Foto: FreePik

Jau vairākus gadus dzīvojam kopā, bet neesam sarakstījušies… Kādi ir riski, dzīvojot kopā neprecētiem? 58

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

“Esam pāris otrajā dzīves pusē. Jau vairākus gadus dzīvojam kopā, bet neesam sarakstījušies. Radinieks mūs mudina apprecēties, lai izvairītos no liekām problēmām. Gribam tikt skaidrībā, kādi tieši šķēršļi var rasties, ja dzīvojam nereģistrētā laulībā.” – jautā Vaira no Rīgas.

“Dzīvojot nereģistrētās attiecībās, abas puses ir neaizsargātas, jo likuma priekšā ir svešas,” apstiprina zvērināta notāre Kristīne Šapčenko un pamato sacīto ar virkni piemēru. Problēmas var rasties situācijā, kad persona, piemēram, nonāk ārstniecības iestādē un ārstniecības iestādes personāls nesniedz nekādu informāciju par slimo personu. Gadījumos, kad pāris nereģistrētās attiecībās iegādājas uz vienas personas vārda īpašumus, otra persona ir mantiski neaizsargāta, jo mantojuma gadījumā neko nevar mantot. Tāpat, kad pāris nereģistrētās attiecībās iegādāto īpašumu vēlēsies atsavināt (pārdot, dāvināt, mainīt, nodot uzturā) vai apgrūtināt – ieķīlāt, noteikt aizliegumu vai kā citādi apgrūtināt, piekrišana šo īpašumu atsavināšanai vai apgrūtināšanai nebūs nepieciešama. Pārskaitot uz kredīt­iestādes kontu otram naudas summas, var rasties situācija, ka kādam no pāra būs jāmaksā valstij nodokļi (no šā faktora nevar izvairīties).

CITI ŠOBRĪD LASA

“Lai aizsargātu savas intereses, kā viens no variantiem būtu pilnvaras, piemēram, pārstāvēt medicīnas iestādēs, vai nākotnes pilnvarojuma izdošana. Nākotnes pilnvarojumā var paredzēt, kurš varētu būt jūsu aizgādnis, ja veselības traucējumu vai arī citu iemeslu vai apstākļu dēļ vairs nevarēsiet saprast savas darbības nozīmi un nespēsiet vadīt savu darbību. Tāpat var savlaicīgi sastādīt testamentu vai mantojuma līgumu, ar kuru noteikt, kam pāries jums piederošā manta pēc nāves,” skaidro notāre.

Attiecībā uz nekustamo īpašumu – var nekustamo īpašumu iegūt domājamās daļās un būt šā īpašuma kopīpašnieki, taču jāņem vērā, ka rīcībai ar kopīpašumu jāsaņem otra kopīpašnieka piekrišana. Iegādājoties nekustamo īpašumu, var paredzēt, ka rīcībai ar iegādāto nekustamo īpašumu nepieciešama otras puses rakstiska, notariāli apliecināta piekrišana.

Detalizētāku skaidrojumu par konkrētām situācijām var iegūt, konsultējoties pie zvērinātiem notāriem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.