas programmas, kura ir veltīta formu un viedokļu daudzveidības atspoguļojumam laikmetīgajā mākslā, 5. cikls – noslēdzošais pasākums.