Pacēlājs-kāpņu kāpējs piemērots gandrīz visiem invalīdu ratiņkrēsliem, ar pavadoņa palīdzību vadāms augšup un lejup.
Pacēlājs-kāpņu kāpējs piemērots gandrīz visiem invalīdu ratiņkrēsliem, ar pavadoņa palīdzību vadāms augšup un lejup.
Foto no slaugivita.lv arhīva

Kā dzīvot cilvēkam ar invaliditāti? Ieteikumi, ja mājās ir cilvēks ar kustību traucējumiem 0

Daudzās Eiropas valstīs jau labu laiku pastiprinātu uzmanību pievērš risinājumiem, kas atvieglo sadzīvi personām ar invaliditāti. Turklāt ne tikai pieejamas vides ierīkošanā un dažādu sadzīvē lietojama aprīkojuma jomā, bet arī valsts nozīmes likumprojektos un normatīvos. Piemēram, Portugālē arhitektūras un celtniecības nozarē pieņemti būvnormatīvi, kas paredz pieejamu vidi ne tikai sabiedriskajos, bet arī privātajos objektos. Tas nozīmē, ka ēkas un iekštelpas tiek plānotas tā, lai gadījumā, ja iedzīvotājam rodas invaliditāte, viņam ir nodrošināta iekļuve ēkas pirmajā stāvā (privātmājā) un liftā (daudzdzīvokļu namā) un iespēja lietot virtuvi, vienu telpu un sanitāro mezglu. Ir padomāts par nepieciešamajiem durvju ailu izmēriem, sanitāro mezglu platību un pārvaramiem sliekšņiem, līdz ar to jau esošais mājoklis nav jāpielāgo, jāpārbūvē vai piespiedu kārtā jāpārvācas dzīvot citur. Šādā veidā valsts rūpējas ne tikai par iedzīvotājiem, bet arī ekonomē tās izmaksas, kas rodas, ja personām ar invaliditāti jāpiešķir pabalsti palīglīdzekļu iegādei, pavadoņiem utt.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 65
Lasīt citas ziņas

Arī Latvijā ledus ir sakustējies, bet pagaidām tikai jaunbūvējamiem sabiedriskajiem objektiem jāno-drošina pandusi, marķētas margas un pakāpieni, uzraksti un norādes, kas iestrādātas arī Braila rakstā (personām ar redzes invaliditāti), uz ielām tiek ierīkoti īpašie skaņas luksofori, bet ietvju segumā iestrādātas vadulas vājredzīgajiem. Tomēr – ko līdz labie risinājumi pilsētu centros, ja personas ar invaliditāti nevar tikt ārā no mājām? Visbēdīgākā situācija ir daudzdzīvokļu ēku mikrorajonos, kur namiem vai nu liftu nav, vai arī tie izvietoti pustrepē (7 – 10 pakāpienus no ieejas). Pie nama ārdurvīm vēl iespējams izveidot lēzenu uzbrauktuvi, bet šo pakāpienu pārvarēšana līdz liftam dažiem izvēršas par nepārvaramu šķērsli.

Pacēlāji, pandusi, sliekšņu pārejas

Daudzdzīvokļu namos bieži vien lielākās problēmas sagādā iekļūšana pašā namā un nokļūšana līdz dzīvoklim, ko ieteicams risināt ar pašvaldības un apsaimniekotāju atbalstu. Var vērsties ar lūgumu ierīkot uzbrauktuvi pie daudzdzīvokļu nama ārdurvīm un mobilo pandusu līdz liftam (lai pārvarētu pakāpienus). Protams, jābūt gataviem, ka būs nepieciešama kaudze ar izziņām un krietns laiks, bet neiespējami tas nav. Ja problēmas sagādā tikai pakāpieni pie ieejas, var izlīdzēties ar pārnēsājamo pandusu (izmaksā aptuveni 500 – 600 eiro), kas noderēs arī, lai, piemēram, ar ratiņkrēslu varētu iebraukt busiņā vai apmeklēt kādu objektu, kur jāpārvar nedaudzi pakāpieni pie ieejas. Tomēr to iespējams lietot tikai tad, ja personai ar invaliditāti ir pavadonis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrs lielākais šķērslis dzīvokļos ir augstie sliekšņi pie ieejas durvīm un sanitārajos mezglos. Trešais – šaurās iekšdurvju ailas, kas neļauj telpā iebraukt ar ratiņkrēslu. Sliekšņiem iespējams veidot lēzenas uzbrauktuves un nobrauktuves (rampas) – tas gan aizņems krietnu grīdas platību un nebūs ērti citiem mājiniekiem, tomēr cilvēks ratiņkrēslā varēs pārvietoties no telpas uz telpu bez citu palīdzības.

