Foto: SHUTTERSTOCK

Kā droši tīrīt sniegu: lai pēc celiņa iztīrīšanas mugura “neīdētu” 0

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Veselam
“Es mazliet samulstu, kāpēc rentgens rokai, bet man jāizģērbjas!” Sieviete dalās pieredzes stāstā par radiologa apmeklējumu 17
Lasīt citas ziņas

Ziemas mēnešos sniega tīrīšana ir viens no biežākajiem mugurkaula traumu cēloņiem. Kā sniegu tīrīt ergonomiski pareizi, un kas jāievēro, lai neiedzīvotos muguras problēmās.

Konsultējusi sertificēta fizioterapeite Anete Dauģe (Fizioterapeites Anetes Dauģes privātprakse)

Ērta lāpsta

CITI ŠOBRĪD LASA

Sniega tīrīšanai parocīgāka ir lāpsta ar rokturi, jo ir ērti to satvert un pacelt. Ieteicams, lai lāpstas kātam būtu izliekums, – tas ļaus saglabāt muguru taisnā pozīcijā, nebūs tik daudz jāsaliecas uz priekšu, sniegu metot. Kāta garumam vēlams būt krūšu augstumā.

Jo vieglāka būs lāpsta, jo vieglāk veiksies darbs. Tāpēc labāk izvēlēties izturīgas plastmasas lāpstu, nevis salīdzinoši smagāko metāla sniega lāpstu.

Iesildīšanās

Sniega tīrīšana ir fiziski grūts darbs, īpaši, ja jānotīra lielāki laukumi vai mājas piebraucamais ceļš, turklāt to neveicam ierasti ikdienā. Lai ķermenis adaptētos tik lielai slodzei, pirms tam 5–10 minūtes jāiesildās. “Kamēr muskuļi nav iekustināti, ir lielāks risks gūt traumu. Tāpēc pirms sniega tīrīšanas muskuļus un locītavas vajag izvingrināt. Varam pēc intuitīvām sajūtām izapļot plecu locītavas, pacelt rokas uz augšu, izapļot gūžas, jostasdaļu, viegli pastiept kaklu uz vienu un otru pusi, izapļot delnu locītavas, elkoņus, izvingrināt pirkstus. Var doties arī nelielā pastaigā,” iesaka fizioterapeite.

Nevajadzētu sniegu tīrīt īsi pēc pamošanās no rīta, uzreiz izkāpjot no mašīnas vai pēc ilgstoša sēdoša darba.

Pareiza tīrīšanas tehnika

Smagumam, ko vēlamies pārvietot vai pacelt, vienmēr jābūt tieši priekšā, proti, sniegu stumjam, ceļam vai metam taisni uz priekšu, nevis uz sāniem, rotējot mugurkaulu. Mugurkaula rotācija kombinācijā ar smagumu celšanu ir viens no biežākajiem mugurkaula disku trūces cēloņiem.

Sākumā sniegu sastumj uz malām, nevis ņem lielām kaudzēm un nes. Ja sašķūrēto kupenu nepieciešams pārvietot vai sniegu aizmest tālāk, lai pārlieku nenoslogotu mugurkaulu, īpaši jostasdaļu, mugura nedrīkst būt saliekta. Pareizi būtu nedaudz ieliekties ceļos un muguru turēt pēc iespējas taisnāku. Tā tiks aktivizēta arī vēdera muskulatūra, un smaguma celšanā būs iesaistīts viss ķermenis. Sniegu visērtāk pārvietot, ja rokas uz lāpstas novietotas plecu platumā. “Nedrīkst pārcensties ar sniega daudzumu, ko paņemam uz lāpstas. Sniega kaudzi pārvietojam pakāpeniski,” iesaka fizioterapeite.

Reklāma
Reklāma

Atpūtas pauzes

Foto: SHUTTERSTOCK

Ik pēc 10–15 minūtēm ieteicams atpūsties. “Iztaisnojam muguru, nomierināmies un atgūstam elpu. Jāatceras izkustināt arī kakla muskuļus, jo, tīrot sniegu, galva ir noliekta uz leju. Tas īpaši svarīgi tiem cilvēkiem, kam ir paaugstināts asinsspiediens, mēdz būt galvas reiboņi,” uzsver Anete Dauģe.

Elpošanai jābūt plūstošai. Viena no pazīmēm, ka slodze ir pārāk liela un nepieciešama pauze, – ja sniega celšanas brīdī sākam aizturēt elpu.

Piemēroti apavi

Ja plānots tīrīt slidenu virsmu, piemēram, attīrīt apledojušu laukumu, ļoti svarīgi izvēlēties neslīdīgus apavus ar lielāku zoles protektoru. Pretējā gadījumā ir risks iegūt traumu krītot.

Padomi

Foto: SHUTTERSTOCK

• Iegādājoties sniega lāpstu, jāizvērtē, vai tā ir gana ērta un viegla.

• Praktiska izvēle ir sniega lāpsta ar teleskopisku jeb regulējamu kātu – to var pielāgot tieši savam augumam. Tas ir ērti, ja lāpstu izmanto vairāki ģimenes locekļi.

• Sniega tīrīšana ir smags fizisks darbs, kas var rosināt asinsspiediena paaugstināšanos. Ja ir nosliece uz hipertensiju, pēc sniega tīrīšanas vēlams izmērīt asinsspiedienu.

• Ja teritorija ir liela, nevajag censties sniegu notīrīt vienā piegājienā. Turklāt būs drošāk un darbs veiksies raitāk, ja to darīs kopā ar kādu palīgu.

Vienmēr jānovērtē savas spējas un veselība. Ja ir mugurkaula problēmas vai sirds-asinsvadu slimības, šķūrēt sniegu ir bīstami veselībai. Šādā gadījumā sniega tīrīšana jāuztic tuviniekiem, bet pašam ieteicams doties mierīgā ziemas pastaigā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.