Foto – Shutterstock

Jauns gads – jauna dzīve? 
 0

Nav noslēpums, ka tieši gadumijā daudzi ļaudis apņemas sākt “jaunu dzīvi” –  dzīvot veselīgāk, atbrīvoties no liekā svara, atmest smēķēšanu vai citu netikumu, iemācīties svešvalodu, būt iecietīgākiem un jaukākiem pret tuviniekiem, piepildīt sapni, iegādājoties kādu vērtīgu pirkumu utt. Kādus soļus, jaunajam gadam sākoties, ieteicams spert, lai šī apņemšanās patiešām piepildītos?

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Iesaka psihoterapeite BENITA GRIŠKEVIČA:

Cilvēkiem ir raksturīgi “jaunas dzīves” uzsākšanai izvēlēties stiprus datumus – Ziemassvētkus, 31. decembri un citus. Tajā nav nekā nosodāma. Šī tradīcija, izrādās, aizsākusies jau 14. gadsimtā, kad bruņinieki savu zvērestu atjaunoja tieši Ziemassvētkos. Viņi zvērēja, ka atkal vienu gadu ar sirdi un dvēseli kalpos savam pavēlniekam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Agrākos laikos ļaudis biežāk apņēmās un deva zvērestus saistībā ar ziedošanos un kalpošanu sabiedrības interesēs, mūsdienās vairāk ir vērsti uz sevi, apņemšanos lielākoties saistot ar personiskām interesēm – izskatu, veselību utt.

Ja cilvēkam ir sajūta, ka tieši gadumija vai 1. janvāris ir tas brīdis, kas dod spēku piepildīt apņemšanos, tad kāpēc gan ne?! Šāda iniciatīva ir apsveicama. Maģiska ticība tam, ka mainīt dzīvi par 180 grādiem vai īstenot senu ieceri palīdzēs kāds konkrēts datums, gan vairāk raksturīga jaunībā.

Jāsaprot, ka vēlme atlikt pārmaiņas līdz gadumijai vai, piemēram, līdz pirmdienas rītam, uzskatāma par cilvēka pašam sev radītu aizsardzības mehānismu. Jo īstenot pārmaiņas dzīvē vienādi grūti būs gan šodien, gan 1. janvārī vai jebkurā citā dienā. Atliekot pārmaiņu ieviešanu līdz kādam attālam datumam, mēs dodam sev laiku nesaskarties ar šīm bailēm un grūtībām. Psihologu terminu valodā to sauc par prokrastināciju jeb izvairīšanos darīt kaut ko tagad un uzreiz, neraugoties uz to, ka šādas novilcināšanās ietekmē iznākums var būt sliktāks.

Amerikāņu psihologi ir izpētījuši, ka šajā valstī gadumijā sākt jaunu dzīvi sev apsola 45% ļaužu. Visbiežāk viņi apņemas atbrīvoties no liekā svara, smēķēšanas, apgūt ko jaunu, dzīvot veselīgāk un izkļūt no parādiem. Diemžēl nav veikts pētījums par to, kādu apņemšanos biežāk sev izvirza Latvijas iedzīvotāji.

Psihologu veiktais pētījums apliecina, ka ASV apņemšanos īsteno 8% ļaužu, pārējiem 92% gadumijas “maģija” diezgan ātri izgaist. Piemēram, tie, kas vēlas samazināt savus apmērus, diētu lielākoties ievēro tikai sešas nedēļas. Labāk sokas tiem, kuri pūlas atteikties no cigaretēm – šo apņemšanos ilgāk nekā sešus mēnešus izdodas īstenot 15% cilvēku.

Reklāma
Reklāma

Psiholoģe brīdina – bieža apņemšanās mainīt savu dzīvi un tai sekojoša neizdošanās cilvēkā var radīt lielu vilšanos, iedragājot pašcieņu, kas noved pie tā, ka cilvēks vairs necīnās ar savām problēmām, piekāpjas to priekšā, paliekot pats ar sevi mūžam neapmierināts. Ir svarīgi saprast, ka ne jau cilvēks viens ir vainīgs tajā, ka mērķi neizdevās sasniegt.

Ko darīt, lai gadumijas apņemšanās neizplēn un nerada vilšanos? Atbalsta trūkums ir tas, kā dēļ visbiežāk zaudējam motivāciju turpināt veiksmīgi iesākto. Smēķēšanas, liekā svara samazināšanas un citos ar veselību saistītos jautājumos pēc atbalsta vajadzētu vērsties pie ģimenes ārsta, citkārt – pie psihoterapeita, ģimenes locekļiem vai draugiem, kuriem var uzticēties.

Kad apņemšanās ieceres vai sapnis galvā ir noformulēts, to vajadzētu pēc iespējas vairāk konkretizēt, izvirzot mērķi, kas saskaldīts uzdevumos. Svarīgi arī noteikt datumus, kad tiks sperts pirmais un kad nākamais solis. Jo konkrētāks plāns, jo labāk veiksies tā īstenošana, turklāt, lai labās ieceres neizkūpētu no galvas, tās ieteicams pierakstīt.

Sastādot rīcības plānu, noteikti jāapsver iespējamie šķēršļi, kas varētu traucēt īstenot mērķi. Jāpārdomā arī iepriekšējā negatīvā pieredze, ja tāda ir bijusi, kas agrāk liedza ieceri realizēt. Vajadzētu arī apsvērt, kā varētu labot agrāk pieļautās kļūdas.

Pieredze liecina – labākos rezultātus gūst tie, kuri uz mērķi iet ar lielāku pašpaļāvību, piemēram, liekā svara gadījumā apzinoties, ka to būtiski neietekmēs kādā brīdī vaļīgāk palaistas “bremzes” – apēsts zefīrs vai kūkas gabaliņš. Šāds solis vēl nepavisam nenozīmē, ka esat slikts cilvēks, jums nav gribasspēka un esat atgriezies “vecajā” dzīvē.

Katru jaunā gada sākumu var uzskatīt par atskaites punktu. Ko šajā brīdī noteikti vajadzētu pārdomāt? Psihoterapeite iesaka izvērtēt, ar kādiem ieguvumiem un zaudējumiem bagāžā no vecā gada ieejam jaunajā. Iespējams, tas sniegs pārliecību, ka ieguvumu ir pietiekami daudz un dzīvē viss ir kārtībā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.