Foto: Shutterstock

5 ieteikumi, kā dabīgā veidā pazemināt holesterīnu 3

Hronisku kaišu, piemēram, hiperholesterēmijas (augsts holesterīna līmenis asinīs), ārstēšanai ir vajadzīgs laiks un noteikti – dzīvesveida pārmaiņas, pārliecināts diētas ārsts Atis Tupiņš.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas
“Terapeitam ir grūtāk nekā ķirurgam, kam uzreiz redzams darba rezultāts.

Terapeits sniedz padomus, cilvēks visu dara, kā bija ieteikts, bet rezultāta kā nav, tā nav. Nereti paiet divi trīs mēneši, līdz sāk parādīties pirmie rezultāti attiecībā uz holesterīna samazināšanu un tā frakciju stabilizēšanos,” stāsta diētas ārsts.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Svarīgs ir ne tikai kopējais holesterīns, bet arī tā frakcijas jeb, kā tautā saka, labais un sliktais holesterīns, tātad zema blīvuma un augsta blīvuma holesterīns.

Būtiskas arī proporcijas starp šīm frakcijām.

Tieši augsta blīvuma holesterīns neļauj holesterīnam izgulsnēties asinsvados. Jāraugās arī, kas notiek ar triglicerīdiem, ar homocisteīnu, ir jāveic kompleksa analīze. Ja nepieciešams, neesmu arī pret medikamentiem holesterīna pazemināšanai – statīniem, tomēr nebūtu pareizi domāt – iedzeršu tableti, un viss būs kārtībā.

Jāievieš izmaiņas arī dzīvesveidā, jo tam ir tieša saistība ar iekaisuma procesiem organismā, aterosklerozes attīstību, jādod organismam kvalitatīvs izejmateriāls, tas ir, pareizs uzturs, ūdens, gaiss, minerālvielas, mikroelementi.”

Kā rīkoties, lai pazeminātu holesterīnu?

Uzturā jālieto produkti, kas dabīgi pazemina slikto holesterīnu (te nav runa par ražotāju rekla­mētajiem produktiem ar “maz holesterīna”, tie tikai nedaudz ietekmē holesterīna līmeni organismā), un mazāk jāēd ēdieni, kas tā līmeni paaugstina.

Foto: Dusan Zidar/SHUTTERSTOCK

Piemēram, brokastīs ir labi ēst pilngraudu auzu pārslu biezputru. Auzu pārslas satur ūdenī šķīstošās balastvielas jeb šķiedrvielas, un tās arī galvenokārt samazina holesterīnu. Ieteicams uzņemt 20–35 gramus balastvielu dienā un vismaz 5–10 gramus – no šķīstošajām šķiedrvielām. Pieliekot auzu putrai augļus vai ogas, arī šķiedrvielu būs vairāk. Jāēd arī miežu vai citu pilngraudu putras.

Šķīstošās balastvielas bagātīgi satur pupiņas un zirņi. Turklāt pupiņu sagremošana organismam prasa ilgāku laiku, līdz ar to rodas ilgāks sāts. Tas īpaši noderīgi, ja nepieciešams atbrīvoties no liekajiem kilogramiem. Ieteicamas jebkura veida pupiņas, dažādi pagatavotas.

Vēlams arī ēst mandeles, valriekstus, lazdu riekstus, zemesriekstus un citus.

Apēdot kādus 50 gramus riekstu dienā, iespējams nedaudz pazemināt slikto holesterīnu. Rieksti satur daudz polinepiesātināto taukskābju, E vit­amīnu un balastvielas.

Reklāma
Reklāma

Auzu pārslas, pupiņas un citi pākšaugi, soja, arī mūsu pašu šķeltie zirņi, cūkpupas, lēcas jāēd to sastāvā esošo beta glikānu (ūdenī šķīstošas šķiedrvielas, kas samazina holesterīna un glikozes līmeni asinīs un tādējādi ir mazāks risks saslimt ar sirds-asinsvadu slimībām, aterosklerozi) dēļ. Vēl labāk būtu ēst gan auzu pārslas, gan pākšaugus, kā saka – dubults neplīst.

Uzturā noteikti vajadzīgi augļi un dārzeņi, jo tie visi satur celulozi un hemicelulozi (nešķīstošās šķiedrvielas), un antioksidantus; tie nepieciešami, jo spēj gan holesterīnu samazināt, gan iekaisuma procesus kavēt.

Savukārt, ēdot treknās zivis (lasis, siļķe, skumbrija, sardīne un reņģe) divas vai trīs reizes nedēļā, iespējams pazemināt slikto holesterīnu divējādi: aizvietojot gaļu, kas satur holesterīnu paaugstinošos piesātinātos taukus, un nodrošinot ar to pazeminošajām polinepiesātinātajām taukskābēm omega-3.

Foto: Fizkes/SHUTTERSTOCK

Vajadzīgas tādas fiziskās aktivitātes, lai ir gan kardiovaskulārs (sirds asinsvadu) treniņš, gan tiek trenēts spēks un veiklība. Lai locītavās ir laba rotācija un, strauji uzsākot treniņu, neciestu saites, vispirms kārtīgi jāiesildās, jāizkustina locītavas, tikai pēc tam var sākt pašu treniņu. Tātad – izturība, spēks un audu elasticitāte.

Rūpes par ķermeņa higiēnu nozīmē ne tikai mēles notīrīšanu, bet arī pašmasāžu, kontrastdušu, ķermeņa aktīvo zonu apzināšanu, piemēram, no rīta pēc pamošanās paberzēt pieri, deniņus, ausis, izkustināt roku, pēdu locītavas, izstaipīties un tikai tad celties no gultas. Norūdīšanās. Tas viss palīdz uzlabot asinsriti, mikrocirkulāciju.

Svarīga pareiza elpošana, piemēram, prānajāma – šie jogas elpošanas vingrinājumi ietilpst daudzās ārstēšanas sistēmās.

Jāiemācās pilna elpošana ar vēderu (parasti cilvēki elpo sekli, līdz ar to nenodrošinot ventilāciju un pietiekamu skābekļa un ogļskābās gāzes apmaiņu organismā), kad izelpa ir nedaudz garāka par ieelpu. Tā jāveic trīs četras reizes dienā. Jāatceras nodarbināt plaušas, īpaši, ja cilvēks ir slims, jo šāda elpošana paātrina atlabšanu.

Jācenšas domāt pozitīvi. Ja cilvēks būs pozitīvs un piedomās par veselīgāku dzīvesveidu, viņam pilnvērtīgāk izdalīsies serotonīns galvas smadzenēs. Kā zināms, serotonīns kopā ar triptofānu gādā par labu garastāvokli, labsajūtu.

Protams, ar vecumu serotonīna daudzums dabīgi samazinās, tā izdalīšanās process kļūst lēnāks, tomēr, ja vien cilvēkam būs aktīvs dzīvesveids, arī serotonīna organismā būs vairāk.

Ja ir nomākts garastāvoklis (pat depresija), labi palīdz asinszāle. To no vietas drīkst lietot 2–3 mēnešus, ne ilgāk. Vīgriezes ir lielisks nomierinošs, miega līdzeklis, baldriānu var lietot, ja uzmācas grūtsirdība, arī lavandai ir miegu dodošais un nomierinošais efekts.

Uztura bagātinātājos, kas domāti labākam miegam, parasti pievieno arī apini, tomēr daļai cilvēku tas dod dullu galvu. Ārstniecības augus, ja tos pazīst, var paši salasīt, taču var arī drogas nopirkt aptiekā, pie zāļu sievām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.