Foto no vietnes jurkalnesstavkrasts.lv

Jūrkalnes stāvkrasts – viens no skaistākajiem neskartajiem dabas stūrīšiem Eiropā, vērtē CNN 0

Sākot ar Norvēģijas salām, kas atrodas augstu virs ziemeļu polārā loka, līdz mežiem klātiem kalniem Rumānijā, svaiga jūras vēja appūstām smilšainām pludmalēm Velsā un ledainajiem ezeriem Balkānos, Eiropa var lepoties ar iespaidīgu dabas daudzveidību.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Kontinenta vēsturiskās pilsētas un Vidusjūras pludmales piesaista daudzus tūristus, taču aizraujošākie galamērķi nereti ir attālākie Eiropas nostūri, kas galvenokārt zināmi vietējiem iedzīvotājiem un dažiem bezbailīgiem ceļotājiem.

ASV raidsabiedrība CNN apkopojusi 20 skaistākās Eiropas vietas, kas iedvesmo ceļojumam.

1.Jūrkalnes stāvkrasts, Latvija

CITI ŠOBRĪD LASA

Gleznainais Jūrkalnes stāvkrasts, ko iecienījuši paraplānu un vindsērfinga entuziasti, piedāvā lielisku alternatīvu atpūtai jūras krastā un civilizācijas tikpat kā neskartu pludmali. Stāvkrasts ir mežonīgs un ātri erodē; daži tā metri katru gadu pazūd Baltijas jūrā.

Šo vietu neapmeklē daudz tūristu, bet tās pludmales piedāvā lielisku skatu uz saulrietu. Stāvkrasta skaistumu vislabāk izbaudīt vasarā, vilina CNN.

2. Inari ezers, Somija

Inari ezers, kas atrodas augstu virs ziemeļu polārā loka un tuvu Somijas robežai ar Krieviju, ir paradīze visu gadu. Tumšās, sniegotās ziemas padara to par ideāli piemērotu vietu, lai iemūžinātu ziemeļblāzmu.

Tā kokiem aizaugušie krasti rudeņos deg oranžsārtos toņos, bet vasarā
var peldēties ezera vēsajā seklumā. Vietējais sāmu kultūras centrs
ir tik attāls un tradicionāls, cik vien Somija var būt.

3. Lofotu salas, Norvēģija

Lofotu salas, kuras veido augstas virsotnes, dziļi fjordi un burvīgi ciematiņi, ir slavenas ar savu pirmatnējo skaistumu.

Šis Eiropas nostūris ar septiņām galvenajām salām ir vieta, kur valda neskarta daba un debesīs planē jūras ērgļi.

Pateicoties maigajiem līča straumes ūdeņiem, Norvēģijas arhipelāgā vasarā ir pārsteidzoši silts, un saule no maija beigām līdz jūlija sākumam nenoriet, jo salas atrodas tālu ziemeļos.

4. Unsta, Šetlendas salas, Skotija

Unsta ir britu sala, kas atrodas vistālāk uz ziemeļiem, un tai raksturīga mežonīga daba. Tur pārošanās sezonā patveras jūras kraukļi, bet aizrautīgiem putnu vērotājiem sala ir lieliska vieta, kur vērot klijkaiju dzīvi.

Reklāma
Reklāma

Arheologi salā atklājuši tradicionālu vikingu ēku paliekas un kapavietas, kas ir apliecinājums Unstas skandināviskajai pagātnei.

5. Zagori, Grieķija

Kamēr Grieķijas salas slavē par to skaistumu, kontinentālās daļas valdzinājums netiek pietiekami celts saulītē. Tomēr viena no iespaidīgākajām kalnu grēdām Eiropā atrodas Grieķijas Zagori reģionā. Tur var doties neaizmirstamos pārgājienos un rudenī un ziemā gremdēties apsnigušu kalnu virsotņu vērošanā, kas ļauj Grieķiju par ceļojuma galamērķi izvēlēties ne tikai vasarā.

6. Jorkšīrdeila, Anglija

Jorkšīrdeila ir slavena ar savām iespaidīgajām ainavām.

Šaurās takas, kuru malās slejas akmens klintis, aicināt aicina
velobraucējus, kas meklē ekstrēmas izjūtas, bet drūmie pakalni
piesaista pastaigu cienītājus neatkarīgi no laikapstākļiem.

Ģeoloģiskie brīnumi, piemēram, Malhemkovas un Gordeilskaras kaļķakmens veidojumi, padara Jorkšīrdeilu par, iespējams, skaistāko Britu salu daļu.

