Dabā
Zaļā dzīvošana

Jauno Žurkas gadu gaidot…Ko varam mācīties no Baltās Metāla Žurkas radiniekiem?0

Foto: Rīgas Zooloģiskais dārzs

Žurku radinieki grauzēji jeb Žurkas gada vēstneši dzīvo mums līdzās un var mums šo to labu novēlēt un arī ieteikt, norāda Rīgas Zooloģiskā dārza informācijas dienests.

Ko varam mācīties no Baltās Metāla Žurkas radiniekiem?

Jauno Žurkas gadu gaidot...


1) Spēju ilgstoši un nenogurstoši strādāt vispirms jau savas ģimenes labā.

Izcils piemērs ir kailie smilšracēji, kuri spēj strādāt bez brīvdienām un atvaļinājuma 30 gadus no vietas.

Viņi rok jaunas alas, kopīgi uztur esošos alu labirintus, kopīgi rūpējas par mazuļiem – saviem jaunākajiem brāļiem un māsām.

Smilšracēju ģimene ir vienas mātes dažāda vecuma bērni. Tāpat viņi kopā aizsargā savas alas no nelūgtiem iebrucējiem, ar ķermeņiem aizsprostojot alas eju un šņakstinot savus milzīgos priekšzobus. Zinātnieku lielu pētniecisko interesi izraisījusi smilšracēju spēja neslimot ar onkoloģiskām kaitēm.


2) Prasmi no vienkāršām lietām radīt unikālus objektus.

Te visvairāk būtu minams dabas arhitekts bebrs, kurš izmantojot pašzobīgi sagarinātus baļķēnus un zarus, kā arī dubļus, nelielus akmeņus un citus uz vietas atrodamus būvmateriālus, spēj uzbūvēt milzīgus dambjus, nosprostojot visai platas ūdensteces. Amerikā garākie dambji sasniedz vairākus simtu metru garumu. Taču arī citi grauzēji ir lieliski celtnieki, kas māk uzbūvēt omulīgas un siltas migas savu mazuļu audzēšanai.


3) Spēju izdzīvot jebkuros apstākļos.

Atrodoties barības ķēdes sākumposmā, jārēķinās, ka daudziem plēsēji centīsies nomedīt kādus grauzējus. Vislabākā pretdarbība ir prasme slēpties un spēja strauji vairoties. Tāpēc plastiskākās grauzēju sugas (spējīgākās piemēroties visdažādākajiem dzīves apstākļiem) ir izplatītas visā pasaulē.

4) Rosīties, rosīties un vēlreiz rosīties!

Starp citu, grauzējiem priekšzobi aug visu dzīvi, tādēļ tiem ir nepārtraukti jāstrādā (tas ir, jāgrauž), lai tos nodeldētu un vienlaicīgi uzasinātu. Bez tam grauzējiem nav ilkņu, tā vietā ir tukšums jeb diastēma. Tā lieliski noder piemēram, bebram, lai šajā spraugā ielocītu lūpas un dzīvnieks varētu sekmīgi grauzt ziemā zarus zem ūdens un neaizrītos ar ūdeni. Vienkārši un efektīvi!


5) Darbus izdarīt kārtīgi, nevis pa roku galam.

Ja reiz, tas caurums apcirknī ir jāizgrauž, tad tas tā ir jāizdara! Pagraužot pa druskai daudzās vietās, sanāks kā nereti gadās: laiks un materiāli iztērēti, bet produktivitāte…

Video sveiciens šeit: https://youtu.be/y-tdvj8w1AM

Grauzēji ir lielākā zīdītāju kārta, kurā apvienoti apmēram 40% no visiem zīdītājdzīvniekiem. Kopumā tās ir apmēram 2300 sugas, kas apdzīvo visu pasauli, izņemot Antarktīdu. Tas nozīmē, ka Baltās Metāla Žurkas gada vēstneši ir visās pasaulēs malās un tie dzīvo mums līdzās, nereti arī vienā mājā ar mums.

No visas plašās grauzēju radu saimes Latvijas dabā sastopamas 21 suga, kas augumā pārsvarā ir nelieli dzīvnieki. Latvijā lielākais aszobainis ir bebrs, savukārt mazākais ir pundurpele, kas sver tikai 5-10 gramus (salīdzinājumā bebrs – 18 un vairāk kg).

Rīgas Zoodārzā mīt 17 sugu grauzēji gan no Eiropas (tostarp Latvijas – lidvāvere, lielais un meža susuris un bebrs) un Āzijas (ieskaitot zoodārza nominēto šīgada dzīvnieku – Filipīnu mākoņžurku un Indijas dzeloņcūku), Āfrikas (daudzu apmeklētāju iemīļotie kailie smilšracēji un Madagaskaras milzukāmis, Āfrikas koku dzeloņcūkas), kā arī Dienvidamerikas (arīdzan lielākais grauzējs pasaulē kapibara, moko, aguti).

Saistītie raksti

Pasaules Sarkanajā grāmatā no Rīgas zoodārzā apskatāmajiem grauzējiem kā apdraudēti (IUCN EN kategorija) iekļauti Madagaskaras salā dzīvojošie Madagaskaras milzukāmji, kas mitinās Tropu mājas naktsdzīvnieku ekspozīcijā. Aguti, Filipīnu mākoņžurka un Madagaskaras milzukāmji iekļauti Eiropas un Pasaules ciltsgrāmatās (ESB un ISB), kas norāda uz dzīvnieku vērtību un dalību kvalitatīvas nebrīves populācijas veidošanā.

Tādēļ sākot jauno Baltās Metāla Žurkas gadu, Rīgas Zooloģiskā dārzs vēl enerģiju, darbasparu un protams, veselību!

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Dabā
Svētdien Latviju sasniegs arktiskais gaiss, vietām snigs. Kad kļūs siltāks?
2 dienas
LE
LETA
Dabā
Piektdiena būs līdz šim siltākā diena šogad
2 dienas
LE
LETA
Dabā
Latvijas debesīs kameras fiksējušas divus meteorus ar “pēdu” 1
3 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
Raidījums: Lemberga lieta – starp retajām mutvārdu procesā skatāmajām vīrusa laikā
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“airBaltic” atlaižamo saraksts kļūst garāks; Gauss sola visus paņemt atpakaļ
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. “Divi un divi”. Publiskās vietās turpmāk – uzturēšanās ierobežojums 1
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“de facto”: Drīzumā cer piegādāt vairākus miljonus respiratoru; pamodušies arī viltvārži
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Maskavas iedzīvotājiem nosaka pašizolācijas režīmu
2 stundas