Privātmājās telpas piemērot vieglāk, jo iespējas pielāgot telpu ir lielākas – piemēram, cilvēkam ar kustību traucējumiem var iekārtot telpu pirmajā stāvā, ierīkot iekļuvi mājā no sētas puses vai iegādāties krēslu pacēlāju, ko iespējams montēt uz dažādas konfigurācijas, platuma un stāvuma kāpnēm. Turklāt krēslu iespējams uzlocīt, lai tas netraucētu pārējiem staigāšanu pa kāpnēm. Izmaksas gan nebūs mazas – vismaz 2000 – 3000 eiro. Lai saprastu, kā problēmu labāk atrisināt tehniski, informāciju var meklēt Invalīdu un viņu draugu apvienībā “Apeirons”, kur darbojas neatkarīgie vides eksperti.

Palīglīdzekļi staigāšanai, sanitārais aprīkojums

Visšaurākās durvju ailas lielākoties ir tualetes un vannas istabās, turklāt tās nav iespējams paplašināt, jo daudzos namos sanitārie mezgli veidoti kā gatavas kabīnes ar norobežojošām metāla konstrukcijām. Šādos gadījumos atliek vien izmantot staigāšanas rāmi (ja cilvēks spēj piecelties un ar palīgierīci paspert pāris soļu), lai no ratiņkrēsla nokļūtu tualetē, vai speciālu ratiņkrēslu-tualetes podu. Pieejami arī dažādi tualetes poda paaugstinājumi un speciāli rokturi, lai cilvēkam būtu vieglāk apsēsties un piecelties. Atvieglot mazgāšanos palīdzēs dažādu veidu vannas un dušas krēsli ar un bez atzveltnēm, stacionāri, nolaižami un paceļami, kā arī daudzveidīgi atbalsta rokturi. Tos var iegādāties gan specializētos medicīnas un aprūpes preču veikalos, gan atsevišķos santehnikas salonos. Svarīgi tikai tos pareizi izvietot. Personīgā dzīvoklī vai privātmājā iespējams ierīkot arī duškabīni ar trapu grīdā – bez dušas paliktņa. Līdz ar to šādā dušas telpā var ērti iebraukt ar ratiņkrēslu.

Reklāma
Reklāma

Mēbeles un aksesuāri

Informācija par dažādiem palīglīdzekļiem un ierīcēm, kas atvieglo sadzīvi, lielākoties ir atrodama internetā, ar to lielu problēmu nav, izņemot rindas uz ierīču nomu. Smagākiem pacientiem pieejamas funkcionālās gultas, kam iespējams variēt slīpumu un pacelt gan galvgali, gan kāju daļu. Guļot parastā gultā, iespējams izmantot dažādus pie sienas stiprināmus rokturus, lai ērtāk piecelties. Tiem, kam traucēta mazo locītavu, pirkstu un satveršanas funkcija, noderēs lielāka izmēra lokveida rokturi (gan atvilktnēm, gan skapīšiem), aiz kuriem var novietot visu plaukstu. Ideāla būs furnitūra, kas darbojas bez rokturiem, tikai uzspiežot uz atvilktnes vai skapīša fasādes. Pieejami arī speciāli satvērēji, kas atvieglo dažādu priekšmetu satveršanu un noturēšanu.

