Foto: Anton Mikhmel Studionw/SHUTTERSTOCK

Kā aizdarīt spraugu starp vannu un sienu? 0

Remontēju vannasistabu dzīvoklī. Sienas neveido taisnus leņķus, un starp vannu un sienām veidojas neglīta sprauga. Savulaik tā bija aizdarīta ar cementa javu un pārklāta ar flīžu gabaliņiem. Kā rīkoties, izmantojot modernus materiālus? Jautā Aivars no Mazzalves.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 71
Lasīt citas ziņas

Plānojot lielāku remontu, pastāv iespēja sienas iztaisnot, piemēram, apšujot ar mitrumizturīgā ģipškartona loksnēm. Pie tām var līmēt jaunas flīzes vai izmantot citus apdares materiālus. Protams, jārēķinās, ka šādā gadījumā vannasistabas platība samazināsies. Savukārt tālākā darbošanās būs vienkāršāka un mazāk darbietilpīga.

Taču arī tad, ja sprauga ir neliela, tā rūpīgi jāaizdara. Pretējā gadījumā mitrums iekļūs zem vannas malām, kur jau tā ir apgrūtināta ventilācija, un radīs labvēlīgus apstākļus pelējumam, kukaiņiem. Ar laiku veidosies nepatīkama smaka.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savulaik populārākais materiāls, ko izmantoja spraugas aizpildīšanai starp sienu un vannu, bija cementa java. Tomēr ar laiku maisījums uzsūc ūdeni un atslāņojas no virsmām. Tas arī nekādi nav pasargāts no pelējuma. Turklāt, ieklājot betona javu, ar to var viegli sabojāt vannas emalju.

Ērti, ja vannu var demontēt

Visvieglāk darbu paveikt, ja vannu iespējams demontēt. Ja tas nav iespējams, ir dažādi citi risinājumi.

Viens no iespējamiem variantiem ir sienā izgriezt padziļinājumu vannas maliņas augstumā un maliņu tajā iemūrēt.

Ja tas nav iespējams, tūlīt zem vannas maliņas var piestiprināt cinkotā metāla profilus, ko parasti lieto ģipškartona lokšņu montāžai. Ja sprauga ir 40–50 mm plata, tāpat var izmantot tos pašus profilus, tikai tie jāpastiprina ar koka konstrukcijām. Ja attālums līdz sienai ir vēl lielāks – 120–150 mm, ieteicams izveidot plauktiņu, kas sastāv no vairāku materiālu kārtām.

Plānojot remontu, jāparedz arī, kurā brīdī sienas tiks flīzētas. Protams, vieglāk to paveikt, kamēr vanna demontēta, taču vēlāk, novietojot vannu vietā, flīzes var sabojāt, sākotnējie mērījumi jāveic daudz precīzāk. Tāpēc ieteicams vispirms novietot vietā vannu, pēc tam līmēt flīzes, pašu vannu rūpīgi pasargājot no flīžu līmes un griestu krāsas.

Maliņu iemūrējam sienā

Ja plānots vannas malu iemūrēt sienā, tajā vannas maliņas augstumā nepieciešams 10–12 mm padziļinājums. Kad vannas maliņa tajā iestumta, padziļinājumu aizpilda ar flīžu līmi un mazgātām smalkām smiltīm, kas sajaukti attiecībā 1:1. Pirms maisījuma ieklāšanas padziļinājumu gruntē ar dziļumgrunti, savukārt vannas maliņas un sienas savienojuma vietā var iepildīt hermētiķi.

Šajā gadījumā gan jāsagaida, līdz hermētiķis pilnībā nožūs, tikai pēc tam padziļinājumu var aizdarīt pilnībā.

Šis paņēmiens ļauj izvairīties no nepieciešamības šuvi papildus hermetizēt. Pēc flīzēšanas flīžu apakšējā maliņa atdursies pret vannas malu, un ūdens, kas uzšļakstījies uz sienas, ietecēs atpakaļ vannā.

Balstām uz metāla profila

Vēl viens no iespējamiem variantiem, lai nepieļautu spraugas veidošanos starp sienu un vannu, – zem vannas maliņas pieskrūvēt cinkotu metāla profilu. Vannas maliņa virs tā uzgulsies aptuveni par 30 mm. Profilu, vadoties pēc iepriekš veiktām atzīmēm, piestiprina ar dībeļiem. Ja nepieciešams, lai profils būtu pēc iespējas stingrāks, tajā iemontē atbilstīgu koka latiņu, kas apstrādāta ar antiseptisku sastāvu.

Reklāma
Reklāma

Uz profila bagātīgi uzklāj kādu no hermētiķiem, un vannu novieto tā, lai tās maliņas blīvi piegultu profiliem. Ja starp sienu un vannu virs profila veidojas lielāks padziļinājums, tajā iepilda hermētiķi un virspusē uzskrūvē mitrumizturīga ģipškartona loksni. Tā jāapstrādā ar hidroizolējošu sastāvu. Virs ģipškartona pielīmē iepriekš sagatavotas flīžu sloksnītes. To augšpuses un vannas maliņu līmenim jāsakrīt.

