Foto – Shutterstock

Ja vēders kā piepūsts gaisa balons… Hosams Abu Meri skaidro, ko darīt 0

Gāzes un vēdera uzpūšanās ir dabisks barības vielu šķelšanās rezultāts gremošanas sistēmā. Ja no gāzēm nespēj atbrīvoties ar atraugām vai meteorismu, tās uzkrājas zarnās un vēders kļūst kā piepūsts gaisa balons. Kāpēc svarīgi zināt iemeslu?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Ja gremošanas procesā kaut kas noiet greizi vai organismā nepareizi darbojas fermentācija, par to atbildīgās baktērijas nespēj veikt savu darbu pietiekami kvalitatīvi un zarnās rodas pārāk daudz gāzes. Pārvietojoties pa gremošanas traktu, tās rada smaguma sajūtu, asas sāpes un, iespējams, pašu nejaukāko – iziet no organisma ar nekontrolējamu skaņu un nepatīkamu aromātu.

Gastroenterologs Hosams Abu Meri atgādina, ka kuņģim nav zobu un, ātri ēdot, tievā zarna nevar pagūt visu pārstrādāt, līdz ar to ēdiens zarnās netiek pienācīgi sagremots un izdalās gāzes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja vēdera uzpūšanās iemeslu cilvēks pats nespēj noteikt, to nevajadzētu atstāt bez ievērības. Par daudz gaisa organismā nonāk arī tāpēc, ka maltītes laikā cilvēki sarunājas un ēd ātri. Kafija un gāzētie dzērieni, kas tiek baudīti, turpina burbuļot zarnu traktā, un, našķējoties ar saldumiem, tiek traucēta zarnu motorika gremošanas orgānu pārliekas jutības dēļ.

– Lielākajai daļai pacientu, kuriem uzpūšas vēders, ir kairinātas zarnas sindroms. Simptomi – atkārtota, ilgstoša vēdera pūšanās, laiku pa laikam arī sāpes vienā vai otrā vēdera dobuma pusē un mainīga vēdera izeja. Šie funkcionālie traucējumi vairākumā gadījumu saistīti ar nervu sistēmu. Ja ir hronisks stress, nopietnas pro­blēmas dzīvē, vēders var uzpūsties pēc katras ēdienreizes. Šajā gadījumā jāārstē nervi, – iesaka Hosams Abu Meri.

Ēšanas režīmu var regulēt katrs pats, turpretī vēdera uzpūšanos, ko radījušas gremošanas sistēmas (aizkuņģa dziedzera, aknu, kuņģa un zarnu) vai infekcijas slimības, saviem spēkiem var tikai mazināt, un bieži vien nepieciešama farmakoloģiska palīdzība. Bet speciāliem līdzekļiem grūti mazināt gāzu uzkrāšanos, ja to radījuši zarnu parazīti.

Kaiti provocē arī novecošana, jo vājinās organisma funkcijas, biežāk rodas dažādu produktu nepanesība, kas agrāk nesagādāja neērtības. Visbiežāk par aizliegtajiem produktiem laktozes dēļ kļūst piens, fruktozi saturošie augļi un ogas, pākšaugu sastāvā esošās saharozes dēļ un rafinozes dēļ – sēnes, jāizvairās no cukura aizvietotājiem un trekniem ēdieniem.

Vieglākos gadījumos spriedzi mazina gadiem ilgi pārbaudītas zāļu tējas: fenhelis, ķimenes, kumelītes, piparmētras. Ja lietotas antibiotikas, labo baktēriju kolonija organismā jāatjauno ar probiotiķiem.

Ja līdz ar gāzu uzkrāšanos ir vēdera izejas traucējumi – caureja, aizcietējumi ar asiņu piejaukumu, vizīte pie ārsta ir neatliekama, jo steidzami nepieciešams izmeklēt resno zarnu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.