Laura Ķīse
Laura Ķīse
Foto: Karīna Miezāja

Jutubere Laurlācis: “Vislielākais kompliments bija no filmu producenta Andreja Ēķa!” 0

Ikdienā Laura Ķīse ir 11. klases skolniece un tāpat kā daudzi jaunieši lielāko tiesu laika pavada virtuālajā pasaulē, sapņo par režijas un aktiermākslas studijām un vēlas būt pamanīta. Atšķirībā no daudziem vienaudžiem meitene panākumus negaida, rokas klēpī salikusi, bet rīkojas jau tagad – mūsdienu tehnoloģijas ļauj nokļūt uzmanības centrā arī bez augstskolas diploma, pietiek ar labu tiesu drosmes un neatlaidības. Plašāka sabiedrība Lauru pazīst kā jauniešu iecienīto jutuberi Laurlāci. Līdztekus mācībām viņa lielāko dienas daļu velta video veidošanai vietnē “YouTube”, ļaujot tūkstošiem fanu sekot viņas ikdienas gaitām, pārspriedumiem, kulinārijas eksperimentiem un kam tik vēl ne. Lauru ievērojusi arī izklaides industrija, un nu košo meiteni varam redzēt gan filmā “Klases salidojums 2”, gan TV3 seriālā “Viss pa jaunam”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Laura, kāda šobrīd, ārkārtējā stāvokļa laikā, ir jūsu ikdiena? Kā jūs ietekmē ierobežojumi un kā tos pārdzīvojat? Vai tā ir problēma – ikdienā netikties ar draugiem, klasesbiedriem?

Ārkārtas stāvokļa dēļ man mācības notiek no mājām, kas man ļauj vairāk laika veltīt “YouTube” video filmēšanai. Kā arī cenšos attīstīt citas savas prasmes – piemēram, katru nedēļu iemācīties kādu jaunu recepti, skatos arī dokumentālās filmas. Diemžēl jāatzīst, ka lielāko daļu dienas pavadu virtuālajā pasaulē. It īpaši ārkārtas stāvokļa laikā es ne tikai strādāju – filmēju video “YouTube”, bet arī mācos un atpūšos internetā. Ārkārtas stāvokļa laikā esmu sākusi biežāk publicēt video, un arī sekotāji sākuši vairāk skatīties video, pārskatot vēlreiz pat manus vecos video. Lai gan jaunieši ir pieraduši pavadīt lielu dienas daļu virtuālajā vidē, neviens telefona zvans nevar aizvietot tiešo saskarsmi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ikdienā esmu pieradusi bieži satikties ar draugiem, es ārkārtas stāvokli un distancēšanos uztveru ļoti nopietni un cenšos nesatikties ne ar vienu un neiziet no mājām. Jāatzīst, ka pietrūkst draugu. Bija arī jāatceļ pāris “YouTube” video ideju, bet es saprotu, cik nopietna ir situ­ācija, tāpēc aicinu visus distancēties un censties izmantot šo papildu brīvo laiku, lai attīstītu citas savas prasmes.

Tālmācība skolā ir priekšrocība vai trūkums?

Līdz šim man personīgi tālmācība nav bijusi viegla, jo ir tāda sajūta, ka skolotāji uzdod vairāk mājasdarbu nekā iepriekš, tāpēc jāatzīst, ka nevaru vien sagaidīt, kad atsāksies skola, jo tomēr skolotāju mācīšanas kvalitāti uz vietas nevar salīdzināt ar interneta mācībām.

Atceraties, kā tapa jūsu pirmais video “YouTube”?

Kad sāku savu “You­Tube” kanālu, es biju apmēram 12 gadus veca. Es ļoti uztraucos un pārfilmēju ļoti daudz reižu, jo vēlējos pirmo video uztaisīt perfektu. Atceros, ka ļoti priecājos par katru skatījumu un katru komentāru un nespēju noticēt savām acīm, kad saņēmu tūkstoti skatījumu.

Kā vispār dzima ideja par Laurlāci?

Kopš “YouTube” sākuma es vienmēr esmu skatījusies video internetā un vienmēr esmu gribējusi pati tādus filmēt. No sākuma mani vecāki neļāva man likt video internetā, bet pēc ilgām pārrunām vienojāmies par kompromisu – pirms video publicēšanas man ir jāsaņem vecāku apstiprinājums. Tad izveidoju un devu savam “YouTube” kanālam samērā stulbu nosaukumu – Laurlācis. Kaut kā gadu laikā to arī neesmu nomainījusi.

Jums “Instagram” vietnē ir daudz sekotāju, skatījumu – pašai ir izskaidrojums šim veiksmes stāstam?

Reklāma
Reklāma

Laikam vienīgais izskaidrojums ir tas, ka es sāku filmēt video, jo man tas sagādāja prieku. Negaidīju ne daudz sekotāju, ne daudz skatījumu, ne arī sadarbības. Iespējams, tāpēc, ka es “YouTube” redzēju kā savu hobiju, nevis darbu, sekotājiem patika mani video, un tā sākās mans “veiksmes stāsts”.

Vai tiesa, ka jutuberis, influenceris ir kļuvušas par mūsdienu profesijām, ar kurām turklāt iespējams nopelnīt?

