Foto – Shutterstock

Kā likt pazust blaugznu sniedziņam 1

Pēc vēstures liecībām var spriest, ka blaugznas pastāvējušas jau antīkajos laikos, taču tad to izcelsme vēl netika pietiekami izpētīta. Blaugznas dēvēja par slimību uz cilvēka galvas. Lai gan mūsdienās ir noskaidroti blaugznu rašanās iemesli, tā joprojām ir aktuāla problēma.

Reklāma
Reklāma

Gan sausums, gan taukošanās

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Ar terminu blaugznas parasti apzīmē gaišas, sīkas ādas zvīņas, kas vairumā veidojas galvas matainajā daļā. “Cilvēkam āda zvīņojas visu laiku – virsējais ragvielas slānis lobās ne tikai uz galvas ādas, bet arī citās ķermeņa daļās. Normālai, veselai ādai šo zvīņošanos nevar manīt,” skaidro dermatoveneroloģe Inta Kusiņa. “Ja tā kļuvusi saskatāma, kaut kas ar ādu nav kārtībā. Pastiprinātas zvīņošanās iemesli var būt dažādi. Iespējams, vainojams pārmērīgs ādas sausums vai, gluži pretēji, pārāk aktīva tauku dziedzeru darbība, kas vairāk veicina blaugznu rašanos. Šādā gadījumā raga slāņa šūnas nenolobās un salīp, veidojot zvīņas.”

Blaugznas vēl var rasties pēc ādas iekaisuma vai nepiemērota matu kopšanas līdzekļa dēļ. Pastiprināta zvīņošanās tāpat ir saistāma ar iekšējo orgānu veselību, piemēram, cinka vai B grupas vitamīnu trūkumu, paaugstinātu stresu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Zvīņošanās redzama arī tad, ja ir sēņu infekcija. Sēne galvas ādā var savairoties pārāk aktīvas tauku dziedzeru darbības dēļ. Var rasties arī ādas iekaisums,” brīdina dermatoloģe. “Tomēr biežākais blaugznu cēlonis ir seborejiskais dermatīts. Tas nozīmē, ka ādas iekaisīgo procesu attīstībā būtiska loma ir tauku dziedzeru darbības traucējumiem. Seborejiskais dermatīts un blaugznošanās biežāk vērojama vīriešiem vīrišķo hormonu darbības īpatnību dēļ.”

Blaugznu cēloņi

Auksti, sausi laika apstākļi

Reta matu mazgāšana

Rauga sēņu infekcija

Hormonālas pārmaiņas

Stress

Cinka un B vitamīnu trūkums

Pretblaugznu šampūni nav vienādi!

“Reizēm blaugznas jāārstē ilgstoši, bet citkārt problēmu var atrisināt vienkāršāk. Kad parādījušās blaugznas, pirmām kārtām vajadzētu padomāt, kas mainījies dzīvesveidā, kāds varētu būt cēlonis.

Aptiekās pieejams plašs pretblaugznu šampūnu klāsts. Tie palīdz atbrīvoties no zvīņām, bet reizēm problēmu iespējams novērst, mainot matu kopšanu vai koriģējot dzīvesveidu,” saka Inta Kusiņa. “Meklējot piemērotu šampūnu, jāpievērš uzmanība tā sastāvam. Ja tajā ir cinka piritions, līdzeklis nomāc sēņu infekcijas attīstību. Selēna sulfīds savukārt iedarbojas tieši uz tauku dziedzeru aktivitāti. Darva palīdz novērst galvas ādas bojājumus un zvīņošanos. Salicilskābe veicina raga slāņa nolobīšanos. Bet, ja āda ir pārāk sausa, jāizvēlas maigāks šampūns.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.