Foto – Shutterstock

Precēties ar iedzērāju un cerēt, ka pēc kāzām viņu izdosies mainīt… 0

Vai sieviete, apprecot vīrieti, kuru ļoti mīl, bet kuram patīk iedzert, varēs viņu mainīt uz labo pusi? Olga Rēzeknes novadā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Rīgas Sociālā dienesta atkarību profilakses speciāliste, Līdzatkarīgo atbalsta grupas vadītāja Tatjana Grigorjeva: “Reizēm sievietes domā, ka apprecēsies, piedzims bērniņš un vīrietis pārtrauks dzert, nesaprotot, ka alkohola atkarība ir slimība un ka vīrs nav slikts, ļauns vai spītīgs, bet nevar pārtraukt dzert šīs slimības dēļ. Bieži vien alkoholiķu tuvinieki – mātes, sievas – vēlas, lai tām dod gatavu recepti, kas jādara, lai vīrs vai dēls pārstātu dzert. Viņas domā, ja atkarīgais tuvinieks ies ārstēties, situācija uzreiz mainīsies. Taču jāmaina arī pašai sava uzvedība, reakcija, jāsāk strādāt ar sajūtām, jo, dzīvojot kopā ar atkarīgo, sieviete arī pati ir mainījusies, kļuvusi līdzatkarīga.

Līdzatkarība rodas tad, kad sieviete kļūst emocionāli atkarīga no alkoholiķa uzvedības, reakcijas, kad viņa sāk aizmirst par sevi, par savu dzīvi, savu izskatu, bet ir pārņemta tikai ar domām par atkarīgo. Līdzatkarīgajam raksturīga tieksme zaudēt savu identitāti attiecībās, jo viņš nespēj novilkt robežu, kur sākas viņa personīgā, kur – atkarīgā dzīve, uzupurēties un palīdzēt arī tad, ja partneris to nav lūdzis, zems pašvērtējums, pārmērīgas prasības pret sevi, savu emociju apspiešana, partnera atkarības noliegšana un slēpšana, vainas izjūta, bailes par sevi, savu un ģimenes nākotni. Līdzatkarīgais automātiski nonāk tā sauktajā Karpmana drāmas trijstūrī, kurā viņam atvēlētas trīs lomas – glābēja, kontrolētāja un upura. Cenšoties glābt atkarīgo, sieviete maldīgi domā, ka dara viņam labu, bet kontrolējot provocē uz alkohola lietošanas recidīvu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Slims cilvēks nevar palīdzēt slimam cilvēkam, tas nozīmē, ka līdzatkarīga sieviete nevar palīdzēt atkarīgajam, jo viņai nav ne spēka, ne prasmes. Vispirms jāsāk pašai ar sevi, mainot savu skatu uz dzīvi, vērtību sistēmu, lai pēc tam, kad atkarīgajam vajadzēs palīdzību, kad viņš pats to palūgs, varētu to viņam sniegt. Kā panākt, lai atkarīgais gribētu mainīties? Pirmkārt, jāmaina pašam sava uzvedība. Līdzko viens sāk, tas provocē mainīties arī otru, kamēr mainās abi divi. Bet tas ir ļoti ilgs process.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.