Foto-Fotolia

Gribu citu uzvārdu: vai likumīgi to var izdarīt? 0

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

“Vai var uzvārdam pievienot otru uzvārdu arī ar laulībām nesaistītos gadījumos (senču uzvārdu vai vienkārši tāpēc, ka tā gribas). Vai vajadzīgi kādi noteikti pamatojumi?” – jautā Sintija I.

Iespēju mainīt uzvārdu Latvijas Republikā noteic Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums. Tas paredz – lai mainītu uzvārdu, jābūt Latvijas pilsonim, nepilsonim vai personai, kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no likumā minētajiem iemesliem. Uzvārda maiņa pieļaujama, ja tas apgrūtina iekļaušanos sabiedrībā, ja vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu, ja vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā vai atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, ja tas nav izdarīts, šķirot laulību, vai pēc laulības atzīšanas par spēkā neesošu. Uzvārdu drīkst mainīt arī tad, ja mainīts dzimums vai arī viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar dzimtas uzvārdu nevar izveidot dubultuzvārdu

Saskaņā ar Civillikumu radinieki augšupējā līnijā ir tēvs, māte, vectēvs, vecmāmuļa, vectēva un vecmāmuļas vecāki utt. Ievērojot minēto, cilvēkam ir iespēja iegūt uzvārdu, kāds bijis kādam radiniekam dzimtas tiešā augšupējā līnijā. Gadījumā ja vēlas iegūt dzimtas uzvārdu, tas būs tāds, kāds tas bijis konkrētās personas dzimšanas reģistrā. Tas nozīmē – iegūstot dzimtas uzvārdu, nav iespējams izveidot dubultuzvārdu, proti, nevar iegūt tādu uzvārdu, kāds nav bijis nevienam no dzimtas radiniekiem tiešā augšupējā līnijā. Tātad, ja, piemēram, Jānis Bērziņš vēlēsies iegūt savas vecmāmiņas Annas Kalniņas uzvārdu, viņš varēs būt Jānis Kalniņš, nevis Jānis Bērziņš-Kalniņš vai Jānis Kalniņš-Bērziņš.

Pamatojums un atbilstība pareizrakstībai

Ja pašreizējais uzvārds apgrūtina iekļaušanos sabiedrībā, var iegūt brīvi izvēlētu uzvārdu, arī dubultuzvārdu, tomēr jāievēro nosacījums, ka brīvi izraudzītais uzvārds neaizskar trešo personu intereses un tā rak­stība atbilst latviešu valodas pareizrakstības noteikumiem. Tāpat iesniegumam jāpievieno paskaidrojums, kurā sniegta informācija par iemesliem, kas apgrūtina cilvēka iekļaušanos sabiedrībā ar līdzšinējo uzvārdu, un kā izvēlētais uzvārds veicinās integrēšanos sabiedrībā. Sniegtā informācija katrā gadījumā tiek izvērtēta individuāli.

Ja vēlas mainīt savu uzvārdu, rakstveida iesniegumu, kurā norāda uzvārda maiņas iemeslu, var iesniegt jebkurā dzimtsarakstu nodaļā. Persona, kura atrodas ārvalstī, iesniegumu iesniedz tuvākajā Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā.

Uzziņa!

• Saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu iesniegumus par vārda vai uzvārda maiņu var iesniegt arī Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentā elektroniski vai nosūtot pa pastu.

Reklāma
Reklāma

• Par uzvārda maiņu jāmaksā valsts nodeva – 71,14 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.