Publicitātes foto.

Padoms zemniekam. Kā nekļūdīties ar minerālmēslu izkliedētāja izvēli 0

Minerālmēslojuma izkliede ir viens no svarīgākajiem posmiem lauksaimniecības kultūru audzēšanā. Tā nodrošina augus ar nepieciešamo barības vielu un elementu daudzumu, labvēlīgi ietekmē to augšanu un attīstību, kā arī ļauj kompensēt augsnes auglības samazināšanos iepriekšējās rotācijas laikā.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Iestrādāt augsnē nepieciešamo daudzumu makro un mikro elementu vienā gājienā nav iespējams, un tas arī nebūtu pareizi, jo augstā sāļu koncentrācija gan traucētu augu pilnvērtīgu barošanos, gan būtu postoša pašiem augiem un citiem augsnes iemītniekiem. Tāpēc mēslojums tiek iestrādāts dalīti – pirms augsnes pamatapstrādes, pirms sējas vai vienlaikus ar sēju un kā papildmēslojums.

Lai iestrādātu minerālmēslojumu dažādām kultūrām, šodien visefektīvākā izvēle ir minerālmēslu izkliedētājs. Tas sniedz daudz precīzāku rezultātu un nodrošina mazākus mēslojuma zudumus izkliedes laikā.

Mēslojuma izkliedētāju veidi

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc iekārtas tipa izšķir svārstveida, disku centr­bēdzes, gliemežtransportiera un pneimatiskos izkliedētājus. Svārstveida mašīnas, kas populārākas Rietumeiropā, aprīkotas ar elektronisko kontroles sistēmu, mēslojuma iestrādes regulēšanu, darba vienmērīguma devēju, kas noderīgs, strādājot paugurainā apvidū.

Izkliedētāji ar disku centrbēdzes iekārtām neprasa ievērot ļoti striktas normas attiecībā uz mēslojuma frakcijas sastāvu, tos viegli noregulēt dažādu apjomu produktu padevei, tiem ir liela kravnesība, tāpēc degvielas patēriņš šīm mašīnām ir ievērojami mazāks nekā svārstveida aprīkojumam. Turklāt disku centrbēdzes agregātus var izmantot arī sīksēklu siderātu izsējai, smilšu un sāls izkliedei, tos var izmantot lauka un augļaugu kultūru, ganību, zālāju sējumu piebarošanai pavasarī u. c.

Turpmāk sīkāk tiks aplūkoti tieši disku tipa minerālmēslu izkliedētāji.

Nekļūdīties ar zirgspēkiem

Disku agregātu modeļu klāsts ir pietiekami plašs, lai ļautu izvēlēties tehniku, ņemot vērā lauksaimniecības uzņēmuma finansiālās iespējas. Taču izvēle būtu jāsāk nevis ar izkliedētāja cenu, bet gan ar saimniecībā pieejamo traktoru parku. Tieši spēkratu jaudas klase noteiks to, kādu daudzumu mēslojuma vienā gājienā spēj pavilkt konkrētais traktors, ņemot vērā grunts cietību un mitrumu, kā arī rugāju esamību. Tāpēc, lai varētu izmantot masīvus un lielas kravnesības izkliedētājus, nepieciešami arī jaudīgi traktori.

Saimniecībām, kuru lauki nav lielāki par 120 ha, pietiks ar 0,6–0,9 jaudas klases mašīnām. Ja jāapstrādā sējumi 120–400 ha platībā, būs nepieciešami 1,4 jaudas klases traktori, taču jāņem vērā, ka šīs klases mašīnām var būt kravnesības ierobežojums – līdz 1500 kg mēslojuma. Ar lielāka izmēra lauku apstrādi varēs tikt galā tikai 2. jaudas klases spēkrati. Katrai vilcējspēka jaudas klasei ir atbilstoši mēslojuma izkliedes un izsējas agregāti.