7. Apuseni kalni, Rumānija

Apuseni kalni, kas ir daļa no Karpatu kalnu grēdas, ir viens no vismazāk zināmajiem tūrisma galamērķiem Austrumeiropā.

Šie kalni ir izolēti, tos klāj seni meži ar kaļķakmens alām, kas savienojas ar pazemes upēm. Ieelpo priežu aromāta piesātināto gaisu, vēro bagātīgo savvaļas dzīvnieku valsts un jutīsi, ka laiks šeit apstājas.

Mežos nereti var satikties ar vilkiem, bet augstu gaisā redzami riņķojam zivju ērgļi.

8. Luāras ieleja, Francija

Luāras ielejas krāšņās pilsētiņas šo Centrālās Francijas reģionu padara tik lielisku.

Tur ir klasiskā stila ēkas, skatu torņi, elpu aizraujoši dārzi un ezeri, pa kuriem var doties romantiskā izbraucienā.

Dodies ekskursijā pa ielejas vīna dārziem, kur tiek ražoti daži no pasaules izcilākajiem vīniem – to vilinājumam nav iespējams pretoties.

9. Eiropas Smailes (Picos de Europa), Spānija

Iespējams, kalnu grēda Eiropas Smailes nevar sacensties ar Pirenejiem, taču šie kalni katrā ziņā vilina nopietnus alpīnistus, pārgājienu cienītājus un visus citus, kam patīk apbrīnot augstas virsotnes.

Pazīstama kā “Spānijas dolomīti”, kalnu grēda sniedzas aptuveni 20 kilometru iekšzemē no Spānijas ziemeļu krasta.
Kalnos ir izveidots plašs skatu torņu tīkls, no kuriem var vērot, kā agrā rītā saule lec virs kalnu virsotnēm.

10. Adelbodene, Šveice

Lai arī Adelbodene nav slavena Šveices ieleja, tai piemīt vietējais šarms, ko daudzi nekad nav izbaudījuši.

Ielejas augšējā daļā atrodas viena no labākajām vietām Alpos, kur nodarboties ar ledus kāpšanu, savukārt tie, kas nevēlas tik ekstrēmus piedzīvojumus, var uzvilkt ziemas zābakus un doties izpētīt vietējos priežu mežus un aizsalušos kalnu strautus.

Naktī virs klusajām slēpošanas trasēm var izbaudīt zvaigžņu pilnās debesis.

11.Hennestrande, Jitlande, Dānija

Kāpās ieskautā Hennestrande atrodas Jitlandes pussalas rietumu krastā.

Hennestrande, kur bieži pūš brāzmains vējš, ir “droša osta” dāņiem, kas grib baudīt vasaras atvaļinājumu mierīgā vietā. Tur ir kilometriem gara smilšu pludmale, tāpēc, lai noķertu saules starus, vietas visiem apmeklētājiem pietiek atliku likām.

Netālu esošais Filso ezers ir putnu patvērums, un novērošanas torņi palīdz ornitologiem amatieriem apbrīnot kāpu zīriņu, gārņu un dzērvju populācijas.

12. Bavārijas meža nacionālais parks, Vācija

Bavārijas meža nacionālais parks kopā ar tam austrumos piegulošā Šumavas nacionālā parka teritoriju veido Centrāleiropā lielāko nesadalīto aizsargājamo meža apgabalu (243 kvadrātkilometri).

Apmeklētāji tiek aicināti izbaudīt parka skaistumu — šim nolūkam ir izveidoti labi marķēti gājēju celiņi 300 kilometru garumā, apļveida celiņi gandrīz 200 kilometru garumā un slēpošanas trases 80 kilometru garumā. Ceļojumā pa neskartu centrālās kalnienes ainavu, kas gandrīz 95% apmērā ir klāta mežiem, apmeklētājus sagaida noslēpumaini purvi, kristāldzidri kalnu avoti un Rahelzē ezers — vienīgais šļūdoņa veidotais ezers nacionālajā parkā.

13. Nacionālais parks “Hoge Veluwe”, Nīderlande

Nacionālais parks “Hoge Veluwe” ar viļņainajām smilšu kāpām, virsājiem un mežiem ir īsts savvaļas dzīvnieku patvērums.

Nodibināts 1909. gadā kā privāts parks, “Hoge Veluwe” ieguva nacionālā parka statusu pagājušā gadsimta 30. gados.

