Foto: Dainis Bušmanis

Juris Lorencs: Jaunatne vēlas nākt politikā, un tas ir apsveicami 0

Juris Lorencs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
ASV izsludina ārkārtas stāvokli pirms Saules aptumsuma – paredz cilvēku masu bojāeju 12
Lasīt citas ziņas

Nesen intereses pēc ieskatījos Centrālās vēlēšanu komisijas interneta mājas lapā, iepazinos ar partiju piedāvājumu Rīgas domes vēlēšanām, kas notiks 29. augustā.

Tas, kas iekrita acīs, – jaunie cilvēki.

Jauni gados, daudzi jauni, vēl nedzirdēti vārdi. Svaigi uzskati, jauns Rīgas attīstības redzējums. Gribētos ticēt, arī godīgi. Tomēr visvairāk mani pārsteidza apstāklis, ka es nepazīstu, nezinu šos cilvēkus, neesmu par tiem pat dzirdējis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas liecina par vairākām lietām. Pirmā un acīmredzamā – es novecoju. Izaugušas paaudzes, ar kurām ceļi krustojas aizvien retāk. Otrām kārtām – mēs sākam līdzināties Rietumeiropai un vairs tik īpaši neinteresējamies par politiku.

Ja vairs nevaram nosaukt visus ministrus, neatpazīstam lielāko daļu Saeimas deputātu, tad kā var gribēt, lai mēs zinātu Rīgas domes deputātu kandidātus?

Un visbeidzot treškārt – jaunatne vēlas nākt politikā, un tas ir apsveicami.

13. Saeimā ievēlēto deputātu vidējais vecums ir 47,3 gadi. Pašreizējo Rīgas domes deputātu kandidātu vidējais vecums – 45,6 gadi.

Partijai, kurai vismaz pagaidām socioloģiskās aptaujas paredz uzvaru domes vēlēšanās, deputātu kandidātu vidējais vecums ir 40 gadi.

Tas, ko šodien redzam Minskas ielās, – pret Lukašenko režīmu protestē jaunatne. Puiši un meitenes tur rokās plakātus “Vācies prom” un “Atdod manu nozagto balsi”.

Saprotams, daudzi baltkrievi nobalsoja arī par Lukašenko, pārsvarā vecākā paaudze. Taču šie cilvēki neiet ielās un laukumos, lai aizstāvētu savu elku. Neiet tā vienkāršā iemesla dēļ, ka viņus nomoka sāpoša mugura, aizdusa un sazin vēl kādas kaites.

Vienlaikus Baltkrievijā protestētājiem pretim stājas jauni, labi trenēti puiši – milicijas specvienības, omonieši. Viņi izpilda pienākumu, par kuru tiek maksāta nauda.

Un tomēr ir viena lieta, kas apvieno gan jaunos protestētājus, gan viņu vienaudžus omoniešus – bloķētais internets. Izaugusi paaudze, kas nevar dzīvot bez sociālajiem tīkliem, kuriem “WhatsApp” un “instagram” atslēgšana nozīmē “skābekļa nogriešanu”.

Reklāma
Reklāma

Un ir grūti, pat neiespējami politinformācijā skalot smadzenes, mēģinot cilvēkam ar automātu rokās iestāstīt, kāpēc viņš nedrīkst sazināties ar savu meiteni nomaļā Baltkrievijas sādžā. Viss liecina, ka Lukašenko to īsti neapzinās.

Bet iesim tālāk, uz Ameriku, kur 3. novembrī notiks prezidenta vēlēšanas. Abi kandidāti ir vīri jau krietnos gados – Donaldam Trampam ir 74, Džo Baidenam – teju 78 gadi.

Salīdzinot ar viņiem, 65 gadus vecais Lukašenko ir tīrais puika! Bet arī Amerika piedzīvo sen neredzētu politisko aktivitāti, tās pilsētu ielas piepilda jaunatne.

Milzīgs kontrasts gan ar Trampu, gan jo sevišķi ar Baidenu, kuram, iespējams, sāk parādīties ar vecumu saistītas garīgas problēmas. Lai glābtu, kas vēl glābjams, Baidens un viņa Demokrātu partija izdarījuši gudru, varētu pat teikt – viltīgu izvēli.

Kā kandidāte viceprezidenta amatam nosaukta pašreizējā Kalifornijas senatore, juriste Kamala Harisa. Viņai ir 55 gadi, pēc vecuma Harisa varētu būt Baidena meita. Vecums, kā mēdz teikt, ir relatīva lieta.

Ievērojot Baidena veselības stāvokli, viņa uzvaras gadījumā var iestāties brīdis, kad atbildība par stāvokli valstī gulstas uz Harisas pleciem.

Bet kāpēc tieši viņa? Jo Harisas identitāte ir raiba kā dzeņa vēders! Māte – tamilu izcelsmes indiete, pēc profesijas ārste. Tēvs – melnais no Jamaikas, ekonomikas profesors Stenforda universitātē.

Bērnībā viņa apmeklējusi hindu templi un baptistu baznīcu (ASV mediji īpaši uzsver – meln­ādaino draudzi). Turklāt Kamalas Harisas vīrs Duglass Emhofs ir ebrejs no Ņujorkas!

Noklāts viss, ko šajā gadījumā vien var noklāt, – sievietes, indieši (kuri aizvien lielākā skaitā ierodas ASV), melnie (pēc nesenajiem “Melno dzīvības ir svarīgas” nemieriem viņi būs politiski īpaši aktīvi), ebreji, hindu, baptisti (mēģinājums iedragāt “Trampa monopolu” ASV protestantu vidū), lielais Kalifornijas štats ar daudzajām balsīm.

Var jau pasmaidīt, šajā piedāvājumā saskatot pirmām kārtām mārketinga triku, mēģinājumu “iebarot” jaunu politisko produktu pēc iespējas lielākam pircēju skaitam.

Bet jārēķinās ar to, ka dažādu minoritāšu iespaids Amerikas dzīvē ar katru gadu tikai pieaugs.

Jauni laiki, jauni izaicinājumi, jauna politika, jauni cilvēki politikā – ASV, Baltkrievijā, pie mums Latvijā.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.