Gatavs tirgošanai.
Gatavs tirgošanai.
Foto: Mārīte Gailīte

Sparģeļbrokoļi? Jaunumi ziedkāpostu un brokoļu šķirņu klāstā 0

Kaut gan pērnvasar karstuma un sausuma dēļ ziedkāpostu un brokoļu raža visā ES padevās sliktāka, nekā plānots, tas nenozīmē, ka zemnieki atteiksies no to audzēšanas turpmāk. Arī šogad selekcijas firmas iepazīstina audzētājus ar saviem jaunākajiem hibrīdiem.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 164
Lasīt citas ziņas

Ziedkāpostu hibrīdu koncepcija Destinica

Plaši pazīstamā selekcijas firma Syngenta nāk klajā ar jaunu ziedkāpostu hibrīdu koncepciju Destinica ar devīzi “Sedz izmaksas, nesedzot galviņas”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Proti, šīs koncepcijas hibrīdiem augu lapas pašas tik labi nosedz galviņas, ka papildu lapu aizlaušana kļūst lieka. Parasti audzētāji aizlauž vai sasien lapas ar gumijām, lai aizsargātu briestošu galviņu no saules stariem un to izraisītas dzeltēšanas. Holandē ir pat izveidota un tiek lietota mašīna, kas sašuj ziedkāpostu lapas, lai mazinātu darba patēriņu. Vēlāk, vācot ražu, ir nepieciešams atklāt un apskatīt katru galviņu, vai tā jau gatava novākšanai. Protams, tas prasa papildu darbu un laiku, kā arī veicina inficēšanos mehānisko bojājumu vietās.

Firmas Syngenta ziedkāpostiem jau agrāk bija raksturīgas lapās ievīstītas galviņas, bet jaunās koncepcijas hibrīdiem šī īpašība ir izteikta vēl vairāk. Pēc holandiešu datiem, vācot izplatītāko ziedkāpostu hibrīdu lielās galviņas (6 galviņas ietilpst standarta plastmasas kastē), ir nepieciešams 90–100 stundu darba. (Diemžēl Latvijā šādi darba patēriņu neuzskaita, tāpēc grūti salīdzināt.)

Jaunās koncepcijas hibrīda

‘Andromeda’ F1

novākšana prasa par 50% mazāk darba, būtiski samazinot pašizmaksu. Pēc bruto seguma aprēķiniem, 2014. gadā (pēdējie dati par ziedkāpostiem) Latvijā izdevumi ražas novākšanai veido 10% no visiem tiešajiem izdevumiem ziedkāpostu audzēšanā.

Pagaidām ‘Andromeda’ F1 ir pirmais šīs koncepcijas hibrīds, šogad tas tika izmēģināts ne tikai Holandē, bet arī Skandināvijā un Anglijā. Jau tuvākajos gados nāks citi šīs koncepcijas hibrīdi, kas būs piemēroti arī citiem audzēšanas periodiem.

Tāpat ir būtiski, ka šo jauno hibrīdu galviņas ilgi saglabā baltu krāsu arī pēc novākšanas, realizācijas laikā. Daudzi audzētāji ir saskārušies ar to, ka karstā laikā novāktās sniegbaltās ziedkāpostu galvas jau nākamajā rītā kļūst dzeltenas vai pat brūnganas. Tas notiek sevišķi bieži, ja nav iespējams atdzesēt galviņas tūlīt pēc novākšanas vismaz līdz +6 oC temperatūrai un uzglabāt vēsumā. Hibrīdam ‘Andromeda’ F1 šāds trūkums nepiemīt.

Daži selekcionāra sniegtie audzēšanas ieteikumi

Hibrīds ‘Andromeda’ F1 vislabāk piemērots ražas novākšanai no pavasara beigām līdz rudens sākumam, tieši šajā laikā ir ļoti grūti izaudzēt augstas kvalitātes galviņas.

Reklāma
Reklāma

Dēstu audzēšana jāsāk marta pirmajās dienās, kā tas bieži tiek darīts Latvijā.

Hibrīdam ‘Andromeda’ F1 ir īss veģetācijas periods, vasarā tas ilgst 65 dienas no izstādīšanas līdz ražas novākšanai, rudenī līdz lielo galviņu izveidei (6 galviņas kastē) jāgaida 70 dienas. Ja vēlas vākt mazākas vai pat miniatūras galviņas, veģetācijas laiks ir par 10 dienām īsāks. Attiecīgi jāaprēķina sējas laiks vēlākiem stādījumiem.

Ir svarīgi izvēlēties šā hibrīda audzēšanai auglīgu augsni, un audzēšanas (arī dēstu audzēšanas) laikā tas jāsargā no stresa. Proti, agrie stādījumi jāsargā no salnām, bet karstumā un sausumā jālaista. Ja laistīšana nav iespējama, jāatceras vismaz reizi nedēļā veikt papildmēslošanu caur lapām ar kalciju saturošiem mēslojumiem. Latvijā 2019. gadā tiks piedāvāti vairāki līdzekļi augu atbalstam stresa apstākļos.