Ja cilvēks spēj parūpēties par sevi pats un nedaudz arī saimniekot, pielāgot var ne tikai sanitāro mezglu, bet arī virtuvi un darba kabinetu. Svarīgākais, ar ko jārēķinās, – jāizvēlas piemērots augstums darba virsmām, kā arī zem tām jāatstāj brīva vieta, lai cilvēks ratiņkrēslā varētu piebraukt izlietnei, virtuves darba virsmai vai galdam cieši klāt.

Tiem, kam traucēta sīkā motorika, lieti noderēs speciāli galda piederumi ar izliektiem vai resniem rokturiem, neslīdošas pamatnes, dažādas atdurītes un atbalsta sieniņas, lai priekšmeti būtu vieglāk satverami un lietojami. Pieejami arī speciāli izstrādāti kombinētie virtuves dēlīši, uz kuriem iespējams nomizot un sagriezt produktus pašam.

Iespējas ceļot

Vasara ir laiks, kad gribas arī ceļot. Personām ar invaliditāti lieti noderēs Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” mājas lapa www.mapeirons.lv, kas veidota kā lietotne (pieejama arī mobilajā tālrunī) ar mērķi sniegt precīzu un pārbaudītu informāciju par pieejamām vietām Latvijā cilvēkiem ar invaliditāti, kā arī vecākiem ar maziem bērniem. Šeit atrodama informācija par tūrisma objektiem, sabiedriskās ēdināšanas iestādēm, autostāvvietām u. c. objektiem, kurās padomāts par pieejamu un drošu vidi gan personām ar invaliditāti, gan ģimenēm ar bērniem.

Ieteikumi, ja mājās ir cilvēks ar redzes, dzirdes vai kustību traucējumiem

Jāparūpējas, lai grīdas segums būtu pēc iespējas līdzens, neslīdošs, viendabīgs – vajadzētu iztikt bez grīdceliņiem un paklājiem, aiz kuriem var aizķerties.

Šķēršļi, kāpņu sākums un nobeigums jāmarķē ar spilgtu krāsu vai līmlenti. Tāpat jāmarķē stikla durvis, stiklojumi, kas nodala telpas.

Telpām jābūt gaišām un labi pārskatāmām – vēlams tās nepieblīvēt ar daudzām mēbelēm un parūpēties par ļoti labu apgaismojumu.

Pēc iespējas jālikvidē sliekšņi.

Biežāk lietojamās sadzīves lietas jānovieto viegli aizsniedzamā vietā.

Telpās vajadzētu iztikt bez elektrības vadu pagarinātājiem, kabeļiem un citiem vadiem, aiz kuriem iespējams aizķerties.

Durvju zvanu vēlams aprīkot ar gaismas signālu.

Informācija un palīdzība 

Informācija par to, kā pareizi izvietot aprīkojumu gan āra telpā, gan iekštelpās: www.videspieejamiba.lv;

Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centrs – sadzīves pielāgošana un palīglīdzekļi: www.nrcvaivari.lv (palīglīdzekļus iespējams arī nomāt, iespējama arī ergoterapeita konsultācija, kas ieteiks pareizākos un labākos risinājumus konkrētam cilvēkam);

Latvijas Sarkanais Krusts – dažādi pārvietošanās un palīglīdzekļi: www.redcross.lv;

tehnovers.lv – izstrādā pielāgošanas projektus, veido pacēlājus, rampas;

unihaus.lv – dažādi palīglīdzekļi + trepju un durvju rampas;

slaugivita.lv – plašs aprīkojuma, palīglīdzekļu, gultu, piederumu un aksesuāru klāsts;

palidzi.lv – plašs produktu klāsts, tajā skaitā dažādi aprīkojumi un palīgaksesuāri sadzīves uzlabošanai;

skandinavs.lv – lietots aprīkojums personām ar invaliditāti par izdevīgu cenu (veikals atrodas Talsos);

vannupasaule.lv – aprīkojums sanitārajiem mezgliem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.