Reklāma
Reklāma

Augsnes pamatapstrādes veikšanas termiņi parasti ir ļoti kompakti, turklāt šajā procesā nereti iejaucas arī nelabvēlīgi laikapstākļi. Agronomam ir svarīgi, lai mēslojums tiktu iestrādāts ātri un kvalitatīvi, bet mehanizatoru interesē mēslojuma iekraušanas biežums, degvielas patēriņš un viena lauka apstrādes laiks. Tāpēc mēslojuma izkliedes tehnika jāizvēlas ne tikai pēc tehniskajiem parametriem, bet arī ņemot vērā apstrādājamā lauka izmēru un izmantojamo minerālmēslu raksturlielumus.

Kompaktais izmērs

Diskveida izkliedētāji var būt uzkarināmi, piekabināmi vai pašgājēji. Principiālā uzbūves shēma visām mašīnām ir vienāda tipa: bunkurs ar režģiem, kas rada šķēršļus darbīgajās daļās iekļūt akmeņiem un mēslojuma pikām, tiek stiprināts uz piekabes ass vai tiek uzkarināts uz gaitas agregāta rāmja. Bunkura iekšpusē paredzēta masas jaukšanas sistēma, kurai jānovērš mēslojuma masas sagulšanās un jānodrošina tās nonākšana pie divām piltuvēm, kuru spraugas tiek regulētas ar vārstiem jeb aizbīdņiem. Izbirstot mēslojums nonāk uz sadales diskiem, kas griežas uz ārpusi – tā tas ir, piemēram, Amazone un Rauch tehnikai – vai uz centru, t. i., viens otram pretī. Otrajā gadījumā diski izkliedē mēslojumu pusaplī 180 grādu rādiusā, kopumā nodrošinot pilnīgu pārklājumu.

Minerālmēslu iestrādes devas tiek uzstādītas, pārvietojot dozējošos aizbīdņus un koriģējot padeves transportiera ātrumu atbilstoši uzstādījumu tabulai.

Lētākie un universālākie ir uzkarināmie izkliedētāji. Tie var strādāt ar dažādas jaudas traktoriem un atšķiras ar vienkāršāku vadību salīdzinājumā ar piekabināmajiem agregātiem. Turklāt nelielai tehnikai vienmēr ir labāka manevrētspēja un lielāks transporta ātrums.

Izvēloties uzkarināmos izkliedētājus, svarīgi atcerēties, ka to precizitāte būtiski atkarīga no tā, cik sinhroni noregulēts traktora kustības ātrums un mēslojuma padeve, tāpēc svarīgi ievērot traktora uzkares un papildaprīkojuma rāmja saderību. Tāpat uzkarināmajām mašīnām svarīgs slodzes vienmērīguma rādītājs, īpaši strādājot uz nelīdzenām virsmām.

Palielināt efektivitāti

Zināms – jo lielāks mēslojuma iestrādes laukums, jo vairāk laika un spēka tiek patērēts tā apstrādei. Turklāt vienmēr vajag tiekties palielināt minerālmēslojuma iestrādes rentabilitāti, kas atkarīga no vairākiem faktoriem. Viens no tiem – darba platuma palielināšana. Palielinot darba platumu divas reizes, naudas ekonomija ir 30%, bet laika – gandrīz 20%. Ietilpīgāks bunkurs dos iespēju divarpus reižu samazināt transporta pārvadājumus no mēslojuma glabātavas uz lauku, samazinās pieturvietu skaitu, lai pārbērtu mēslojumu, kā arī tukšnobraukumus, kas gala rezultātā ļaus ieekonomēt trešdaļu laika, kas ieplānots mēslojuma iestrādei.

Tāpēc lielu laukumu apstrādei ir lietderīgi iegādāties profesionālu piekabināmo aprīkojumu pie specializēta šīs tehnikas izplatītāja. Šis aprīkojums tāpat tiek agregatēts ar traktoru, taču tam ir savs atbalsta rāmis ar funkcionāliem kronšteiniem un transporta riteņi. Viens no šāda aprīkojuma veidiem – puspiekabināmie izkliedētāju modeļi, kas parasti atšķiras ar mazāku kravnesību un ietilpību. Tie ir ērti lietošanai nelielos laukos, bieži vien tie netiek nodrošināti ar automātiskajām vadības sistēmām.