Mūsdienās tas ir pazīstams ar savām prāvajām stirnu, meža aitu un mežacūku populācijām, kā arī ar dzeņiem un vakarlēpjiem, kas riņķo debesīs virs parka teritorijas.

14. Juniolhola, Īrijā

Mierpilnais zvejnieku ciematiņš, kas atrodas pie Glendoras ostas, Korkas apgabala rietumos, ir tipiski īrisks.

Tur no majestātiskajiem apkārtējiem kalniem paveras plašs skats uz ūdeņiem, un drosmīgākie var baudīt saules peldes pludmalē netālu no apdzīvotās vietas.

Teritoriju ieskauj viduslaiku piļu un seno nocietinājumu drupas. Netālu atrodas Drombegas akmens aplis – megalīta truktūra, kas, pēc aplēsēm, ir vairāk nekā 3000 gadu sena.

15. Barmuta, Velsa

Skatoties pāri Kardiganas līcim, aiz kura paveras Snovdonijas apgabala kalni, var sacīt, ka Barmuta ir tradicionāls Velsas dārgakmens.

Plašā pludmale, kur visērtāk nokļūt ar vilcienu caur 699 metru garu koka viaduktu, ir brīnišķīga visu gadu.

Arī iestājoties rudenim un pūšot spēcīgam vējam, šīs vietas apmeklējums britiem ir lielisks nedēļas nogales atpūtas galamērķis. Kad nav lielu viļņu, var izīrēt kajakus vai sērfinga dēļus.

16. Bohinjas ezers, Slovēnijā

Bohinjas ezers popularitātes ziņā atpaliek no cita Slovēnijas ezera – Bleda ezera. Taču Slovēnijas lielākais ezers, kas atrodas majestātiskā Triglava nacionālā parka teritorijā, ir vienlīdz iespaidīgs.

Apmeklētāji var noīrēt velosipēdu vai doties pārgājienos pa takām, kas ved ap ezeru, līdz iespaidīgajam Savica ūdenskritumam vai burvīgajam Stara Fuzina ciematiņam.

Tikmēr alpīnistiem labos laikapstākļos ir iespēja iekarot Triglavas kalna virsotni.

17. Susaka, Horvātija

Horvātijas Susakas sala, kas atrodas Adrijas jūras ziemeļu krastā, piedāvā lielisku alternatīvu tūristu jau iecienītajām Hvaras un Visas salām.

Ar smilšu pludmalēm un sekliem ūdeņiem bagātā Susaka ir lieliski piemērota, lai nodotos laiskai atpūtai un nekā nedarīšanai.

Fakts, ka Susaka ir grūti sasniedzama, jo tur tikpat kā nav ceļu, padara to par ideālu vietu, kur patverties no ikdienas dzīves problēmām.

18. Hortobāģas nacionālais parks, Ungārija

UNESCO aizsardzībā esošais Ungārijas pirmais nacionālais parks atrodas Lielajā līdzenumā un aizņem 800 kvadrātkilometru.

Parks, kas slavens ar Deviņu caurumu tiltu (pazīstamākais Hortobāģas parka simbols), ir mājvieta ūdens bifeļiem, dzērvēm un lielajām sīgām.

Šeit ir īpaši labi nodoties zvaigžņu vērošanai, pateicoties nelielajam iedzīvotāju skaitam un gaismas piesārņojuma trūkumam, jo teritorijai ir piešķirts “International Dark Sky Park” statuss.

19. Belovežas nacionālais parks, Polija

Attiecībā uz Belovežas meža centrālo daļu nav pārspīlēti teikt, ka šis Polijas nacionālais parks ir viens no vissvarīgākajiem Eiropā.

Tajā tiek aizsargāts pēdējais pirmatnējais mežs kontinenta mērenajā joslā.

Belovežas nacionālajā parkā mīt pasaulē lielākā sumbru populācija, nemaz nerunājot par mežiem, kas sniedz retu ieskatu, kā Eiropa būtu izskatījusies pirms gadu tūkstošiem.

20. Veterna ezers, Zviedrija

Aptuveni 135 kilometrus garais Veterns ir arhetipisks Skandināvijas ezers.

Labākais veids, kā apskatīt sesto lielāko Eiropas ezeru, ir brauciens gar tā krastiem. Starp izciliem apskates objektiem ir skaista koka baznīca Habo, gleznainā Hjo pilsēta un Tīvedenas nacionālais parks ezera ziemeļu krastā.

Vasarā noteikti dodies sauļoties vai izpeldies atsvaidzinošajā Veterna ezera ūdenī.

Avots: “CNN.com”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.