Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis (no labās) atradis sabiedrotos Eiropā, taču VARAM ministrs Juris Pūce pausto kritiku neuzskata par pamatotu.
Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis (no labās) atradis sabiedrotos Eiropā, taču VARAM ministrs Juris Pūce pausto kritiku neuzskata par pamatotu.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Izvērtējot situāciju Latvijā, atkārtoti aicina atlikt novadu reformas virzību 5

Izvērtējot situāciju Latvijā, Eiropas Padomes (EP) Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa Vietējo pašvaldību palātas prezidents Kzavjē Kadorē atkārtoti aicina apturēt administratīvi teritoriālo reformu, aģentūru LETA informēja Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS).

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Ņemot vērā pēdējā mēneša notikumus un krīzes radītos izaicinājumus, LPS aicināja EP ekspertus sniegt viedokli par administratīvi teritoriālās reformas Latvijā norisi Covid-19 pandēmijas un valstī noteiktās ārkārtējās situācijas laikā.

Rezultātā palātas prezidents Kadorē paudis bažas par reformas sasteigto īstenošanas procesu Latvijā, jo īpaši ņemot vērā ilgstošo Covid-19 pandēmijas izraisīto krīzi, apgalvo LPS.

CITI ŠOBRĪD LASA

LPS atgādina, ka vizītes laikā Rīgā Kadorē un viņa līdzziņotājs Marks Kolss īpaši akcentēja, ka administratīvi teritoriālās reformas sagatavošanas un ieviešanas laikā nav bijušas pietiekamas, savlaicīgas un atbilstošas konsultācijas ar iesaistītajām pašvaldībām, LPS un iesaistīto pašvaldību iedzīvotājiem, kā tas ir noteikts Eiropas Vietējo pašvaldību hartā.

“Tāpēc mūsu sagatavotais rekomendāciju projekts aicina Latvijas varas iestādes atlikt administratīvi teritoriālās reformas likumprojekta pieņemšanu līdz pienācīgā veidā būs notikušas godīgas un efektīvas konsultācijas, lai vietējās pašvaldības un to asociācija varētu paust savu viedokli un izteikt priekšlikumus par reformas saturu un laiku,” pauž Kadorē.

Savukārt LPS priekšsēdis Gints Kaminskis (LZS) norāda, ka šobrīd pasaulē galvenā uzmanība tiek pievērsta Covid-19 izplatības ierobežošanai un pandēmijas izraisītās krīzes seku mazināšanai, kā arī ekonomiskās izaugsmes atjaunošanai.

“Arī pašvaldībām šobrīd tā ir prioritāte, rēķinoties ar krīzes izraisītajām sekām. Esošā situācija radījusi daudz neparedzētu izaicinājumu demokrātijas principu nodrošināšanai, izskatot administratīvi teritoriālo reformu Saeimā, un nav skaidrs, kāpēc reforma jāvirza sasteigti,” pauž Kaminskis, norādot, ka procesam jābūt demokrātiskam, kvalitatīvam un tiesiskam, jo tas skar ļoti daudzu iedzīvotāju turpmāko dzīvi.

Viņaprāt, augsta līmeņa eksperta viedoklis, Satversmes tiesas spriedums, kā arī ārkārtējā situācijā noteiktie ierobežojumi valdībai un Saeimai ir nopietni jāņem vērā, turpinot darbu pie pašvaldību reformas.

Arī Latvijas Reģionu apvienība (LRA) aicina Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) un Valsts prezidentu Egilu Levitu ieklausīties EP pārstāvju viedoklī un apturēt administratīvi teritoriālo reformu, aģentūru LETA informēja LRA līderis Edvards Smiltēns.

Reklāma
Reklāma

LRA arī aicina premjeru izdod rīkojumu par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) atbrīvošanu no amata, ņemot arī Satversmes tiesas ministram nelabvēlīgo lēmumu saistībā ar Ikšķiles iedzīvotāju aptauju par reformu.

“Jau iepriekš LRA ir uzrunājusi sabiedrību un politiķus, lai norādītu uz administratīvi teritoriālās reformas pamatojumu neatbilstību iedzīvotāju interesēm, demokrātijas rupju ierobežošanu reformas sagatavošanas procesā un uz sagaidāmo dzīves līmeņa samazināšanos daudzos Latvijas novados, ja tiks apstiprināta reforma esošajā redakcijā,” pauda politiskajā spēkā.

“Kopš brīža, kad Kariņa valdība sāka reģionālās reformas virzīšanu, tā bijusi skandāliem apvīta un tikusi asi kritizēta gan no daudzu novadu iedzīvotāju, sabiedrisko organizāciju un ekspertu puses,” uzskata LRA.

LRA uzstāj, lai tiktu atlikta likumprojekta par administratīvi teritoriālo reformu pieņemšana, līdz tiks veiktas “godīgas un kvalitatīvas konsultācijas, noteikti skaidri principi un kritēriji reformas veikšanai, kā arī nodrošināta sabiedrības iesaiste, pašvaldību un to iedzīvotāju viedokļa un priekšlikumu noskaidrošana”.

Kā ziņots, februārī, pēc pērn notikušās “faktu vākšanas vizītes”, EP Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa eksperti aicināja Latvijas valdību atlikt reformu līdz tiks nodrošinātas “godīgas, efektīvas konsultācijas ar pašvaldībām un iedzīvotājiem”.

Tāpat ziņots, ka Satversmes tiesas šī gada maijā pieņēma spriedumu, ka vides un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) izdotais rīkojums, ar kuru apturēta Ikšķiles iedzīvotāju aptauja, neatbilst Satversmei. Vienlaikus arī Valsts kontrole savā revīzijā vērsusi uzmanību uz VARAM tēriņu neizsekojamību administratīvi teritoriālās reformas informatīvās kampaņas organizēšanā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.