Izmantojot piekabināmo tehniku mēslojuma iestrādes normu kontrolei, svarīgi ņemt vērā lietderīgo slodzi uz traktora priekšējo asi – jo tā lielāka, jo efektīvāk tiek izmantota tehnika. Lai izmērītu minēto raksturlielumu, tiek izmantoti svēršanas devēji, kas izvietoti agregāta perimetrā, vai eļļas spiediena starpības mērierīces, piemēram, Bogballe mašīnās.

Ērtas funkcijas

Izvēloties minerālmēslu izkliedētāju, vajadzētu pievērst uzmanību arī dažādām detaļām, kas nodrošina mehanizatora komfortu. To skaitā ietilpst: ērts monitors, kas vienlaikus translē transporta parametrus un agregāta darba gaitu; apgaismes sistēma un gabarītgaismas, kas ļauj darbus veikt jebkurā diennakts laikā; bremžu un transporta sistēmas, kas uzlabo kustības rādītājus; droši un viegli novācami tenti, kas netraucē bunkura iekraušanu.

Lietderīgas būs arī dažādas opcijas, kas palīdz no kabīnes regulēt mēslojuma padevi pārvietošanās laikā un programmēt dažādu mēslojuma daudzumu laukiem, kas atšķiras ar auglības līmeni. Bunkuriem jābūt ietilpīgiem un ne pārāk augstu izvietotiem, bez savienojumiem un aklajām zonām, kurās varētu uzkrāties mēslojums, kā arī tādiem, lai vienlīdz labi varētu strādāt ar birstošu, kristālisku un granulētu dažādas mitruma pakāpes mēslojumu. Turklāt mūsdienu apstākļos nepieciešams iegādāties tehniku ar GPS navigācijas sistēmu, lieliem bunkura piepildes kontroles logiem, izturīgiem, no nerūsējoša tērauda izgatavotiem gultņiem, labu svara balansu, lai mašīna nelēkātu grambās un mēslojuma izbēršanas laikā.

Jāseko augstumam

Par korektu mēslojuma iestrādi var uzskatīt tikai tad, ja granulu izkliedes vienmērība visā darba platumā ir vismaz 75%, bet novirze no izsējas normas nav lielāka par 25%. Šo rādītāju izmaiņa kaut par vienu procentu uz nevēlamo pusi jau var izraisīt augu produktivitātes kritumu. Un viens no svarīgākajiem parametriem, kas ietekmē mēslojuma iestrādes efektivitāti, tostarp to izkliedes vienmērīgumu, ir mašīnas stāvoklis attiecībā pret lauka virsmu.

Agregāta darbīgo daļu augstuma samazināšanās, nepareizi uzkarinot izkliedētāju uz traktora hidrosistēmas, samazina mēslojuma daļiņu lidojuma attālumu. Turklāt, atvirzot agregātu uz aizmuguri, piemēram, pacēluma laikā, izkliedes platums izrādās ievērojami mazāks nekā aprēķinātais, tādējādi izsējas blīvums uz laukuma vienību palielinās. Gadījumā, ja mašīnas ass novirzās uz priekšu no vertikāles, rodas kļūme starp blakusejām, mainās daļiņu lidojuma attālums un mēslojuma deva tiek sagrozīta. Lai izslēgtu kļūmes pagriezienos, nepieciešams izmantot datus, kas atrodami speciālās tabulās katra mašīnas modeļa tehniskajā pasē – par augstuma regulēšanu attiecībā uz zemes virsmu.

Tā kā uzkarināmajiem modeļiem parasti nav iespējas kompensēt reljefa nelīdzenumus, braucot pa nelīdzenu lauku, šīm mašīnām kļūdas procents ir stiprāk izteikts. Tādēļ ekspluatācijai paugurainā apvidū lietderīgāk iegādāties jaudīgāku izkliedētāja modeli.

