EPA

Ja ir raksturs, pa spēkam ir pārspēt visas grūtības. Latvija sasniedz ceturtdaļfinālu! 1

Latvijas sieviešu basketbola izlase Eiropas čempionātā Prāgā (Čehija) astotdaļfinālā ar 75:70 pārspēja Eiropas čempiones Serbiju un ceturtdaļfinālā spēlēs pret Spāniju.

Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17

Viena no pirmsspēles galvenajām intrigām – vai cirksni savainojusī Elīna Babkina varēs palīdzēt komandai – tika atrisināta pirmās minūtes beigās. Diemžēl, mums nelabvēlīgi. Babkina devās caurgājienā, guva divus punktus (4:2), taču knapi tika atpakaļ aizsardzībā, acīs bija asaras un tiesneši pārtrauca spēli. Savainojums tomēr izrādījās pārāk nopietns.

Nav neaizvietojami cilvēki, arī Latvijas izlasē katra spēlētāja iekšēji noteikti zināja, ka tā var notikt. Bija pienācis brīdis spēlēt par sevi, par otru un vēl par Elīnu. Pirmās emocijas gan izskatījās kā auksta duša Prāgas tveicē (tur aiz durvīm bija +34), taču droši spēlē iekļāvās Ilze Jākobsone, bet komandas līderes lomu uzņēmās Anete Šteinberga. Varbūt brīžam avantūriski, taču ja ātrajā uzbrukumā ar otro tempu izdodas iemest tālmetienu – tad kāpec ne? 11 no komandas pirmajiem 21 punktiem Šteinbergas rēķinā. Lielākais pārsvars tika sasniegts 12. minūtē – 27:12.

Latvijas izlases sākuma izrāviena galvenais faktors bija beidzot atrastā metienu precizitāte. Ja līdz šim tā bija vidēji 33 procenti spēlē (sliktākais rādītājs starp visām 16 komandām), tad pirmajā ceturtdaļā 8/14 jeb 57%. Mūsu agresīvā aizsardzība serbietēm neļāva veidot savu spēli un tikt pie brīviem metieniem, bet latvietes, turpretī, pieļāva tikai vienu kļūdu.

Noturēt uzņemto tempu neizdevās, pārāk augsts tas bija un attapās arī pretinieces, kuru rindās ir deviņas Eiropas čempiones. Metienu precizitātē komandas sāka virzīties viena otrai pretī – mūsējās uz leju (otrajā ceturksnī 3/11 jeb tie paši 33%); serbietes uz augšu (8/16). Attiecīgi abas komandas tuvojās arī gūtajos punktus – 27:19, 31:19, 31:26, 34:32.

Precizitātes kritums šoreiz meklējams arī pretinieču aizsardzībā. Tā kļuva arvien dzēlīgāka, piepresējot mūsu mazās jau pretējā laukuma pusē. Iespēju pārdomātiem uzbrukumiem kļuva mazāk, toties tika saskaitītas vēl sešas kļūdas. Bez punktiem otrajā ceturksnī Šteinberga, bet tāda kalibra cita līdere tobrīd netika sagaidīta.

Otro puslaiku labāk sāka Serbijas izlase, atrodot iespējas tikt līdz mūsējo groza apakšai 34:37. Laikrādis bija noskaitījis teju četras minūtes, kad beidzot pie punktiem tika arī Latvijas izlase, nākamajā uzbrukumā Laksa smagā caurgājienā atguva vadību – 38:37. No tālienes trāpīja Krastiņa un Baško-Melnbārde. Ja varam tā, tad bija arī vadība – 44:41, 48:43. Pretinieces atbildēja zibenīgi – atkal spiediens groza apakšā, bet ja tur pa biezu, divreiz no tālienes trāpīja Radočaja. Trešais ceturksnis nevienu no komandām uzvarai tuvāk nepavirzīja – 53:51.

Sākoties pēdējai ceturtdaļai. Tālmetienu iemeta Laksa. Savu benefices brīdi sagaidīja Vītola, iemetot 9 no komandas pirmajiem 12 ceturkšņa punktiem. 65:55 34. minūtē bija nopietns pieteikums uzvarai, taču kā jau dāmu basketbolā, te augšā, te lejā – 38. minūtē 65:63.
Te sākās nervu un raksturu spēle, kurā Latvijas izlase nenotrīcēja nevienā brīdī. Šteinberga un Krastiņa atjaunoja drošāku vadību (69:63), uz Dabovičas tālmetienu ar vēl vienu trejaci atbildēja Krastiņa – 72:66 sākoties pēdējai minūtei. Serbietes vēl mēģināja ko glābt ar apzinātiem noteikumu pārkāpumiem, taču viņu vilciens jau bija aizgājis.

Latvijas izlase no turnīra izslēgusi Eiropas čempiones, bet ceturtdaļfinālā pretī būs cits basketbola grands Spānija. “Par to domāsim rīt. Šodien ir vienkārši jāizbauda uzvara,” atzina Mārtiņš Zībarts. Turnīra turpinājumā dienas kārtībā būs trīs spēles, kurās būs iespēja paveikt ko Latvijas sieviešu basketbolam vēl nebijušu – izcīnīt ceļazīmi uz pasaules čempionātu.