AS “Olainfarm” akcionāru konfliktā – jauns pavērsiens. Gaidāmas kaujas tiesā.
AS “Olainfarm” akcionāru konfliktā – jauns pavērsiens. Gaidāmas kaujas tiesā.
Foto: Evija Trifanova/LETA

“Lietā ir iesaistīti citi cilvēki un intereses.” Jauns pagrieziens “Olainfarm” konfliktā 0

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

19. februārī AS “Repharm” grupas uzņēmums “Rīgas farmaceitiskā fabrika” paziņoja, ka iegādājusies tiesības 2023. gadā pirkt Annai Emīlijai Maliginai tieši un netieši piederošās zāļu ražotāja “Olainfarm” akcijas.

Reklāma
Reklāma
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Lasīt citas ziņas

“Repharm” informēja, ka “Rīgas farmaceitiskā fabrika” iegādājusies 100% SIA “Farma Fund” kapitāldaļu, savukārt “Farma Fund” esot noslēgts līgums par tiesībām 2023. gadā iegādāties Annai Emīlijai Maliginai tieši un netieši piederošās “Olainfarm” akcijas.

Turklāt tiek apgalvots, ka “Farma Fund” ir jau veikusi daļu no pirkuma samaksas A. E. Maliginai un turpinās veikt maksājumus atbilstoši līgumā nostiprinātajam maksājumu grafikam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Noslēgtais darījums paredzot vairāku darbību izpildi no abām darījuma pusēm līdz 2023. gadam un šobrīd neradot tiesības rīkoties ar “Olainfarm” akcijām, paziņoja “Repharm” grupa.

“Lēmums pieņemts pēc skrupulozas apstākļu un “Olainfarm” aktīvu izpētes un ir likumsakarīgs,” publiski komentēja “Repharm” padomes loceklis Juris Bundulis.

“Latvijas farmācijas un veselības nozare ir sa­drumstalota, un Covid-19 pandēmija ir parādījusi, cik svarīga ir sakārtota, vienota, efektīva veselības nozare un infrastruktūra gan ikdienā, gan krīzes apstākļos.

Tādēļ “Repharm” iegulda ražošanas attīstībā,” viņš teica, piebilstot: “Nacionāla farmācijas nozare ir valsts drošības jautājums, ko skaidri parāda aktuālā krīzes situācija.

Šobrīd Latvijā ražotās zāles vietējā tirgū ir tikai 4% no kopējā pieejamā zāļu apmēra, kas mūs nostāda ļoti riskantā situācijā, gan cīnoties ar veselības izaicinājumiem šodien, gan domājot par tiem nākotnē. Svarīgi, ka nacionālais kapitāls veido valsts veselības nozares mugurkaulu.”

Tajā pašā dienā gan AS “Olainfarm” akcionāres Annas Emīlijas Maliginas likumiskā pārstāve Signe Baldere-Sildedze, gan arī AS “Olainfarm” paziņoja, ka “informācija par plānoto “Olainfarm” akcionārei Annai Emīlijai Maliginai tieši un netieši piederošo “Olainfarm” akciju iegādi ir maldinoša un pretrunīga”.

“Es kā Annas Emīlijas Maliginas likumiskā pārstāve nekad neesmu vienojusies un meitas vārdā noslēgusi šādu līgumu ar “Repharm” grupu vai ar to saistītiem uzņēmumiem,” paziņoja S. Baldere-Sildedze.

Reklāma
Reklāma

Tas arī nav brīnums, jo “Repharm” to ne brīdi arī nav apgalvojis, runa bija tikai par SIA “Farma Fund” iegādi un no šī izrietošajām iespējām 2023. gadā.

Gan “Olainfarm”, gan S. Baldere-Sildedze apšaubīja to, vai darījums patiešām noticis, norādot, ka nekādas izmaiņas Uzņēmumu reģistrā nav reģistrētas, taču 19. februāra pēcpusdienā šādi ieraksti reģistrā parādījās.

Saskaņā ar “Latvijas Biznesa” (“LB”) informācijas avotu uzņēmumā “Olainfarm”, līgums starp “Farma Fund” un A. E. Maliginu tiešām savulaik pastāvējis, taču tā darbība esot izbeigta.

Situācijas specifika esot tajā, ka S. Balderei-Sildedzei kā likumiskajai aizbildnei visas savas finansiāli būtiskās darbības esot jāapstiprina bāriņtiesā. Un bāriņtiesa esot savulaik apstiprinājusi gan līguma noslēgšanu ar “Farma Fund”, gan arī tā darbības izbeigšanu.

Šis pēdējais lēmums gan esot apstrīdēts, un lietā notiekot aktīva tiesvedība; neesot nekādu šaubu, ka “Farma Fund” īpašnieku maiņa sacensību tiesā padarīšot vēl asāku. Tomēr pagaidām, kamēr tiesā neesot gūti nekādi panākumi, varot teikt tikai to, ka “Repharm” ir nopirkusi tukšu SIA un jebkādi plāni par “Olainfarm” akciju iegādi ir pāragri.

Netiek noliegts, ka agri vai vēlu vai nu uzņēmuma esošajiem akcionāriem būs jāpanāk vienošanās, vai arī jāpieļauj ārēja investora ienākšana.

“Pagaidām uzņēmuma darbību akcionāru konflikts, lai cik skaļš tas būtu, būtiski ietekmējis nav. Taču agri vai vēlu tas sāks traucēt uzņēmuma attīstību. Diemžēl labākais brīdis esošo akcionāru vienošanās panākšanai, iespējams, jau ir pagājis, jo pastāv pamatotas šaubas, ka abas pārējās lielās akcionāres – Irina Maligina un Nika Saveļjeva – pilnībā turpina kontrolēt sev pienākošās uzņēmuma kapitāla daļas.

Lietā ir iesaistīti citi cilvēki un intereses – par to vedina domāt fakts, ka sākotnēji abas minētās līdzīpašnieces akcionāru sapulces apmeklēja pašas, taču pēdējā laikā viņas pārstāv ar “Repharm” saistīti juristi, kas darbojas saskaņoti.

Tāpat cirkulē informācija, ka starp Niku Saveļjevu un vienu no “Repharm” līdzīpašniekiem – Andreju Leiboviču – jau 2019. gada vasarā ir parakstīta universālpilnvara, kas paver A. Leibovičam plašas darbības iespējas. Par šādu pilnvaru, ja tā pastāv, bija jāinformē fondu birža, bet tas nav darīts,” teica “LB” avots.

Būtiskākie datumi, kuri būtu jāzina tiem, kas seko līdzi notikumu attīstībai “Olainfarm”, ir divi – 2023. gada decembris, kad beidzas piecu gadu moratorijs “Olainfarm” akciju pārdošanai, un 2025. gada vidus, kad uzņēmuma akcionāre Anna Emīlija Maligina sasniegs pilngadību un pati varēs rīkoties ar sev piederošajām uzņēmuma akcijām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.