Foto – Shutterstock

Kalnciemieši nepadodas. Turpinās cīņa pret akumulatoru pārstrādes rūpnīcas izveidi 1

Kalnciema iedzīvotāji, kuri iebilst pret SIA “EcoLead” ieceri veidot akumulatoru pārstrādes rūpnīcu, vērsušies Veselības ministrijā (VM), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) un citās iestādēs, lai gūtu atbildes uz jautājumiem par iespējamo rūpnīcas ietekmi uz vidi un veselību, aģentūru LETA informēja vietējā iedzīvotāja un Jelgavas novada domes deputāte Irina Dolgova (S).

Reklāma
Reklāma
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Vēstules autori VARAM norāda, ka Jelgavas novada dome, akceptējot būvniecības ieceri, iespējams, pārkāpusi saistošos noteikumus un arī Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumu.

Tāpat vietējie uzskata, ka pašvaldība neizmantoja savas tiesības un, ņemot vērā ražotnes atrašanās vietu un apstākļus dabā un sabiedrībā, savas tiesības izvirzīt nosacījumus, kas ir pieļaujams.

“Interesants ir tas fakts, ka

CITI ŠOBRĪD LASA
Jelgavas novada pašvaldība nepasūtīja neviena neatkarīgā eksperta atzinumu vai iesaistīto organizāciju viedokļus,

necentās noskaidrot tieša tuvumā esošo uzņēmēju domas, kas netieši ietverts Latvijas Republikas Satversmē un ir atzīts par Eiropas Savienības pamattiesību.

Labas pārvaldības princips cita starpā prasa pretimnākošu un cieņpilnu valsts vai pašvaldības iestādes attieksmi pret privātpersonu,” vēstulē VARAM norāda iedzīvotāji.

Savukārt VM vietējie aktīvisti jautā, kurš un kad izstrādās vietējo iedzīvotāju veselības monitoringa modeli, ar kādiem nosacījumiem un cik tas izmaksās. “Jautājumu pārāk daudz, informācijas tikpat kā nav,” uzskata Kalnciema iedzīvotāji.

Tāpat tiek pausts, ka “projektā nav pilnvērtīgi novērtēti avārijas, riski, seku likvidācija, tostarp, jautājumā, kas skar cilvēka veselību”. Neesot arī izstrādāti rīcības plāni cilvēku saindēšanos gadījumiem, masveida saindēšanas gadījumā un kataklizmu vai tehnogēno risku saindēšanas gadījumā.

Savu atzinumu par uzņēmuma ieceri iedzīvotāji aicinājuši sniegt arī Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūtam “BIOR” un Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centram.

Savukārt Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību vadītāja Kristīne Kļaveniece aģentūru LETA informēja ka

VVD Zemgales reģionālā vides pārvalde līdz 10.augustam pagarinājusi termiņu lēmuma pieņemšanai par atļaujas izsniegšanu vai atteikumu izsniegt atļauju “EcoLead”,

lai “rūpīgi izvērtētu gan saņemtos sabiedrības priekšlikumus un iebildumus, gan uzņēmuma sniegto informāciju par piesārņojuma ierobežošanas pasākumiem”.

Reklāma
Reklāma

Jau ziņots, ka VVD pagarinās “EcoLead” iesnieguma izskatīšanas termiņu A kategorijas piesārņojošas darbības atļaujas saņemšanai.

“EcoLead” iesniedzis VVD iesniegumu A kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas saņemšanai. Atļauja pieprasīta nolietotu akumulatoru pārstrādes rūpnīcas darbības sākšanai Jelgavas novada Kalnciemā, Jelgavas ielā 21.

VVD ģenerāldirektore Elita Ansberga-Baklāne norāda, ka arvien biežāk uzņēmumu ieceres sākt jaunu piesārņojošo darbību saskaras ar sabiedrības noraidošo attieksmi.

VVD, analizējot atsevišķus gadījumus, kad uzņēmuma plānotā darbība ir saistīta ar būtisku ietekmi uz apkārtējo vidi vai cilvēku veselību, secinājis, ka iemesls iedzīvotāju noraidošajai attieksmei saistīts ar uzņēmumu formālu pieeju sabiedrības līdzdalībai, tajā skaitā, sabiedriskajai apspriešanai.

Pašlaik VVD, izskatot SIA “EcoLead” iesniegumu A kategorijas piesārņojošas darbības atļaujas saņemšanai, secinājis, ka uzņēmums sabiedrībai nav sniedzis detalizētu, vienkāršā valodā formulētu informāciju par uzņēmuma plānoto darbību un tās ietekmi uz vidi, plānotajiem risinājumiem šo ietekmju ierobežošanai, kā arī plānotajiem monitoringa pasākumiem.

Latvijas Hidroekoloģijas institūts vēstulē iedzīvotājiem un VVD norādījis, ka Lielupes vides kvalitātes atveseļošanas izdevumi var pārsniegt ieguvumus no akumulatoru pārstrādes rūpnīcas izveides Kalnciemā.

Daugavpils Universitātes aģentūra “Latvijas Hidroekoloģijas institūts” secinājusi, ka plānotā uzņēmuma emisiju devums summārajā piesārņojuma koncentrācijā ir nozīmīgs, un piegulošā dabas teritorija – Lielupes krasts – saņems vislielāko slodzi. Ņemot vērā Lielupes ekoloģiskās kvalitātes novērtējumu pēc Ūdens struktūrdirektīvas kritērijiem kā “ļoti sliktu”, institūts uzskata par nelietderīgu pasliktināt esošo situāciju, palielinot piesārņojuma slodzi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.