Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: FREEPIK

Kā rīkoties kredīta galvotāja nāves gadījumā 0

“Pirms pieciem gadiem banka man piešķīra aizdevumu. Tā atmaksas termiņš ir 15 gadi. Lai saņemtu aizdevumu, bija jāpiesaista arī galvotājs, taču pirms neilga laika viņš devās aizsaulē. Kā man rīkoties šajā situācijā?” vaicā Vilnis Siguldā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Latvijas Kredītņēmēju asociācijas (LKA) valdes priekšsēdētājs Aivars Rudi skaidro, ka šai situācijai risinājums galvenokārt atkarīgs no tā, kā tiek pildītas kredītsaistības. “Galvojums ir viens no aizdevuma saistību nodrošinājuma veidiem, un to garantē galvotājs.

Galvotāja nāves gadījumā faktiski ir zudis viens no aizdevuma atmaksas nodrošinājumiem. Ja kredīta devējs redz, ka aizņēmēja atmaksas saistības tiek pildītas atbilstīgi līguma nosacījumiem (noteiktajos datumos un pilnā apmērā), kredīta devējam īsti nav pamata kaut ko mainīt vai lauzt līgumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr parasti kredīta devēji grib pārapdrošināties jebkurai situācijai, tāpēc, visticamāk, ierosinās vai mēģinās pieprasīt piesaistīt citu galvotāju. Ja nav nevienas citas personas, kas piekristu uzņemties galvotāja saistības, par risinājumu būs jāvienojas pārrunās.”

Mantotas kredītsaistības

Sarežģītāka situācija var veidoties gadījumos, kad kredīta ņēmēja saistības ar banku jau pildījis galvotājs. Jāatceras – uzņemoties galvotāja pienākumu, galvotājs par aizņēmumu atbild ne vien ar saviem ienākumiem, bet visu savu mantu.

Ja nāves gadījumā iestājas arī mantojuma lieta, tad jebkurš mantinieks, kurš pieteiksies uz šo mantojumu, kļūs par galvotāju. “Tātad mantinieki manto ne vien mantu, piemēram, māju, mežu vai zemi, bet arī kredītsaistības, jo arī galvojums ir kredītsaistības.

Šajās situācijās mantiniekiem ļoti jāuzmanās. Mantojuma būtība var būt naudas izteiksmē nevērtīga vai tās nav vispār, taču cilvēki piesakās uz šo mantojumu un automātiski kļūst par kredītatmaksas saistību pārņēmējiem,” stāsta Aivars Rudi.

Tāpēc, pirms izlemj pieteikties mantojumam, jāpārliecinās, vai kopā ar to nevajadzēs iesaistīties arī kredītatmaksas saistībās. Tomēr prakse rāda, ka bieži vien cilvēki neizpēta situāciju, pirms piesakās mantojumam. “Ja mantinieki paši ir aizņēmēji, tad nekas īsti nemainās.

Bet, ja mantinieki nav saistīti ar aizņēmumu un galvotājam, kurš ir miris, ir kāda manta, ļoti rūpīgi jāizvērtē, vai šīs mantas vērtība ir adekvāta summai, par ko viņš galvojis,” iesaka LKA valdes priekšsēdētājs.

“Ja aizņēmums vairs nav tik liels, lielākā daļa jau kredītdevējam atmaksāta un aizņēmējs turpina sekmīgi pildīt kredītsaistības, un savā ziņā ir garantija, ka tas notiks arī turpmāk, no mantojuma nevajadzētu atteikties – šādā situācijā galvojuma saistības var arī neiestāties.

Reklāma
Reklāma

Tāpēc mantiniekiem rūpīgi jāizvērtē un jāizsver situācija arī matemātiski.” Ja mantinieki saprot, ka aizņēmējs kredītsaistības vairs nepilda un tās jau bija uzņēmies mirušais galvinieks, noteikti jāvēršas kredītiestādē, lai rastu risinājumu.

Pēc konsultācijas var vērsties arī LKA. Vienas konsultācijas maksa ir 20 eiro. Taču konsultācijā tiks sniegta pilna informācija par galvotāja pienākumiem, riskiem, kā arī par gadījumiem, ja galvotāja saistības tiek pārmantotas. Tikai zinot visu svarīgāko informāciju, iespējams pieņemt pareizāko lēmumu.

Galvotāja atbildība

Situācijas, kad galvotājam jāuzņemas kredīta atmaksa, ir ļoti izplatītas, viena no biežākajām ir ģimeņu šķiršanās lietās – vīrs paņēmis aizdevumu, sieva bijusi galvotāja, ģimene šķiras, taču atbildība par kredītu aizvien gulstas uz abiem. “Par kredīta ņēmēja iespējām atmaksāt kredītu ir jābūt pārliecinātam par 120 procentiem.

Kredīts bieži tiek ņemts uz 15, 25 vai 30 gadiem. Pat ja pašlaik mums ir stabils, labi atalgots darbs, laba veselība, nekad nevaram paredzēt, kas ar mums notiks pēc gada vai diviem un noteikti ne pēc desmit gadiem.

Vēl būtiska nianse – kamēr kredīts netiks atmaksāts, galvotājs, iespējams, pats savām vajadzībām kredītu nevarēs iegūt, ja ienākumi nebūs pietiekami lieli. Galvotāja atbildība ir milzīga.

Piekrītot būt par galvotāju, pat neko neieķīlājot, galvotājs par kredīta atmaksu atbild ar visu savu mantu. Turklāt no galvotāja saistībām tā vienkārši atteikties nevar. Tāpēc pirms tam ļoti rūpīgi jāapsver šis lēmums,” atgādina Aivars Rudi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.