Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Valdis Semjonovs

Jautājam partijām: Kāds ir reālais izdzīvošanas minimums mēnesī? 0

Laikraksts “Latvijas Avīze” un portāls “LA.lv” priekšvēlēšanu laikā vērtē partiju darbus un solījumus. Meklējam atbildes uz jautājumiem, kā veidot labāku nākotni Latvijā un kas partijām un politiķiem jāpaveic nākamajos četros gados.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Īpaši analizējam šādas nozares – izglītība, veselība, labklājība, ekonomika, reģionālā attīstība, iekšpolitika, tieslietas, ārpolitika, drošības politika.

Uzdodot jautājumus, 16 sarakstus sadalījām divās grupās. Partijām, kurām ir lielāks atbalstītāju skaits, par katru nozari uzdevām 4–6 jautājumus, bet mazajām partijām – vienu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lasiet, ko lielākās partijas atbild uz “LA” lasītāju jautājumu:

Kāds, jūsuprāt, Latvijā ir reālais izdzīvošanas minimums mēnesī vienam cilvēkam?

Jaunā konservatīvā partija, Juris Jurašs:

Tie būtu vismaz 300 eiro.

Nacionālā apvienība, Imants Parādnieks:

Tas ir atkarīgs no mājsaimniecības lieluma, dzīves vietas, ierastā dzīvesveida un citiem faktoriem. Saskaņā ar apstiprināto Minimālā ienākuma līmeņa koncepciju minimums pirmajai personai mājsaimniecībā ir 40% no vidējās ienākumu mediānas – šobrīd tie ir 177 eiro, pagājušogad – 169 eiro. Savukārt otrai personai mājsaimniecībā 70% jeb 124 eiro. Tas patiesi ir vien “izdzīvošanas minimums”, ja persona dzīvo reģionā, var parūpēties par sevi pati un ir iekopta kaut maza pašu saimniecība.

“Saskaņa”, Andrejs Klementjevs:

Izdzīvošanas minimums mēnesī vienam cilvēkam ir atkarīgs no tā, vai cilvēks dzīvo pilsētā vai laukos, vai mājvieta ir savs īpašums vai jāīrē, kā arī atkarīgs no tā, vai cilvēks dzīvo viens vai ģimenē. Reālais izdzīvošanas minimums svārstās no 250 līdz 330 eiro mēnesī. Tas nozīmē, ka gandrīz puse Latvijas pensionāru jeb 47% pensionāru faktiski dzīvo uz izdzīvošanas sliekšņa, bet 14 000 pensionāru saņem zem 100 eiro, par ko faktiski nav iespējams izdzīvot.

“Attīstībai/Par!”, Ilze Viņķele:

Reālais izdzīvošanas minimums Latvijā ir atšķirīgs dažādos reģionos un ir atkarīgs no tā, vai cilvēks dzīvo viens vai ģimenē. Vidēji – 300 eiro mēnesī.

Reklāma
Reklāma

Latvijas Reģionu apvienība, Inga Bite:

Reālais izdzīvošanas minimums ir atkarīgs no reģiona, kurā cilvēks dzīvo. Būtisku izdzīvošanas daļu veido mājokļa izmaksas, un tās katrā Latvijas reģionā ir atšķirīgas. Dzīvokļa īre Rīgā, Ziepniekkalnā, iespējama no 150 EUR. Tai jāpieskaita komunālie maksājumi, pārtika, apģērbs, medikamenti un citi ikdienas izdevumi. Attiecīgi reālais izdzīvošanas minimums Rīgā nevar būt mazāks par 600 – 700 EUR. Vidēji Latvijā tas varētu būt ap 500 EUR.

“Jaunā Vienotība”, Jānis Reirs:

Ļoti grūti atbildēt ar vienu skaitli, jo situācijas atšķiras atkarībā no tā, vai cilvēks dzīvo Rīgā, kādā no novadu centriem vai laukos, vai ir ģimene un apgādājamie, vai ir dārziņi, kāda ir apkures sistēma utt. Iztikas minimuma jēdzienu Latvijas politikā pārtraucām lietot 2014. gadā, tā vietā esam noteikuši minimālo ienākumu līmeni, kas pašreiz ir nedaudz virs 50 eiro, bet esam iesnieguši valdībā ieceri to palielināt līdz 98 eiro. Vienlaikus pašvaldībām tiek dotas tiesības šo summu arī palielināt. Savukārt nabadzības riska slieksnis būtu 180 – 190 eiro mēnesī.

“KPV LV”, Iveta Behnena-Bēkena:

Uz šo nav viennozīmīgas atbildes – Latvijā nenotiek vienmērīga ekonomiska attīstība visos reģionos, tāpēc katrā no tiem iztikas minimums būtu jāvērtē individuāli. CSP dati neataino faktisko situāciju valstī. Apgalvojot, ka vidējā alga Latvijā ir 1000 eiro, tiek radīts mīts, ka esam pārtikusi valsts.

Zaļo un zemnieku savienība, Māris Kučinskis:

Tas atkarīgs no ģimenes lieluma, kredītsaistību apjoma, dzīvojamās platības lieluma utt.

Lasiet vēl:

Jautājam partijām: Kā panākt, lai Latvijā atgriežas aizbraukušie tautieši?

Jautājam partijām: Kā panākt, lai ģimenēs dzimtu vairāk bērnu?

Jautājam partijām: Kādai jābūt minimālajai pensijai?

Partiju piedāvājumu veselības aprūpē un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu izglītībā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Publikāciju projektā “Saeimas vēlēšanas 2018. Ko sagaidām, ko mums sola” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.