Foto: Fotolia

Jārespektē katra vajadzības. Mājoklis vairākām paaudzēm 0

Psihologi atzīst, ka vairākām paaudzēm sadzīvot vienā mājoklī ir grūti, bet ne neiespējami. Visbiežāk trīs vai vairākas paaudzes mīt mājā, nevis dzīvoklī, līdz ar to telpu plānojumu iespējams mainīt un pielāgot konkrētajām vajadzībām, jo iekārtojums ir ļoti svarīgs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Pārveidošana jāsāk, novērtējot katra mājinieka ikdienas ritmu un ieradumus, katrai kustībai ieplānojot ērtu trajektoriju (lai nav jāiet cauri citai istabai, apkārt kādam šķērslim vai jālavierē starp daudzām mēbelēm).

Jārespektē katra vajadzības

Arī tad, ja mājoklis nav liels, katram ģimenes loceklim nepieciešama sava personīgā komforta zona, kur viņš var pabūt viens. Ja nav iespējas izbrīvēt atsevišķu telpu, šādus stūrīšus var veidot dzīvojamajā istabā, bet izmantot tos atšķirīgā laikā, piemēram, vecākā paaudze bauda klusumu atpūtas krēslā ar grāmatu, rokdarbiem vai pie televizora rīta pusē, kad pārējie mājinieki ir dienas darbos, pēcpusdienā pāris stundas šeit pie datora darbojas vidējā paaudze, bet vakarā visa ģimene vēro televīzijas pārraides. Nelielas atpūtas vai darba vietas iespējams iekārtot arī virtuvē vai priekšnama nišās. Komfortablāku sadzīvošanu noteikti radīs arī papildu skaņas izolācija un kvalitatīvas durvis starp telpām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nereti ģimene dzīvo vecākās paaudzes iekārtotajā mājā, kur nu jau pilntiesīgi saimnieko vidējā paaudze. Šādā mājoklī noteikti jāatstāj kādas no vecajām mēbelēm un jāmēģina tās integrēt mūsdienu iekārtojumā – šīs lietas ir vecākās paaudzes māju sajūta. Savukārt vecvecākiem jāpieņem, ka jauniešiem patīk citādas lietas – viņu mājas sajūta ir mobilāka, spilgtāka un bieži vien arī skaļāka.

Interesanti, ka vairākpaaudžu mājoklī strīdi ļoti bieži ir par apgaismojumu. Vecākajai paaudzei tas nepieciešams spilgtāks, bet jaunieši nereti vēlas puskrēslu. Šīs domstarpības viegli atrisināt, veidojot variējamu apgaismojumu – izvēloties vispārējo apgaismojumu pie griestiem (ko iespējams arī dimmēt, ar speciālu slēdzi padarot spilgtāku vai klusinātāku) un vairākas pārnēsājamas stāvlampas vai galda lampas. Lai vecākajai paaudzei un bērniem būtu ērtāka pārvietošanās nakts stundās, koridoros, kas ved uz labierīcībām, var izmantot sensorveida apgaismojumu vai nakts gaismu (iebūvētas diodes, kas pietiekami izgaismo virzienu un ir ekonomiskas), noderīgi arī saslēgtie slēdži (apgaismojumu var ieslēgt/izslēgt no vairākām vietām, piemēram, kāpņu augšā un apakšā).

Kā vienoties?

Nereti visu paaudžu uzskati atšķiras ne tikai par funkcionālām lietām, bet arī par krāsām un stilu. Gan psihologi, gan dizaineri šādā gadījumā mājokļa iekārtošanai iesaka no ģimenes vidus izvēlēt cilvēku, kas uzņemsies atbildību pieņemt lēmumus par pārkārtošanu un kam vairākums uzticas un respektē. Tāpat nepieciešams arī katram savas vajadzības un vēlmes uzlikt uz papīra, tad skaidrāk redzams, kas ir patiešām svarīgs, bet no kā iespējams atteikties, pieņemot kompromisu. Visai ģimenei noderēs arī noteikti kontroljautājumi, kas palīdzēs noteikt vienotu virzienu.

* Cik liela vērība mājoklī tiek pievērsta kārtībai? Vai nepieciešama ideāla kārtība, valda ikdienas nekārtība vai arī kārtība tiek ieviesta reizi nedēļā, mēnesī utt.?

* Vai ir pietiekami vietas apģērba un lietu glabāšanai? Ja ne, kur tādu iespējams ierīkot papildus?

* Kāds ir mājinieku ikdienas dzīves ritms? Kādas vajadzības no tā aktualizējas, kas jāuzlabo?

* Vai mājā ir viens vai vairāki sanitārie mezgli? Vai iespējams ierīkot papildu labierīcības? Ja ne, varbūt iespējams ielikt vismaz otru izlietni, kas atslogo rīta cēlienu?

Reklāma
Reklāma

* Kurā mājokļa vietā vislabāk jūtas katrs iemītnieks? Kāpēc?

* Vai kāds no mājiniekiem spēj izveidot kaut ko ar savām rokām? Vai to iespējams izmantot mājokļa pārveidē?

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.