Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/REUTER

Kādu informāciju uzkrājusi valsts par katru no mums. Uzzini! 3

Lai pārliecinātos par saviem datiem valsts reģistros, vairs nav nepieciešams apmeklēt neskaitāmas valsts iestādes – visu informāciju var saņemt, izmantojot valsts piedāvātos e-pakalpojumus, skaidro Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 399
Lasīt citas ziņas

Plašāka informācija, kā noskaidrot nepieciešamo informāciju par saviem datiem un kādus datus bez maksas vari apskatīties, atrodama vietnē “mana.latvija.lv” pieejamajā dzīves situācijas aprakstā “Mani dati valsts reģistros”.

Kas nepieciešams, lai elektroniski uzzinātu informāciju par sevi?

CITI ŠOBRĪD LASA

Jebkurai personai ir tiesības iegūt visu informāciju, kas uzkrāta jebkurā personas datu apstrādes sistēmā, tai skaitā – valsts reģistros.

Lai elektroniski aplūkotu informāciju par sevi kādā no iestāžu datu bāzēm, jādodas uz valsts pakalpojumu portālu “Latvija.lv“, identificējoties portālā ar kādu no piedāvātajiem identificēšanās veidiem – eID karti, e-parakstu, eParaksts mobile vai internetbanku.

Informācija tiek sagatavota tiešsaistes režīmā un ir pieejama uzreiz, nav jāgaida līdz iesnieguma izskatīšanai, atbildes sagatavošanai un nosūtīšanai, kā tas būtu, ja vērstos iestādē ar rakstisku informācijas pieprasījumu.

Kādu informāciju par sevi es varu saņemt?

Izmantojot valsts piedāvātos e-pakalpojumus, var noskaidrot, piemēram, kādi dati par personu iekļauti Iedzīvotāju reģistrā. Turpat var noskaidrot arī informāciju par saviem nepilngadīgajiem bērniem, aizbildnībā vai aizgādībā esošajām personām.

Tāpat var pārliecināties, vai kādu iemeslu dēļ personu apliecinošs dokuments nav iekļauts Nederīgo dokumentu reģistrā. Kādēļ dokuments var būt reģistrēts kā nederīgs? Piemēram, ja gadījusies situācija, kad pase pazudusi un esi vērsies policijā ar iesniegumu par dokumenta nozaudēšanu. Tomēr pēc laika pase atrodas mājās.

Ja neesi pasi jau atjaunojis un domā, ka vari lietot joprojām veco, labāk pārliecināties Nederīgo dokumentu reģistrā – visticamāk policija būs reģistrējusi pases pazušanas faktu un atzīmējusi, ka šis dokuments vairs nav derīgs. Būs jāpiesaka jaunas pases izgatavošana. To var izdarīt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP).

Reklāma
Reklāma

Šajā reģistrā var pārliecināties arī par eID kartes, autovadītāja apliecības un pagaidu ceļošanas dokumentu spēkā esamību.

Kas dzīvo manā īpašumā?

Dzīvojamo ēku īpašniekiem svarīga ir informācija par īpašumā deklarētajām personām, īpaši gadījumos, ja ēkā ir vairāki dzīvokļi, kas tiek izīrēti, vai, piemēram, ja nekustamais īpašums iegādāts vai saņemts mantojumā. Šajā gadījumā var izmantot e-pakalpojumu “Manā īpašumā deklarētās personas”.

Zināšanas par savā īpašumā deklarētajām personām dos iespēju aizstāvēt savas kā īpašnieka tiesības, novēršot nepiederošu personu deklarēšanos konkrētajā īpašumā. Informāciju, kā rīkoties, lai anulētu svešas personas deklarēto dzīvesvietu, vari izlasīt šeit.

Autovadītājiem un transportlīdzekļu īpašniekiem

Izmantojot elektronisko pakalpojumus, bez maksas var saņemt informāciju par savu transporta līdzekli, vadītāja apliecības datiem, Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu uzskaites punktiem.

Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) nodrošina arī citus e-pakalpojumus transporta līdzekļu īpašniekiem un autovadītājiem, piemēram, informāciju par transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa nomaksu, tehniskās apskates derīguma termiņu u.c. Visi CSDD piedāvātie elektroniskie pakalpojumi pieejami vietnē https://e.csdd.lv

CSDD ir viena no iestādēm, kas visstraujāk attīsta elektroniskos pakalpojumus, tādējādi krietni atvieglojot autovadītāju un transportlīdzekļu īpašnieku ikdienu.

Vēlos ņemt kredītu dzīvokļa iegādei, vai man nav “slikta” kredītvēsture?

Ja plāno lielākus pirkumus, kuru īstenošanai nepieciešams aizdevums bankā, satraukumu rada bažas, vai banka neatteiks, jo nav nokārtotas kādas iepriekšējās saistības.

Lai pārliecinātos par savu kredītvēsturi, var izmantot Latvijas Bankas Kredītu reģistru, kurā tiek uzkrātas un glabātas ziņas par izsniegtajiem aizdevumiem, galvotājiem, saistībām un to izpildes gaitu.

Kredītu reģistrā var saņemt ziņas tikai par sevi. Autentificēšanās iespējama tikai ar eID karti. Noteikti pārbaudi ziņas Kredītu reģistrā, ja ir aizdomas, ka kāda cita persona varētu būt negodīgi izmantojusi tavu personu apliecinošu dokumentu aizdevuma saņemšanai. Kredītu reģistrs pieejams interneta vietnē https://manidati.kreg.lv

Kā rīkoties, ja informācija nav korekta?

Ja esi pārbaudījis savus datus kādos no valsts reģistriem un secini, ka informācija kādu iemeslu dēļ nav korekta vai, piemēram, ir novecojusi, tev ir tiesības pieprasīt informācijas precizēšanu. Lai to izdarītu, jāsazinās ar iestādi, kas nodrošina konkrēto pakalpojumu, jo tikai šī iestāde var izlabot reģistrā iekļauto informāciju.

Piemēram, darba stāžs līdz 1996. gadam tiek pielīdzināts apdrošināšanas stāžam un tas tiek ņemts vērā pensijas aprēķinā. Līdz ar to ir svarīgi pārbaudīt, kāda informācija par apdrošināšanas (darba) stāžu līdz 1996. gadam ir uzkrāta Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).

Tā kā apdrošināšanas stāžu līdz 1996. gadam pierāda ar dokumentiem, iespējams, ka VSAA rīcībā nav visa informācija. Šos datus var pārbaudīt, izvēloties portāla Latvija.lv e-pakalpojumu „Informācija par reģistrēto darba stāžu (līdz 1996. gadam)”.

Izmanto iespēju ar iestādi sazināties elektroniski, piesakoties individuālajai e-adresei. Tas ļaus tev saziņu veikt ērtā laikā un vietā, neuztraucoties par iestāžu vai pasta darba laikiem. Kā pieteikties e-adresei, var uzzināt mana.latvija.lv, sadaļā E-adrese.