Foto: Dmytro Zinkevych/SHUTTERSTOCK

Kā nosargāt savu mantu no zagļiem. Kriminālpolicistu padomi 0

Par savu mantu un tās drošību katram vispirms jārūpējas pašam. Taču, ja gadās sastapties ar rūdītiem zagļiem un laupītājiem, tad palīdzība tomēr jālūdz speciālistiem. Padomus sniedz Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 2. nodaļas galvenais inspektors MĀRIS ŽILINSKIS.

Reklāma
Reklāma

Automašīnas un traktori izkūp gaisā

10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Latvijā notiek daudz transportlīdzekļu zādzību. Ar to nodarbojas gan pašmāju, gan kaimiņvalstu noziedzīgas grupas. Pērn, piemēram, nozagtas 415 automašīnas pusgadā, šogad tādā pašā laika periodā – 236 automašīnas, tātad par 43% mazāk, taču tik un tā šie statistikas dati raisa nopietnas pārdomas. Turklāt nereti zagļi rīkojas tik ātri un nemanāmi, ka īpašniekam šķiet – automašīna vai traktors tepat vien bija, bet pēkšņi izkūpējis gaisā…

Pēc tam šie ļaundari sazagto ātri vien cenšas realizēt, piemēram, mašīnas nogādā pāri robežai, kur tās lielākoties tiek izjauktas un pārdotas pa detaļām.

CITI ŠOBRĪD LASA
Zagļi iekāro arī citus braucamrīkus, piemēram, dārgus, labus traktorus, kurus zemnieki nereti atstāj tam neparedzētās un nepieskatītās vietās – uz lauka vai lauka malā, plānodami turpināt darbu nākamajā dienā.

Policijas ieteikums šādos gadījumos – vismaz vakaros automašīnas un citi transportam un darbam paredzētie līdzekļi jānovieto tur, kur tos grūtāk atrast un nozagt. Ja nekā citādi, tad vismaz privātmājas pagalmā, aizslēdzot vārtus. Arī ēku ārdurvis un logus nedrīkst piemirst aizvērt un aizslēgt. Neturiet auto atslēgas redzamā vietā, piemēram, priekšnamā uz kāda plauktiņa vai pakaramā.

Kamēr saimnieki guļ saldā miegā ēkas otrajā stāvā, atslēgas pazūd kā nebijušas un līdz ar tām arī transportlīdzekļi. Noziedznieki izstrādājuši tehnoloģijas, ar kuru starpniecību var attālināti nolasīt drošības sistēmu kodus.

SVARĪGI

Zagļi prot apieties arī ar automašīnu pretaizdzīšanas iekārtām. Lai arī samazinājies automašīnu zādzību skaits, kuras ir aprīkotas ar Keyless Go sistēmu, tomēr ar speciālu aparatūru, pienākot pie mājas, kur jūs dzīvojat, zagļi noskenē citas (gan ēkas, gan auto aizsargājošas) sistēmas. Taču, piemēram, Faradey Bag soma neļaus tik viegli šīs sistēmas atšifrēt.

PADOMI

• Mašīnu pērkot, īpašniekam tiek iedota arī otra atslēga, kas lielākoties glabājas priekšnamā. Tas ļauj zaglim paņemt vai noskenēt otru atslēgu un brīvi rīkoties.

• Lieti noder arī papildu signalizācijas ierīces. Ja zaglis ar pirmo pretaizdzīšanas ierīci tiks galā, tad otrā, visticamāk, viņu pārsteigs nesagatavotu.

Tavs nams – tava pils, bet…

Tumšajā diennakts laikā iedzīvotāji mēdz uzturēties apgaismotās telpās, neaizverot aizkarus vai žalūzijas. Tad katrs garāmgājējs var redzēt, ko saimnieki mājā dara un kā ir iekārtotas telpas. Pēc tam, kad saimnieki nebūs uz vietas, zagļiem ir vieglāk šo ēku apzagt, jo viņi jau laikus izpētījuši situāciju.

Reklāma
Reklāma

Bieži mēdz būt, ka ģimene uzturas vies­istabā pirmajā stāvā, skatās kādu aizraujošu filmu vai sporta pārraidi televīzijā, bet zaglis pa to laiku uzrāpjas augšā, kur atstāts vaļā kāds logs vai balkona durvis, un izrevidē visu stāvu, aiznesot līdzi naudu un citas vērtīgas lietas.

Vēl biežāk tiek apzagti ēku pirmie stāvi, kad, piemēram, ģimene dodas pie miera otrā stāva guļamistabās. Zagļi nesnauž un aiznes līdzi visu vērtīgo, arī bankas kartes, kas nereti ar visiem PIN kodiem atstātas viesistabā vai priekšnamā somās.