Jā, es piekrītu, ka influenceri ir jauna profesija. Bet jāatzīst, ka profesija ir ļoti nestabila, jo ne tikai jāseko līdzi sekotāju vēlmēm un jaunākajām tendencēm, bet arī sadarbību biežums ir ļoti mainīgs – dažos mēnešos es varu saņemt piecus sadarbības (reklāmas izvietošanas) piedāvājumus, bet citos mēnešos varu nesaņemt nevienu.

Kādam jābūt labam jutuberim?

Kad sāku savu “YouTube” kanālu, iedvesmojos no vairākiem amerikāņu jutuberiem, piemēram, Jackfilms un Dan and Phil. Labam jutuberim ir jābūt oriģinālam un jāredz savs kanāls kā hobijs, nevis darbs. Daudzi jutuberi sasniedz noteiktu slavas līmeni un sāk reklamēt sliktus produktus, lai tikai saņemtu atalgojumu, vai arī sāk filmēt garlaicīgus video. Influenceriem ir jābūt uzmanīgiem, arī jācenšas savus video redzēt kā hobiju un iespēju izpausties radoši.

Esot uzmanības lokā, nav noliedzams, vairojas popularitāte, ir iespēja nopelnīt ar sadarbībām, saņemt komplimentus, bet vai nav arī tā, ka cilvēki nekautrējas internetā anonīmi paust nievājošus komentārus, vēlas uzzināt privātās dzīves detaļas.

Jāatzīst, ka vislielākais kompliments bija no filmu producenta Andreja Ēķa – viņš piedāvāja man lomu savā jaunajā filmā “Klases salidojums 2”, jo viņam patika mani “YouTube” video un tas, ka es tik pārliecinoši esmu iemācījusies runāt kameras priekšā.

Lai gan “YouTube” video veidošana ir ļoti labs hobijs, es brīdinātu vienaudžus, ka tas aizņem ļoti daudz laika, kas bieži var negatīvi ietekmēt skolas darbus un citas ārpusskolas aktivitātes. Lai kļūtu par jutuberi, ir jābūt biezai ādai, jo internetā ir ļoti daudz sliktu komentāru. Visiem jutuberiem ir jāiemācās balansēt savu ego, jo neviens nav tik labs, kā sacīts labākajos komentāros, un neviens arī nav tik slikts, kā sacīts sliktākajos komentāros.

Jūs pamanīja arī seriāla “Viss pa jaunam” producenti. Cik daudz aktiermeistarības un cik daudz pašas Lauras ir jūsu varonē?

Producenti patiešām bija pamanījuši manu aktīvo darbību internetā. Tomēr Luīze ir ļoti atšķirīga no pārējiem iedzīvotājiem Skaistkalnos – viņa ir ļoti skaļa un spilgta. Luīzes izskats gan ir iedvesmots no manis – pīrsings degunā, rudi mati un kažoks mugurā, bet personības ziņā mēs esam ļoti atšķirīgas. Īstajā dzīvē es esmu klusa un mierīga.

Pati skatāties latviešu seriālus?

Pašlaik no latviešu seriāliem skatos tikai “Viss pa jaunam”, jo ikdienā esmu aizņemta ar daudziem citiem projektiem un tāpēc nesanāk laika televīzijai.

Kādi izaicinājumi bija jāsastop filmēšanas laukumā?

Pirms seriāla šovasar jau filmējos “Klases salidojumā 2” – tā bija mana pirmā filmēšanās pieredze. Man ļoti paveicās, ka filmēšanas grupa bija ļoti draudzīga un iemācīja man visu, ko vajadzēja zināt. Līdz tam man nebija īsti nekādu iepriekšējo priekšstatu par filmēšanās gaitu, neko īpaši negaidīju, necerēju, tāpēc mani viss pārsteidza. Ļoti patika tas, ka filmēšanās laikā mēs varējām režisoram ieteikt kādu smieklīgu joku, kas iederētos filmētajā epizodē. Draudzīgās atmosfēras dēļ filmēšanas laukumā netrūka kuriozu. Piemēram, pirmajā kadrā, kad bija jābučojas, man tikko bija izdurts pīrsings degunā, tāpēc ļoti sāpēja deguns. Sandis centās nepieskarties manam degunam, bet bučojoties tas ir gandrīz neiespējami.

Var teikt, ka jums vēl visa dzīve priekšā. Turpināsit filmēties seriālā? Kur redzat sevi nākotnē?

Seriāla nākamajā sezonā diez vai Luīze piedalīsies, bet es esmu atvērta visām citām dzīves iespējām. Mans nākotnes sapnis būtu vadīt pašai savu televīzijas raidījumu.

Jums ir kāds vēlējums sabiedrībai šajā pandēmijas laikā?

Es vēlos atgādināt, ka kopā mēs visi esam stipri un tiksim cauri šim ārkārtas laikam.

Trīs vārdi, kas jūs raksturo vislabāk?

Skaļa, uzstājīga un mazliet neveikla.

Bez kā nevarat iedomāties savu dienu?

Bez telefona.

Lielākais sasniegums darbā?

Pagājušajā gadā tiku atzīta par otro ietekmīgāko influenceri Latvijā.

Labākā izklaide?

Noskatīties “Gredzenu pavēlnieku” septiņpadsmito reizi.