Ieteicamā slāpekļa deva ir atkarīga no augsnes. Nabadzīgākā augsnē veģetācijas periodā iesaka aptuvenu kopējo devu 225 kg N/ha, bet auglīgākā augsnē – 175 kg N/ha. Atgādināšu, ka saskaņā ar MK noteikumu nr. 834 Prasības ūdens, augsnes un gaisa aizsardzībai no lauksaimnieciskās darbības izraisīta piesārņojuma 3. pielikumu Latvijā nitrātu jutīgajās teritorijās maksimāli pieļaujamā slāpekļa norma ziedkāpostiem ir atkarīga no plānotās ražības. Ja tā ir zem 20 t/ha, maksimāli pieļaujamais N daudzums veģetācijas periodā ir 110 kg/ha; ja ražība plānota 20–40 t/ha – 200 kg N/ha; ja plānots vairāk nekā 40 t/ha – 240 kg N/ha. (Brokoļi šājā pielikumā nav pieminēti, tāpēc pašlaik uz tiem attiecas maksimālā norma 170 kg N/ha.)

Lai nodrošinātu dēstu labāku iedzīvošanos pastāvīgajā vietā, ir ieteicama dēstu audzēšana kasetēs, nevis presētos kūdras kubos.

Agri pavasarī lapas var kļūt dzeltenas, bet tas ātri pāriet. Jāņem vērā, ka holandieši mēdz izstādīt ziedkāpostus atklātā laukā agrāk nekā Latvijā, tāpēc augi biežāk cieš no pazeminātas temperatūras.

Nepieciešamības gadījumā dēstu izstādīšanu pastāvīgajā vietā ir iespējams aizkavēt par vienu nedēļu vai pat nedaudz ilgāk. Tas var būt aktuāli pavasarī salnu periodā, kā arī brīžos, kad vairākas dienas pēc kārtas līst un stādīšanas tehnika netiek uz lauka.

Sparģeļbrokoļi

Savukārt firma Seminis šogad savu lauka dienu ietvaros Holandē rādīja jaunus zīmola Bellaverde sparģeļbrokoļus. Tradicionālajiem brokoļiem ēdamā daļa ir galviņa (ziedkopa ar neatvērtiem ziedpumpuriem), bet sparģeļbrokoļiem galvenā ēdamā daļa ir stublājs, kaut gan arī galviņu var ēst.

Sevišķi interesants ir hibrīds

‘Sibsey’ F1

. Tā stublājam ir maiga, sulīga konsistence un salda garša. Stublājs ir gluds, apmēram 7 mm diametrā. Galviņas mazas, tikai 3 cm diametrā. Ražu vāc, kad stublāji ir tikai 6–8 cm gari. Lai tie nevīstu, ir svarīgi strauji atdzesēt novākto ražu līdz vismaz +6 oC. Iesaiņošana plēvē arī mazinās vīšanu. Lai veicinātu augstāku ražu, ir svarīgi laikus novākt galveno pumpuru, kad tas sasniedz 2–4 cm diametru. Pēc aptuveni 10 dienām būs vācami sāndzinumi.

Pagaidām tas ir nišas produkts, un Holandē (arī Latvijas lielveikalos) tas ir samērā dārgs. Protams, šādu sparģeļbrokoļu novākšana prasa krietni vairāk roku darba nekā parasti, un paši holandieši tos pašlaik samērā daudz importē no citām valstīm. Latvijā šāds produkts varētu būt interesants nelieliem ražotājiem, kuri paši piegādā produkciju gala patērētājiem.

Cita Seminis brokoļu koncepcija ir EasyFloret. Tās hibrīdiem galviņa viegli izirst atsevišķās rozetītes, tas ir svarīgi pārstrādes rūpniecībai. Liela daļa brokoļu ražas Eiropas valstīs tiek sasaldēta, jo šo vērtīgo dārzeni grūti uzglabāt svaigā veidā. Šīs koncepcijas pārstāvis ir hibrīds

‘Shard’ F1

(SVBL0224), tas tiks ieviests tirgū 2019. gadā. ‘Shard’ F1 ir paredzēts ražas novākšanai septembra beigās, oktobra sākumā, tā galviņas strauji pieņemas svarā.

Savukārt firma Bejo turpina attīstīt sparģeļbrokoļu hibrīdus ar galviņām purpurvioletā krāsā – ‘Santee’ F1, ‘Mendocino’ F1 un ‘Pozo’ F1. Šie hibrīdi satur vairāk bioloģiski aktīvo vielu, tostarp antocianīnus, kas aizsargā cilvēka organismu no brīvo radikāļu iedarbības.

Hibrīds ‘Santee’ F1 ir piemērots audzēšanai rudens ražai, bet vasaras karstuma dēļ tā galviņas var kļūt rūgtenas. Ražu vāc samērā ilgi – 3–5 nedēļas. Optimālā augu biezība – 40 tūkst. augu/ha, veģetācijas perioda ilgums ap 115–120 dienu, proti, stādot maija beigās, ražu varēs vākt septembrī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.