Policijas darbinieki parasti iesaka vērtīgas lietas glabāt seifā, taču neaizmirsīsim, ka patiesībā jau tā ir vienkārša metāla kaste, ko zaglis tāpat var aiznest sev līdzi. Tāpēc ir svarīgi, lai seifs tiktu kaut kur piestiprināts, piemēram, pie nesošajām konstrukcijām, nevis pie rīģipša sienas, no kuras šo metāla kasti var viegli nodabūt. Ja seifa nav, tad jāizdomā kāda slēptuve.

Zagļus mēdz aizbiedēt arī signalizācija, bet ne visiem tas ir šķērslis. Savā darbā policisti sastapušies ar grupējumiem, kas četrās piecās minūtēs, kamēr atbrauc apsardzes firmas darbinieki, pagūst visu vērtīgo savākt un pazust tālēs zilajās. Profesionāli zagļi mēdz rīkoties ļoti ātri.

UZZIŅA

• Šogad pirmajā pusgadā Latvijā reģistrētas 909 zādzības no mājokļiem, bet pērn attiecīgi 1310 zādzības.

• No mājokļiem visvairāk zagtie priekšmeti ir juvelierizstrādājumi un rotas, nauda, tehnika (datori, mobilie telefoni); no privātmāju teritorijām un saimniecības telpām – instrumenti, zālespļāvēji.

• Zagļiem visvairāk nepatīk signalizācija, videonovērošana, mājas sargs – suns; seifi, kurus nevar tik viegli atmūķēt vai paņemt līdzi.

• Ja vien ir izvēle, noziedznieki labāk zog, nevis iesaistās laupīšanā, jo par pēdējām darbībām paredzēti daudz bargāki sodi.

SVARĪGI

Neaizmirstiet, ka īpašumus pret zādzībām var arī apdrošināt.

11 zelta vērti ieteikumi

Vecākiem cilvēkiem, īpaši tiem, kuri attālākos lauku reģionos dzīvo vieni, Māris Žilinskis iesaka:

1. ielieciet maksimāli drošas slēdzenes un nekad neaizmirstiet aizslēgt durvis un aizvērt logus;

2. ja pie sava nama vai tuvākajā apkārtnē pamanāt snaikstāmies kādus aizdomīgus tipus vai braukājam automašīnas, kas agrāk nav redzētas un nevienam no kaimiņiem nepieder, piefiksējiet to numurus un cilvēku izskatu, kuri tur grozās, un neklusējiet, bet ziņojiet policijai;

3. laikus uzlādējiet mobilos telefonus un pierakstiet numuru, kur zvanīt, ja jūtat kādu apdraudējumu;

4. ja zaglis jau iekļuvis jūsu īpašumā, vispirms izvērtējiet situāciju – ja mājās esat viens, bet zagļi ir vairāki, tad nevajadzētu stāties viņiem pretī un cerēt, ka uzbrukumu atvairīsiet un ļaundarus pieveiksiet;

5. bez kavēšanās zvaniet policijai pa tālruni 110 un noziedznieku aizturēšanu labāk uzticiet speciālistiem – prātīgāk būtu noslēpties un novērot visu, ko vien varat pamanīt, lai pēc tam izstāstītu policijas darbiniekiem;

6. dažkārt nostrādā arī saukšana palīgā, uzrunājot kādu reālu vai izdomātu personu vārdā, piemēram, ja kāda kundze lauku mājā dzīvo viena, konstatējot, ka zaglis cenšas iekļūt viņas īpašumā, var saukt: “Jāni, palīgā!”, lai zaglis domātu, ka viņa mājās nav viena un kāds tūlīt atsteigsies;

7. pat ja atstājat savu mitekli tikai uz piecām vai desmit minūtēm, neaizmirstiet to aizslēgt un pievienot signalizāciju (ja tāda ir);

8. logus zagļi prot atvērt ar speciālu ierīci, izurbjot nelielu caurumu loga rāmī un ievietojot ierīci, kas ļauj no iekšpuses pagriezt rokturi – pret to var nodrošināties, iegādājoties rokturus, kurus no iekšpuses var nobloķēt;

9. metāla durvis, kur ir speciālas ierīces, ko mēdz dēvēt arī par zirnekļiem, parasti tiek aizvērtas ar četriem apgriezieniem – zagļi to zina un ar savām atbloķēšanas ierīcēm to izmanto, taču, ja iestatīsiet, piemēram, tikai divus apgriezienus, zaglis nespēs durvis atmūķēt;

10. neielaidiet savā mājā svešus cilvēkus, ja iepriekš neesat par to vienojušies, – pat ja viņi uzdodas par pakalpojumu sniedzējiem, pārdevējiem vai kādas konkrētas institūcijas pārstāvjiem;

11. uzturiet draudzīgas attiecības ar kaimiņiem, lai savstarpēji varat pieskatīt viens otra īpašumu un iztukšot pastkastīti, kad esat prombūtnē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.