Foto: PIXABAY

Kāpēc izvēlēties diennakts pārbaudi sirdij un spiedienam? 0

Gan parastā elektrokardiogramma, ko izmanto sirds veselības pārbaudei, gan asinsspiediena mērīšana ir samērā vienkāršas un ļoti bieži lietotas metodes.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Tomēr ne vienmēr tās ārstam sniedz pietiekami daudz informācijas. Turklāt rezultātus ietekmē arī tas, vai cilvēks ir mierīgs vai pārmēru uztraucies, piemēram, tad elektrokardiogrammā var parādīties ātra sirdsdarbība jeb tahikardija (paātrināts pulss), bet asinsspiediena rādītāji – izteikti paaugstināti.

Lielākai skaidrībai, piemēram, ja ir aizdomas par sirdsritma traucējumiem vai citām sirdskaitēm, ārsts var nozīmēt diennakts elektrokardiogrammas pierakstu jeb Holtera monitorēšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā palīdzēs novērtēt sirdsritma traucējumus 24 stundu laikā, aritmijas veidus, ritma traucējumu epizožu biežumu un to ilgumu, noteikt arī sirds muskuļa išēmijas (stenokardijas) epizodes.

Atliek tikai uz diennakti ar elektrodiem pie ķermeņa piestiprināt nelielu pārnēsājamu elektrokardiogrammas iekārtu.

Pacientam jāveic atzīmes par simptomiem, kas parādās fiziskās aktivitātes laikā (svarīgi ir kustēties, nevis tikai mierīgi gulēt gultā), jāatzīmē, kādus medikamentus lietojis. Pēc noteiktā laika pacientam jādodas atpakaļ uz medicīnas iestādi, kur viņam noņems iekārtu un ārsts izvērtēs mērījumu rezultātus.

Ļoti svarīga metode ir arī 24 stundu asinsspiediena monitorēšana, stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Aldis Strēlnieks. Arī šī salīdzinoši vienkāršā metode palīdz noteikt asinsspiediena svārstības diennakts laikā – gan tad, kad cilvēks ir fiziski aktīvs, gan miera stāvoklī, arī nakts miega laikā. Ārstam tā ļauj saprast, kādi ir ārstēšanas rezultāti, vai zāles ir pietiekami efektīvas arī nakts stundās, īpaši laikā no pulksten trijiem līdz sešiem rītā.

Speciālā ierīce mēra spiedienu vairākas reizes stundā dienas laikā un reizi stundā nakts laikā, un svarīgākais, ka tas notiek, pacientam atrodoties viņa dabiskajā vidē. Tad arī ļoti labi var redzēt, vai cilvēkam bijusi tā sauktā baltā uzsvārča hipertensija, kad, mērot spiedienu pie ārsta, tas vienmēr ir paaugstināts, bet viņam ierastajos apstākļos – normāls.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.