Vai šuves aizpildīšanai var izmantot montāžas putas?

Jā, ja tiek izmantotas putas, kas paredzētas telpām ar paaugstinātu mitruma līmeni. Cena – sākot no četriem eiro par baloniņu.

Foto: Victoras/SHUTTERSTOCK

Vispirms rūpīgi jānotīra iepriekš izmantotie materiāli, ja tādi bijuši. Lai putas nepieliptu vietās, kur tas nav vēlams, pielīmē krāsotāju līmlenti. Virsmas nedaudz samitrina ar ūdeni no pulverizatora, lai palielinātu putu pielipšanu un paātrinātu to polimerizāciju. Spraugu aizpilda ar putām un ļauj tām izplesties un pilnībā nožūt, liekās nogriež. Tomēr jāņem vērā, ka putas nav hidroizolācijas materiāls. Pēc nogriešanas to virsma ir poraina un neizskatās glīti. Putas var izmantot, ja virs tām nostiprina kādu citu elementu, piemēram, dekoratīvu plastmasas vai keramikas maliņu.

Vai var iztikt tikai ar hermētiķi?

Akrila un silikona hermētiķu izmantošana šuvju aizpildīšanai kļūst arvien populārāka. Tomēr šos materiālus var izmantot, ja šuves platums nepārsniedz vien dažus milimetrus. Izvēloties silikona hermētiķi, jāņem vērā, kas tas mēdz būt skābas un neitrālas bāzes.

Vannasistabā vēlams izmantot neitrālas bāzes sanitāro hermētiķi, kura sastāvā ir antiseptiskas un pretsēnīšu piedevas. Skābas bāzes hermētiķiem ir nepatīkama smaka, un to sastāvā esošās vielas var izraisīt metāla daļu, ar ko tie saskaras, koroziju.

Izvēloties akrila hermētiķi, jāizvēlas sastāvs, kurš paredzēts lietošanai mitrās vietās.

Ieklājot materiālu, obligāti jāievēro ražotāja norādījumi virsmas sagatavošanai. Nopērkami dažādu krāsu hermētiķi, kurus var pieskaņot dažādiem interjeriem. To cena ir, sākot no diviem eiro par iesaiņojumu.

Pašlīmējošā lente

Nelielas, dažus milimetrus platas spraugas aizdarīšanai derēs arī pašlīmējošā lente. Šāds materiāls (garums 5 m, platums 3,8 cm) nopērkams par nepilniem desmit eiro. Tirgotāji piedāvā dažādu platumu un krāsu lentes.

Spraugu pirms lentes līmēšanas rūpīgi aizpilda ar silikona vai akrila hermētiķi un ļauj tam pilnībā polimerizēties. Virsmu rūpīgi attauko (citādi lente neturēsies) un pēc tam pielīmē lenti.

Materiāls ir elastīgs, tāpēc stūros to saliec, nevis piegriež. Jo mazāk savienojumu, jo hermetizācija izdosies labāk. Lenti pielīmē pakāpeniski, noņemot tās aizsargpārklājumu un cieši piespiežot.

Lai arī pašlīmējošā lente ir ērta un bieži vien piesūcināta ar antibakteriāliem sastāviem, kas nepieļauj pelēšanu, tā nav ilgmūžīga (tās līmes slānis). Lente ik pēc diviem trim gadiem būs jāmaina. Pēc pielīmēšanas iesaka nogaidīt diennakti un tikai tad izmantot vannu.

Plastmasas stūrīši

Šuves hermetizācijai var lietot arī plastmasas profilus, kas, ievērojot to montāžu, arī labi spēj aizturēt mitrumu. Materiāla cena – sākot no nepilna eiro par metru.

Plastmasas profili ir viegli, un tos parasti pielīmē ar speciālu līmi vai pašlīmējošām lentēm, kuras bieži vien pārdod komplektā ar profiliem. Šuves platums, ko šādā veidā var aizdarīt, ir 5–7 mm. Arī pirms profilu pielīmēšanas virsmas rūpīgi jāattauko. Profilu galus aizdara ar aizbāžņiem, kuri visbiežāk jāiegādājas atsevišķi.

PADOMI

• Ja vanna tikko uzstādīta, pirms šuves aizdarīšanas to vēlams uz divām trim stundām piepildīt ar ūdeni līdz malām. Tādējādi vanna ieņems stāvokli, kādā tā būs ekspluatācijas laikā. Pēc tam ūdeni izlaiž un var ķerties pie šuves aizpildīšanas. Neveicot šo darbību, pastāv iespēja, ka vanna mainīs savu pozīciju jau pēc šuves aizdarīšanas un radīsies nevēlamas plaisas.

• Ja nepieciešams, šuvi pirms aizpildīšanas apstrādā ar kādu pretpelējuma līdzekli, piemēram, FungiPro, kas 750 ml iepakojumā maksā 3,60 eiro.

KonsultēJIS SIA KMT Projekts valdes loceklis Māris Stiprais

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.