Personiskā arhīva foto

Kā atgūt enerģiju ar pavasara augiem? Iesaka pirtniece un augu pazinēja 0

Pavasarī cilvēki, izslāpuši pēc siltuma un dabas veltēm, kļūst aktīvāki un meklē dažādas iespējas enerģijas atjaunošanai. Viens no risinājumiem, kas palīdzēs fiziskās un garīgās veselības atjaunošanā, ir dažādu pavasara augu lietošana uzturā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 228
Lasīt citas ziņas

Par to, kādus augus aprīlī un maijā varam sastapt dabā, kā tie ietekmē mūsu veselību, zina stāstīt pirtniece un augu pazinēja Ligita Elksnīte. Ar ārstniecības augiem, to vākšanu un izmantošanu viņa ir saistīta jau no bērnības, kad kopā ar mammu vākušas tējas piemājas pļavās.

Augu izzināšanas procesam Ligita veltījusi visu savu brīvo laiku, apmeklējot dažādas lekcijas un lasot informatīvus materiālus. Iegūtās zināšanas augu pazinēja izmanto arī praksē, gatavojot ārstniecības augu sīrupus, izvilkumus, kosmētiku un tējas.

Vārām mizu tējas

CITI ŠOBRĪD LASA

Lazdas miza – asinsvadu un sirds draugs. Lazdas mizas novārījums stiprina vēnas, paplašina sīkos asinsvadus, normalizē holesterīna līmeni, darbojas pret sklerozi. Lietojot lazdas mizas tēju, normalizējas asinsspiediens. Lazdas pumpuru tēja – palīgs plaušu slimību ārstēšanā. Tinktūra – organisma spēcināšanai.

Ievas mizas izvilkums eļļā – efektīvs līdzeklis papēžu mīkstināšanai, sīku brūču dziedēšanai, kā arī izmantojams masāžai pret radikulītu. Ievas mizu sagriež gabaliņos, nedaudz apžāvē un aplej ar eļļu, kas ir bez smaržas, piemēram, vīnogu kauliņu eļļu.

Ozola miza – labs gļotādu savelkošs līdzeklis. Ar novārītām ozolu mizām labi skalot matus, ja tie taukojas. Veterinārijā var izmantot kā līdzekli pret caureju.

Ligitas Elksnītes personiskā arhīva foto

Neaizmirstam par pumpuriem

Ābeles pumpuri – lielisks vitamīnu avots. Kad ābelēm tiek apgriezti zari, nevajadzētu laist garām iespēju tikt pie ābeļu pumpuriem. Tos var vārīt tējā un košļāt svaigus. Pret galvassapēm var pagatavot ziedi – uz 100 gramiem pumpuru ņem 200 gramus sviesta. Visu kopā karsē 20 minūtes, nokāš, lej trauciņā. Lieto pēc vajadzības, iesmērējot deniņu apvidū.

Ķiršu pumpuru un mazo zariņu spēks – vairo sarkanos asinsķermenīšus, vitamīnu un minerālvielu avots, stiprina asinsvadus, palīdz ārstēt vairogdziedzeri. Īpaši garda ir ķiršu pumpuru ledus tēja.

Bērza lapu pumpuri – pumpuru novārījums palīdz kuņģa darbības traucējumu gadījumos. To izmanto arī kā diurētisku līdzekli.

Priežu pumpuri – tie satur daudz ēteriskās eļļas, sveķus, minerālvielas, miecvielas, A un C vitamīnus. Priežu pumpurus lieto elpošanas ceļu ārstēšanai, pievieno vannām noguruma noņemšanai.

Dziedinām sevi ar pienenēm

Pieneņu saknes darbojas kā viegls temperatūru pazeminošs līdzeklis. Izmanto apetītes ierosināšanai, gremošanas uzlabošanai, jo pienene satur rūgtvielas. Pienenes nomazgā zem tekoša ūdens, lapas ar lapu kakliņu atdala un saknes apžāvē. Tad sasmalcina un kaltē līdz droga ir sausa, trausla ar saldenrūgtu garšu. Pieneņu ziedus lieto medus pagatavošanai, kas ir gan garšīgs, gan veselīgs.

Reklāma
Reklāma

Gatavojam smūtiju un apiņu gardumu

Vienkāršs pavasara smūtijs – apelsīns, nātres, gārsas, upeņu lapiņas, kanēlis, bērzu sula. Visas sastāvdaļas sablenderē un bauda enerģijas kokteili.

Apiņu gardums – nepieciešami aptuveni 10 centimetrus gari apiņu dzinumi, kurus sagriež divus centimetrus garos gabaliņos. Tos sautē sviestā vai eļļā – 5 līdz 10 minūtes. Kad gardums ir gatavs, pārber ar sāli un pipariem.

Citi aprīlī un maijā vācamie augi:

• jaunās bērza lapa (tajās ir daudz C vitamīna, tāpēc lapas noder vitamīnu dzēriena pagatavošanai),
• māllēpes (novārījumu lieto klepus ārstēšanai, bet lapu kompreses palīdz ārstēt trombozi, ieelpojot māllēpju lapu dūmus, var atvieglot elpošanu astmas slimniekiem, bet lapu vai ziedu uzlējumu lieto pret caureju, čūlām, iekaisumiem, tūskām un ādas izsitumiem),
• gaiļbiksītes (saknes satur primuloverīnu un saponīnu, kas ir labs atklepošanas līdzeklis, ziedu izvilkumu lieto saaukstēšanās gadījumos),
• krūklis (mizu izmanto hemoroīdu ārstēšanai un pret hroniskiem vēdera aizcietējumiem, taču to drīkst lietot tikai žāvētā veidā),
• Islandes ķērpis (tajā ir daudz ogļhidrātu, lieto iekšķīgi elpošanas orgānu ārstēšanai, pret tuberkulozi, izmanto arī pret aizcietējumiem, kuņģa kaitēm un ēstgribas veicināšanai).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.