Foto: Shutterstock

Kā medību programmas nodrošina Eirāzijas kalnu aitas aizsardzību 0

Daudzās pasaules valstīs medības ir bijušas svarīga tradicionāla un arī rekreatīva nodarbošanās, kas rada būtiskus finanšu līdzekļus, ko izmantot savvaļas dzīvnieku aizsardzībai. Īpašas medību programmas visā pasaulē ir devušas pozitīvus rezultātus arī attiecībā uz apdraudētām un izzūdošām sugām. Labs piemērs ir ASV, kur īpašas programmas, kas ir zinātniski pamatotas, īpaši uzraudzītas, veicina dzīvnieku aizsardzību visā pasaulē.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Lasīt citas ziņas

ASV Zivju un savvaļas dzīvnieku dienests izsniedz atļaujas ievest valstī to sugu dzīvnieku trofejas, kuru aizsardzībā ir ieviestas īpašas programmas, kur medībām ir liela un zinātniski pamatota nozīme. Dienests ir sapratis, ka ilgtspējīgas un kontrolētas medības ar zinātniski pamatotiem nomedīšanas apjomiem var nodrošināt sugu aizsardzību, kā arī palīdz aizsargāt biotopus.

Pamatotas aizsardzības programmas, kur liela nozīme ir medībām, palīdz aizsargāt ziloņus, melnos degunradžus, lauvas Āfrikā, kā arī Eirāzijas kalnu aitas Centrālāzijā. Eirāzijas kalnu aita, saukta arī par argalu, ir lielākā no savvaļas aitām. Galvenokārt dzīvo baros, kalnainos apvidos, lielos augstumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mājas aitu un citu mājlopu klātbūtne argalu apdzīvotajos biotopos ir radījusi tiem pieejamo dzīvotņu samazinājumu, vienlaikus argalus lauksaimnieki uztver kā tiešo mājlopu konkurentu, kas noved pie nelikumīgas šo skaisto dzīvnieku nogalināšanas. Viņu gaļa un āda vietējiem iedzīvotājiem ir ļoti vērtīga.

Šie faktori ir bijuši iemesls tam, ka Eirāzijas kalnu aitu skaits ir samazinājies. Mongolijā, Kirgizstānā un Tadžikistānā argali tiek uzskatīti par apdraudētiem, bet ieviestās medību programmas gādā nozīmīgu finansējumu tam, lai nodrošinātu šo dzīvnieku aizsardzību. Medību atļaujas iegāde, kā arī citas medību aktivitātes rada nepieciešamo finansējumu.

Piemēram, Tadžikistānā argalu populācija ir ap 25 000. Pagājušajā gadā tika noteikts limits – 85 pieauguši tēviņi, kas ir viens procents no pieaugušo tēviņu skaita. Pētījumi liecina, ka šis nomedīšanas apjoms minimāli ietekmēs sugas populāciju.

Pagājušajā gadā ASV tika izsniegtas 48 atļaujas valstī ievest likumīgi iegūtās trofejas.

Avots: ASV Zivju un savvaļas dzīvnieku dienests
Vairāk lasiet žurnāla “Medības” jūnija numurā