Obligātās opcijas

Cits faktors, kas ietekmē mēslojuma iestrādes vienmērīgumu, ir izmantojamā mēslojuma kvalitāte. Šajā gadījumā ir svarīgs granulu izmērs, forma un produkta birstamība, kuras variāciju koeficients slāpekļa mēslojumam ir +/- 10%, bet kālija un fosfora mēslojumam – +/- 20%. Šodien lielākajai daļai izkliedētāju modeļu ir izveidotas tabulas, kas palīdz noregulēt mašīnas darba režīmu, ja mainās mēslojuma veids un deva. Kļūdu būs mazāk, ja iepriekš tiks veikta agregāta darbīgo daļu pieregulēšana darbam ar konkrēto mēslojuma veidu, tostarp produkta izkliedēšanas ar lāpstiņām kalibrēšana, īpaši liela to skaita gadījumā. Lietderīgas būs iekārtas, kas ļaus atvērt un aizvērt lāpstiņas, neizejot no traktora kabīnes, t. i., tās nav jāregulē manuāli.

Mūsdienīgajai piekabināmajai tehnikai pārsvarā gadījumu piemīt šīs iespējas. Uz tās tiek uzstādīta: hidroficētā aizbīdņu jeb vārstu regulēšanas sistēma, maināmās lāpstiņas pie diskiem no nerūsējošā tērauda un pagarinātāji pie tām, pneimatiskā bremzēšanas sistēma, ierīces mēslojuma padeves sinhronizācijai ar izkliedētāja kustības ātrumu, kā arī ūdensnecaurlaidīgs tents bunkuram, lai varētu strādāt arī neliela lietus un vēja laikā. Tā kā vējā, kura ātrums ir lielāks nekā 3 m/s, izkliedēt minerālmēslus nedrīkst, teritorijās ar biežiem vējiem un paugurainu reljefu ieteicams izmantot stieņa izkliedētājus.

Tikpat svarīgi mēslojuma izkliedētājiem izmantot marķēšanas ierīces, kursorus (virzienrādītājus), paralēlās vadības sistēmas un pavadoņu navigāciju. Tas palīdzēs ievērot attālumu starp agregātu pārejām, strādāt diennakts tumšajā laikā un sliktas redzamības apstākļos, jo pat pieredzējis mehanizators šādos apstākļos ne vienmēr spēs trāpīt tajā pašā punktā, kur beidza iepriekšējo braucienu.

Izvēloties izkliedētāju, tāpat jāņem vērā agregāta kustības ātrums un darba platums – jo lielāki abi parametri, jo ātrāk notiks tehnoloģiskā operācija. Piemēram, nelielās platībās optimālais izkliedes režīms tiek ievērots, strādājot ar ātrumu 10–18 km/h, bet pietiekamais darba platums ir 12 m. Jāpatur prātā arī regulēšanas vienkāršība, tostarp pārejot no viena mēslojuma veida uz citu.

Izvēle par labu drošībai un izturībai

Tiecoties pēc ekonomijas, nevajadzētu aizmirst par izkliedētāja bunkura un darbīgo daļu korozijnoturību, jo daži mēslojumi, piemēram, salpetris, spēj ļoti ātri tos sabojāt. Turklāt plastikāta konteineri spēj izturēt ne pārāk lielas slodzes. Par visizturīgākajām tiek uzskatītas mašīnas, kas izgatavotas no nerūsējošā tērauda vai metāla ar labu lakas un krāsas pārklājumu.

Tādējādi, izvēloties minerālmēslu izkliedētāju, nepieciešams ņemt vērā daudzus faktorus, kā arī konkrētā lauksaimniecības uzņēmuma iespējas. Tieši optimālā jaunās mašīnas tehnisko parametru atbilstība saimniecības vajadzībām ļaus izvēlēties piemērotāko aprīkojumu.

Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops īpašajā pielikumā “Mans lauksaimniecības tehnikas parks”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.